MačkaMačka

Čo pije mačka

 Robert Lesný   20.06.2017   0

Na začiatok si treba ujasniť, že mačka nebude piť vodu, ktorá je špinavá alebo odstatá. Najradšej má čerstvú a studenú vodu z keramickej alebo nerezovej misky.  Veľa mačiek je zvyknutých na pitie mlieka. To však pre ne nie je v horúčavách práve najlepším riešením.

foto: shutterstock

 

Kravské mlieko napríklad  obsahuje laktózu, ktorá je pre mačky ťažko stráviteľná a spôsobuje im bolestivé kŕče alebo hnačky. Mačkám, ktoré majú rady mlieko, možno kúpiť špeciálne mlieko bez laktózy.

Najlepším  riešením je však mačkám pripraviť čerstvú vodu s teplotou od 5 do 19 °C a po byte mať rozmiestnených niekoľko misiek.

Ako ich prinútiť piť

Kedže sú mačky v čase teplých mesiacov podobne lenivé ako ľudia, môžete ich prinútiť k pitiu tekutín rôznymi zaujímavými spôsobmi. Skúste do misky s vodou pridať jedlo ako je bežná mačacia konzerva. 

Niektoré druhy mačiek, ako napríklad mainská, rady pijú vodu z kohútikov, kedže to považujú za akúsi hru.  V konečnom dôsledku má každá mačka svoje zažité rituály, ktoré sa snažte dodržiavať. Potom sa vám určite nestane, že váš domáci miláčik bude dehydrovaný.

Ako príjma a vylučuje vodu?

Dospelá mačka by mala denne vypiť od 50 do 75 ml vody. Táto hodnota so odvíja od mnohých faktorov, ako je vek mačky, jej hmotnosť a predovšetkým zloženie potravy, ktoré príjma. Ak mačku kŕmite suchými granulami, je jasné, že nároky na príjmanie tekutín sa zvýšia. Ak jej podávate šťavnaté mäso, prípadne výživnú stravu z konzerv alebo kapsičiek, mačka často získa potrebné množstvo vody priamo zo stravy. 

Najviac vody mačka vylučuje pri močení a slinami. Veľa vody spotrebuje aj pri stolici, takže ak jej podávame suchú stravu, príjem vody by mal byť prirodzene vyšší. Neustálym príjmom vody vieme predísť aj mnohým urologickým chorobám, najmä zlyhaniu obličiek, ktoré pri dehydratácií trpia najviac.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised