Pozor na dehydratáciu koní

Dagmar Jánošíková 0

Tohtoročné leto zrejme nebude iné, ako minulé. Teploty sa šplhajú už teraz nad 30°C, čo spôsobuje problém veľa ľuďom, ale aj zvieratám. Vysoké teploty neprospievajú ani koňom, ktorým hrozí prehratie organizmu a v najhoršom prípade kolaps. Navyše je tu i nepríjemný hmyz, ktorý ho otravuje, štípe a spôsobuje mu kožné problémy. Ako mu vieme počas horúčav pomôcť?

Foto: Pixabay

Vysoké teploty im vadia

Kôň je veľmi dobre prispôsobený na chladnejšie počasie. Neprekáža mu teplota pod bodom mrazu, dážď, vietor,… ale keď sa teplota vyšplhá vysoko nad 30°C, jeho organizmus sa môže prehrievať. Kôň ma veľké množstvo svalom a na svoju hmotnosť majú pomerne malú plochu tela. Teplo sa teda z tela dostáva len veľmi pomaly.

Aby sa kôň ochladil, má nato niekoľko možností. Najradšej postáva v tieni pod strmom, kde nie je na priamom slnku. Ak má možnosť, vyváľa sa v bahne, ktoré ho jednak ochladí, ale aj ochráni pred dotieravým hmyzom. Počas horúcich dní rád polihuje v tieni stromov na chladnej hline, ktorá ochladzuje svaly.

Obmedzte prácu

Problém nastáva najmä vtedy, keď v horúcom počasí s koňom pracujete. 

Foto: INGIMAGE

Pri pohybe sa svaly sťahujú a vyrábajú veľké množstvo tepla. Zvyšuje tak svoju telesnú teplotu. Jeho telo to začne riešiť potením sa, vďaka čomu dostávajú na svoj povrch tekutinu, ktorá sa vyparuje a dochádza k úniku teplotnej energie a k ochladzovaniu. Kôň však dochádza o veľký podiel tekutín v tele a najmä dôležité minerály. Môže dôjsť aj k tepelnému stresu, kedy sa kôň prehreje a nie je schopný schladiť sa. Ten môže dostať aj pri preprave v rozpálenom prepravníku. Preto dbajte nato, aby ste s koňom nepracovali v najvyšších denných teplotách a na priamom slnku. Ideálne je, ak vysadnete do sedla skoro ráno, alebo neskoro večer, keď teplota vzduchu nie je až tak vysoká a slnko ostré.

Prispôsobte mu podmienky

Prehratie môže viesť k dehydratácii koňa, ktoré je sprevádzané veľkou stratou tekutín, čo spôsobuje zhustnutie krvi a následne problém s mozgom, pretože zhustnutá krv doňho neprenáša dostatok kyslíka a dôležité živiny.

Foto: INGIMAGE

Koňa je dôležité v prvom rade schladiť a to na kru, hlave a na hornej vnútornej časti nôh. Teplota vody nemusí byť príliš studená, stačí, ak je nižšia od teploty jeho tela. Nezabudnite, že kôň musí mať pravidelný prísun čistej vody. Dbajte nato, aby sa mal kam schovať do tieňa. V žiadnom prípade ho nezavárajte ho rozhorúčenej nevetranej maštale.

Pozor na hmyz!

Chráňte ho pred hmyzom, ktorý je prenášačom rôznych infekcii. Hmyz láka najmä konský trus, preto dbajte nato, aby bol výbeh či stajňa vyčistená. Hmyz sa živí aj sekrétom z konského oka. Okrem toho, že je to pre koňa veľmi nepríjemné, môže mu zaniesť do oka infekciu a zápal. 

Foto: INGIMAGE

Dbajte preto na prevenciu a chráňte koňa napríklad prostredníctvom repelentov, ochranných sieťok alebo čeleniek so strapcami. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár