Suchozemská korytnačka – pohodové zvieratko

Viera Mikulová 3

Na dovolenke v Chorvátsku sme sa u miestnych susedov stretli s chovom suchozemských korytnačiek. 

Celé dni boli na záhrade bez nejakého špeciálneho výbehu len s malým prístreškom. Kŕmili ich melónom a šalátom, inak sa pásli na záhrade čím sa dalo. Deti sa s nimi hrali a všetko pôsobilo veľmi nenáročne.

Nechali sme sa inšpirovať a zhodli sa,  že takéto zvieratko by mohlo byť vhodné aj pre našu rodinku.

Po prečítaní rôznych kníh, článkov a príspevkov skúsených i začínajúcich chovateľov som pochopila, že u nepripraveného chovateľa sa môže korytnačí život skončiť veľmi rýchlo, hoci to nie sú náročné tvory.

Korytnačka je pohodové stvorenie

Korytnačky sú zvieratá, ktoré sa dožívajú pri dobrej starostlivosti do 100 rokov, teda svojho majiteľa obyčajne prežijú. Nejedná sa teda o krátkodobú starostlivosť .

Avšak pri dodržaní zopár pravidiel je to bezproblémové stvorenie. Chovatelia si nemusia robiť starosti keď odchádzajú na priemerne dlhú dovolenku. Korytnačka vo výbehu, ale i doma v teráriu (pod podmienkou časového spínača na UV svetlo, prístupu k jedlu) prežije sama bezproblémov i mesiac.

Povinná registrácia korytnačiek

Korytnačky poznáme suchozemské a vodné. Ale pozor! Temer všetky, ktoré sa chovajú u nás spadajú pod CITES – oficiálnu registráciu, keďže je väčšina z nich priamo ohrozená vyhynutím a menovite uvedená na zozname CITES I, II a III. Predaj a kúpa je limitovaná podmienkami týchto dokumentov. S týmito dokumentmi potom dochádza k preregistrácii korytnačky na nového vlastníka (majiteľa). 

Preto pri kúpe treba byť obozretný, cenový rozdiel registrovanej a neregistrovanej korytnačky nie je až taký výrazný, aby sme riskovali problémy s úradmi. Naše korytnačky nám pri absencii dokladov a registrácie môžu byť zabavené a na naše náklady prevezené registrovanému majiteľovi alebo do miesta pôvodu.

Kde chovať korytnačky?

Chovať korytnačky môžeme vonku alebo vnútri. Avšak pred tým ako si ju donesieme domov, musíme mať prostredie pre ňu pripravené vo finálnej podobe. Akékoľvek zmeny korytnačku zasiahnú a spôsobujú jej stres, ktorý sa často krát odzrkadlí na jej zdraví.

Či už sme sa rozhodli ju mať v teráriu alebo vonku vo výbehu, je dôležité prostredie mať bezpečne pripravené. Korytnačky radi hrabú, šplhajú, radi zdolávajú prekážky. Prostredie musia mať bez jedovatých rastlín, či príliš malých kúskov čohokoľvek čím by sa mohli zadusiť a vo výbehu by nemali  mať nič ostré, čím by si mohli ublížiť.

Zimovanie korytnačiek

Zaujímavé u korytnačiek je zimovanie, samozrejme nie všetky druhy zimujú a rovnako aj keď máme korytnačku , ktorá by mala zimovať je to závislé od jej veku a zdravotného stavu. Zimovať totiž môžu len úplne zdravé jedince.

A čo to vlastne je? No jednoducho na pár mesiacov zhruba od začiatku novembra do začiatku jari, t.j. cca do marca, máme korytnačku v krabičke v chlade pri teplote okolo 8 – 10°C. Hoci korytnačku zimujeme treba ju každý deň kontrolovať o tom ale viac tu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 2,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Zdravím

     

    Kúpil som si suchozemsku žofku v obchode aj zo všetkým príslušenstvom čo treba

     

    Chcem sa poinformovať že ako mám používať osvetlenie čo som dostal ku tomu dostal som červené a aj biele teda svieti to tak

     

    Či to mám nechať stále zapnuté alebo to treba nejako obmedzovať

    Obe lampy ?

     

    Vopred ďakujem

  2. Ja mám tiež korytnačku leopardiu, je to krásne a inteligentné zviera. Mám ju už 5 rokov a neviem si predstaviť, že by som ju nemala. smile

  3. Súhlasím s tým, že korytnačka je pohodové zvieratko ale treba si poriadne naštudovať ako sa o ňu starať. Kúpiť si knihy o starostlivosti o korytnačku, porozprávať sa s veterinárom prípadne v chovatelských potřebách. Mne veľmi pomohli v ZOODOMe v Ba, kde nakupujem všetko potrebné pre moju korytnačku leopardiu smile

Pridaj komentár