MačkaMačka

Ako odčervovať mačku?

 Marcela Beňová   18.08.2018   0

Mačky patria medzi najobľúbenejších domácich miláčikov, pretože nepotrebujú prehnanú starostlivosť. Rozhodne sa však musíte starať o ich zdravie- a to pravidelným odčervovaním. 

shutterstock

 

Mačky sú totiž terčom rôznych škodcov-  červov, hlíst či pásomníc, ktoré sa do ich telá vkrádajú takmer neustále. Ohrozujú dokonca aj malé mačiatka prostredníctvom materského mlieka.

Nemusíte sa však ľakať. Telo mačky je na určitú záťaž pripravené a s pravidelným odčervovaním jej ľahko pomôžete udržať si zdravie a vitalitu.

Ako často odčervujeme mačku?

S odčervovaním mačky je potrebné začať krátko po narodení a dodržiavať pravidelnú údržbu po celý jej život. To isté platí, ak si domov donesiete zatúlané mačiatko z ulice. 

Mačiatko sa musí prvýkrát odčervovať najneskôr štyri týždne po narodení, ideálne však v druhom až treťom týždni. Prvé odčervovanie by mal mačke urobiť zverolekár, ktorý jej dá pastu, a zároveň vykoná preventívnu prehliadku. Po ňom nasleduje opakované odčervenie v šiestom a trinástom týždni.

Po ňom nasleduje odčervovanie každý tretí mesiac, ktorý už vykonáva chovateľ sám. Ak však máte doma mačku, ktorá žije len v byte a prechádzky po záhrade nie sú jej silnou stránkou, stačí ju odčervovať každých šesť mesiacov.

Priniesli ste si domov osamelé mačiatko? Návšteva veterinára a prvé odčervenie sú absolútne nevyhnutné. Inak by mohla mačka čoskoro zomrieť, alebo nakaziť vás či vaše deti.

shutterstock

 

Tablety či pasta

Pri odčervovaní mačiek máte dve možnosti, buď sa vám osvedčia tablety, alebo pasta. Tablety sa zvyknú podávať podľa váhy mačky v pomere 1 tableta/4kg. Majitelia zvieratiek sa zvyknú sťažovať na to, že svoju mačku nedokážu prinútiť prehltnúť podávané liečivo, pretože ich vypľujú. Pastu mačke nanášajte sami, a to až ku koreňu jazyka. Tablety môžete rozpustiť či rozdrviť a podávať mačke spolu s obľúbenou potravou, napríklad šunkou.

Mačky sú však veľmi inteligentné stvorenia a podávané liečivo neraz vycítia. Tablety aj pasta totiž dráždia organizmus vo väčšom množstve sú nebezpečné. Nemusíte sa však obávať, aby boli pre vašu mačku skutočne smrteľné, museli by ste podávanú dávku až zdesaťnásobiť.

Ak sa vaša mačka odčervovaniu veľmi bráni, vyskúšajte pomerne praktický spot- on roztok. Ten sa aplikuje na kožu v blízkosti krku. Tento roztok je určený predovšetkým proti kliešťom a blchám. Nezabudnite, že po nanesení roztoku sa mačka nesmie dva dni kúpať. Roztok jej nerozotierajte na chrbátik, mohla by si ho zlízať.

Bez odčervovania? Ohrozujete tým život mačky!

Mnoho chovateľov sa spolieha predovšetkým na silu prírody a mačky nechajú napospas parazitom. Vyhnite sa tomu.

Neodčervené mačky sú byť nielen nebezpečné pre zdravie vašej rodiny, ale ak sa v nich usídli napríklad pásomnica, môžu začať chudnúť, vracať a strácať hmotnosť. Rozmnožením škodcov v mačkinom tele riskujete jej život.

Ak sa vám zdá, že mačku treba odčervovať neustále, na vine je zrejme podnet vo vašom okolí. Či už ide o hydináreň, družstvo, alebo inú chorú mačku, je dobré preskúmať miesta, kam vaša mačka chodieva. Možno je za jej častým odčervovaním práve niektorý prenášač chorôb. 

Pokiaľ sa mačka zdržuje len u vás na záhrade, a predsa s ňou máte opakované problémy, poraďte sa s veterinárom o zlepšení jej imunity. Predpísaná dlhodobá liečba skvalitní a predĺži život vašej mačky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised