7 tipov ako dostať mačku do auta

Viera Gáťová 0

Ak mávate hrôzu z toho, že Vašu mačku treba niekam odviesť autom, nie ste sami. Mnohí majitelia šedivejú pri predstave, že opäť budú musieť vziať mačku a navštívíť veterinára…Hoci mačky tvoria počtom väčšiu skupinu domácich miláčikov ako psi, počet návštev u veterinárov je výrazne nižší. 

Foto: Pixabay

Hlavný problém spočíva v tom, že mačky neznášajú zmeny, takže keď čo len zahliadnu svoju prepravku, ktorú používate pre transport v aute, nielen na návštevu veta, ale aj pri ceste na výlet alebo pri sťahovaní, začnú sa báť a schovávať alebo kúsať.

Tajomstvo bezstresového cestovania s mačkou spočíva v tom, že ju privyknete na prepavku dávno predtým, než ju začnete požívať na cestovanie.

1. Začnite dôkladným výberom mačacej prepravky

Ktokoľvek už viezol mačku v aute bez použitia mačacej prepravky vie, že to nie je bezpečné. Mačky sa v aute rady schovávajú – napríklad zalezú pod brzdový pedál alebo spôsobia inú nebezpečnú situáciu. Takisto by mohli ľahko vyskočiť z auta keď otvoríte dvere a v neznámom prostredí sa stratiť.

Takže si vyberte čalúnenú ale pevnú prepravku, ktorá sa dá otvoriť spredu a aj zvrchu a môžete si ju položiť na dlážku

Foto: INGIMAGE

v aute vedľa sedadla vodiča – kde je pre mačku najbezpečnejšie miesto.

2. Nechajte prepravku doma na dobre dostupnom mieste

Majitelia často robia chybu, keď umiestnia prepravku niekde v technickej miestnosti, blízko práčky, namiesto jej uloženia na tichom a pokojnom mieste. Nechajte prepravku dostupnú mačke ako miesto vhodné na odpočinok alebo ako super úkryt. Otvorte dvierka a snažte sa mačke spríjemniť pobyt v prepravke tým, že v nej dostane maškrtky.

3. Vytvorte u mačky pozitívnu asociáciu s prepravkou

Vložte do nej kúsok trička alebo ponožku, ktorá je nasiaknutá vaším pachom, ako aj chutnú maškrtku. Akonáhle mačka začne chodievať do prepravky, hrajte sa s ňou buď v nej alebo tesne pri nej, napríklad s paličkou alebo laserovou hračkou. Za to, že vojde do prepravky, ju na začiatku odmeňujte, aby si spájala maškrtky s prepravkou.

Foto: INGIMAGE

4. Nacvičujte si nasadanie do auta a choďte na krátke výlety

Aby ste zabránili vonkajším vnemom, je dobré pri prenose prepavky do auta použiť uterák alebo deku na prikrytie. Dajte si autom napríklad jedno kolečko okolo víšho bloku domov alebo sa odvezte ku kamarátovi. Môžete si cestou pustiť pokojnú hudbu alebo prihovárať sa milo mačke. Postupne predlžujte dĺžku jazdy.

5. Požiadajte veterinára o liek proti panike a strachu

Ak vaša mačka stále prejavuje známky veľkého strachu až paniky, požiadajte veterinára o medikamenty, ktoré tlmia stres alebo o využitie iných alternatívnych techník, akými sú špeciálne masáže a podobne.

6. Dodržujte bezpečnostné predpisy

Mačka má mať neustále na sebe jemný obojok s ID visačkou. Zabezpečte čipovanie mačky, a ten musí obsahovať vaše identifikačné údaje a kontakt.

7. Buďte trpezliví a užívajte si

Milujte svoju mačku a prejavte jej to tým, že sa bude pri vás cítiť v bezpečí, zdravá a šťastná.

Foto: INGIMAGE

Uznajte, že schovávanie a poľovčka sú pre mačku prirodzené a užívajte si spoločné chvíle. Tešte sa zo spolčných chvíľ a zabávajte sa spolu!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár