Čím kŕmiť a čím nekŕmiť suchozemské korytnačky

Andrej Jakubík 0

Bezpochyby je korytnačka jedno z najstarších a najzaujímavejších zvierat, ktoré kedy kráčalo po planéte. Je preto veľmi smutné, že ľudia, ktorí ich chovajú, ešte stále nepoznajú ich presné nároky na stravu a skracujú tak nevedomky korytnačke život. 

Foto: Pixabay

Mäso? Nie!

Mäso v akejkoľvek podobe, skupenstve a druhu je pre suchozemské korytnačky zakázaná vec. Položte si sami otázku, kedy sa dostane suchozemská korytnačka vo voľnej prírode k mäsu? Nie je to dravec a asi by ťažko niečo ulovila, preto logicky túto potravu z jedálneho lístka vynechávame. Pozor na rôzne zaručené recepty, ktoré hovoria o tom, že telo suchozemskej korytnačky potrebuje mäso. Ak jej ho budete podávať pravidelne, tak korytnačka skončí v lepšom prípade na stole Vášho veterinárneho lekára.

Ďatelina a skorocel?

Rozhodne áno! Toto by mala byť základná strava pre korytnačku práve v letných mesiacoch, kedy je týchto plodím na lúkach najviac. Zbierame iba nepoškodené listy, ktoré majú jasnú a zdravú farbu. Nezbierame ich pri cestách a na znečistených miestach okolo priemyselných zón. 

Foto: Pixabay

Obe rastliny nie je problém zbierať aj v zime pod snehom. Korytnačky ich majú veľmi radi a napríklad rastliny, ktoré rastú na vápencovom podloží, dodávajú vo svojich listoch do tela korytnačky aj vápnik.

Varené vajíčka a zavárané ovocie?

Rozhodne nie! Aj takéto nezmyselné názory sa niekedy dočítate v „odborných „ knihách, ktoré však boli napísané pre dávnymi rokmi, kedy sa o správnej strave suchozemských korytnačiek vedelo iba veľmi málo. Tieto polopravdy sa potom vplyvom rozprávania prenášali medzi ostatných chovateľov, ktorí im uverili.

Varené vajíčka rozhodne nepodávame korytnačke ako zdroj vápnika ako sa zvykne tradovať. Je to nezmysel pre ktorý si už mnohé korytnačky vytrpeli mnoho zdravotných problémov. Rovnako je na tom aj zavárané ovocie, ktoré má byť údajne ideálnou náhradou za čerstvé. Nie je to však pravda a pre svoj obrovský obsah cukru je to určite nevhodná strava.

Foto: Pixabay

Čínska kapusta?

Určite áno! Ideálna strava predovšetkým v zimných mesiacoch, kedy je na niektorých miestach nedostatok ďateliny a skorocela. Ak totiž v zimných mesiacoch odtrhneme listy, tak tie dorastú až na jar. Takže sa môže pokojne stať, že nám v zimných mesiacoch dôjdu zásoby správnej potravy. Našťastie sú tu obchodné reťazce, ktoré nám dovezú čínsku kapustu v ktorékoľvek ročné obdobie.

Nezabudnime na neustály zdroj čerstvej vody.

Foto: Pixabay

Ako máte možnosť vidieť, tak strava pre korytnačky je hotová veda a to sme rozhodne ešte nepovedali všetko. Pre ďalšiu porciu nápadov si príďte na naše stránky už onedlho. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár