Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov. Jednoznačnú odpoveď na ňu nepoznajú ani odborníci.
shutterstock
Niektoré druhy sa zazimujú úplne prirodzene, niektoré to naopak vo svojej charakteristike nemajú, a predsa sa v domácom chove uložia na zimný spánok.
Občas chovateľov prekvapí aj vodná korytnačka, ktorá sa rovnako ako jej suchozemskí príbuzní vypýta na zimný spánok.
Sledujte príznaky
Ak sa neviete rozhodnúť, či korytnačku začať pripravovať na zimný spánok, jednoducho sledujte jej prejavy. Treba však povedať, že v prípade tohto opancierovaného zvieratka nejde o tradičné poňatie spánku.
Korytnačku si jednoducho neľahne a nespí. Ide o proces tzv. hibernácie, na ktorý sa organizmus zvieraťa pripravuje dlhší čas. Počas zimného spánku dochádza k celkovému utlmeniu. Zviera je studené, spomalí sa dýchanie a srdcová činnosť, korytnačka nereaguje na podnety. Zo spánku je nemôžete len tak „vyrušiť“.
Niektoré druhy korytnačiek sa zvyknú zazimovať aj na dlhší čas. To pochopiteľne prekáža predovšetkým nadšencom chovu. Nútiť korytnačku, aby sa neukladala na zimný spánok nie je práve dobrý nápad, pretože je pre ňu prirodzený a prospeje jej.
Korytnačka dáva najavo potrebu zazimovať sa tak, že sa postupne snaží niekam ukryť, zahrabať a prejavuje nervozitu. Postupne prestáva prijímať potravu a telo spracúva to, čo v organizme zostalo.
Pri prvých prejavoch zazimovania by mal chovateľ zabezpečiť zvieraťu dostatok čistej vody, ktorú potrebuje k tráveniu. Prospeje jej aj návšteva zverolekára, ktorý jej môže pichnúť injekciu na doplnenie vitamínov a posilnenie imunity.
Korytnačka by posledné dni (podľa druhu korytnačky vám ich presný počet povie zverolekár) pred zazimovaním už nemala dostávať potravu a majiteľ ju musí častejšie kúpať vo vlažnej vode, ideálne pri 14 stupňoch.
shutterstock
Nájdite vhodné miesto
Základom kvalitného zazimovania je vhodné miesto. Chovatelia obľubujú predovšetkým pivnice s vyhovujúcou teplotou medzi 4 až 10 stupňami. Pozor si dajte na chladnejšie miesta, a tiež na zvýšenú vlhkosť, ktoré by mohli korytnačke uškodiť.
Pre korytnačku nie sú vhodné priestory, kde by sa mohli tvoriť plesne. Rozhodne ju nedávajte do blízkosti zeleniny, ovocia a podobne. Na zazimovanie nie sú vhodné pivnice, ktorá slúžia na vykurovanie domu, pretože teploty nad desať stupňov sú pre korytnačku nevhodné.
Väčší problém so zazimovaním majú chovatelia v bytových priestoroch. Mnohí na tento účel využívajú napríklad zasklený balkón. Počas celého zazimovania je nevyhnutné korytnačku sledovať.
Prebúdzať sa zvykne oveľa rýchlejšie než ukladať na spánok. Po prebudení ju preneste späť do domáceho prostredia. Korytnačku postupne navykajte na bežnú teplotu a okúpte vo vlažnej vode.
Prijímať potravu by mala začať po dvoch dňoch až po týždni. Ak sa vám ani po dvoch týždňoch nezdá korytnačka čulá, je vhodné navštíviť veterinára, ktorý ju skontroluje, prípadne pripraví injekciu s vitamínmi.
Loading...