Zobrať zvieraťu plodnosť je nemorálny čin, myslia si niektorí. Je však v poriadku neustrážiť si sučku, či mačku? Čo potom s mladými? Na ulicu, do útulku?
Sučky a a mačky dosahujú pohlavnú dospelosť vo veku približne 6 mesiacov (na našej klinike sme mali už aj gravidnú mačku, ktorá mala len 5 mesiacov). Mačka hára asi 4 x do roka (pravdaže môže aj výrazne častejšie). Sučka sa dostáva do estru v priemere 2 x ročne.
shutterstock V tomto období môže byť veľmi hlučná, vtieravá, alebo na druhej strane aj agresívna. Niektoré mačky počas ruje prijímajú menej stravy a značkovanie domácnosti kvapkami moču tiež nebýva nezvyčajný jav. Počas ruje produkujú pachy, ktoré lákajú samcov na kilometre ďaleko za cieľom párenia. To je dostatočný dôvod na útek z domova.
Túlajúce sa psy a kocúry značkujú teritórium a útočia na iných samcov a neraz aj ľudí. Oplodnené suky rodia 2 – 20 šteniat a mačky 2 – 10 mačiat. Tu vzniká ďalší problém súvisiaci s hľadaním dobrých nových domovov pre potomkov vášho zvieratka…
S pohlavnou dospelosťou však u samcov dochádza k vcelku častým poruchám správania sa , súvisiacich so samčími hormónmi. Tieto zmeny sa môžu stať zlozvykmi na celý život. Ide o teritoriálne správanie, prejavujúce sa hlavne značkovaním agresívne zapáchajúcim močom tak vo vašom byte/dome, ako aj vo vonkajšom prostredí.
Niektoré samce sa stávajú nadmerne dominantnými alebo agresívnymi. Ak zacítia suky/mačky v ruji, snažia sa za každú cenu utiecť zo svojho domova. Tam ich ale čaká nespočítateľné množstvo nebezpečenstiev (autoúrazy, boje s inými samcami, nedostatok jedla, veľká horúčava, resp. chlad). Takéto zálety končia pri troche šťastia späť pri svojom majiteľovi s drobnými či vážnymi zraneniami, ktoré si vyžadujú veterinárne ošetrenie, inokedy v útulkoch, alebo sa nikdy nevrátia…
V akom veku môže pes/mačka podstúpiť tento chirurgický zákrok? V dnešnej veterinárnej medicíne odporúčame sterilizovať/kastrovať zvieratá už v mladom veku. Keď si prinesiete domov šteniatko alebo mačiatko, po udomácnení môžete objednať zvieratko na zákrok.
I keď sa zdajú v tomto veku krehké, zdravé šteniatka/mačiatka sú v skutočnosti dosť silné a po chirurgickom zákroku sa výborne zotavujú.
Ako postupovať? svoje zvieratko môžete objednať na konkrétny termín telefonicky alebo osobne; pacient je pred zákrokom klinicky vyšetrený a odporúčame aj predoperačné vyšetrenie krvi (vhodné absolvovať ešte pred dňom samotnej operácie); pred samotným zákrokom zvieratko uvedieme do plnej anestézie, počas ktorej nepretržite monitorujeme základné životné funkcie (dych, pulz, okysličenie a teplotu tela); počas kastrácie chirurgicky odstraňujeme oba semenníky; sterilizácia už neznamená rozsiahlu ranu cez brušnú stenu a náročné pooperačné zotavovanie sa. Na našej klinike využívame novú chirurgickú techniku, vďaka ktorej dokážeme vykonať ovariohysterektómiu cez malú operačnú ranu (1 – 4 cm). Tým sa súčasne znižuje dĺžka zákroku, a teda aj množstvo podaných narkotík. Pre zvieratko to znamená hlavne menej bolesti, menšiu záťaž na metabolizmus a vcelku rýchlejšie zotavenie sa. Ako vyzerá rekonvalescencia? je to individuálne v závislosti na veku a zdravotnom stave zvieraťa; pacient zostáva po chirurgickom zákroku pozorovaný počas preberania sa z narkózy; 1 – 4 hodiny po operácii si majiteľ môže prísť pre svoje zvieratko; veterinár vás poučí o domácej starostlivosti (strava, venčenie, podávanie liekov proti bolesti príp. antibiotík) a najbližšej kontrole; psík/mačička bývajú zväčša na druhý deň v dobrom fyzickom stave; operačná rana sa hojí 7 – 10 dní. Čo v skutočnosti znamená „sterilizácia“ a „kastrácia“? Ide o chirurgické odstránenie oboch vaječníkov s maternicou. Pri kastrácii samcov sa vyoperujú semenníky. V oboch prípadoch sa zákroky prevádzajú v kompletnej anestézii.
Sterilizácia/kastrácia sú benefitom pre vaše zvieratko tieto zákroky pomáhajú psom a mačkám žiť dlhší a zdravší život; eliminuje percento výskytu ochorení maternice a vaječníkov (nádory, pyometra, hormonálne inbalancie…) a značne redukujú výskyt nádorov mliečnych žliaz (hlavne ak je samica sterilizovaná pred prvým háraním); kastrácia znižuje výskyt nádorových ochorení semenníkov a taktiež ochorení prostaty. Sterilizácia/kastrácia sú taktiež dobré pre vás zvieratá sa po zákroku stávajú menej agresívne, pokojnejšie a viac milujúcimi spoločníkmi; kastrované kocúry prestávajú značkovať a biť sa s inými kocúrmi o mačky v svojom teritóriu, čím sa znižuje výskyt infekčných ochorení (FIV, FeLV, FIP…) a hryzných rán; sterilizáciou prestávajú samice cyklovať. Háravé samice bývajú nepokojné, môžu sa zvukovo prejavovať (mňaukaním, štekaním, zavýjaním …) a môže sa zvýšiť aj ich agresivita voči iným zvieratám; nesterilizované zvieratá mávajú viac porúch správania; zabraňujú nechceným nakrytiam samíc; sterilizované/kastrované zvieratá štatisticky menej často napádajú iné zvieratá a ľudí a menej sa túlajú (60 – 80% pohryznutí človeka je spôsobených nekastrovanými/nesterilizovanými psami). Autor článku: MVDr.Tomáš Schuster, MBA Veterinárna klinika Zverland
Loading...
viete mi potom poradit, čo je dobre davat jest vykastrovanej mačke? Alebo je to uplne jedno a kludne jej možem davat to čo pred kastraciou?