MačkaMačka

Mačka a dieťa - ochorenie toxokaróza

 Silvia Sopčáková   02.01.2020   1

V článku venovanom toxoplazmóze sme si povedali základné pravidlá pre bezpečné "spolužitie" mačky a ešte nenarodeného dieťatka. Veľa mamičiek však má obavy práve z toho, aká situácia nastane, keď do rodiny vstúpi malý človiečik.

Fámy a mýty opäť nepoznajú hraníc. Od toho, že "mačka dieťa zaľahne" až po "dieťa bude určite alergik". V prípade, že dieťatko je ženského pohlavia, som sa dokonca párkrát dozvedela, že bude zaručene neplodné.

Dnes sa budeme venovať TOXOKARÓZE.

 

Ako je ohrozené dieťatko a ako sa tomu dá predchádzať

Snáď najzávažnejšou hrozbou je ochorenie zvané toxokaróza. Toxokarózu u mačiek spôsobuje parazit Toxocara cati (u psov Toxocara canis), bežne nazývaný škrkavka.

Je to červ, ktorý napáda rôzne cicavce (vrátane človeka), ale až u mačiek a psov je schopný nadobudnúť pohlavnú zrelosť a ďalej sa množiť.

Mačka (keďže sa v tomto článku budem venovať hlavne mačkám, budem ďalej písať len mačka, ale čo sa týka toxokarózy, platí to isté aj pre psa) sa infikuje konzumáciou nakazeného surového mäsa, či už bravčového, hovädzieho alebo aj ulovenou myškou.

V tráviacom trakte mačky škrkavky dospejú a začnú vylučovať obrovské množstvá vajíčok, ktoré sa stolicou mačky dostávajú do okolia. Pokiaľ sa vajíčka dostanú do tela človeka, vyliahnu sa z nich larvy. Nie sú síce schopné ďalej sa množiť (to znamená, že nedospejú a nedokážu vytvárať nové vajíčka), ale putujú po organizme, napádajú jednotlivé orgány a spôsobujú ich poškodenie.

Nákaza škrkavkami

sa u človeka prejavuje rôzne - niekedy nie sú žiadne viditeľné príznaky (latentná nákaza), inokedy migrujúce larvy vyvolajú teplotu, bolesti brucha, kĺbov, svalov, zdurenie uzlín, pečene, poruchy videnia a zmeny na tkanive oka... Najčastejšie sú postihnuté deti do 4 rokov. Tie vďaka ochutnávaniu všetkého, čo nájdu, najčastejšie dostanú do tela infekčnú dávku, ktorá potom spôsobí ťažké postihnutia orgánov s následnými doživotnými zmenami.

Ak ste sa dostali až sem, pravdepodobne máte chuť oblúkom sa vyhýbať všetkým psom a mačkám v širokom - ďalekom okolí a ak nejakého chlpáčika máte, rovno ho vyhodiť na ulicu. Zadržte ešte...
Pokiaľ chcete seba a svoje dieťatko ušetriť takýchto problémov, existuje, samozrejme účinná prevencia!

Ako sa brániť nákaze škrkavkami?

Pravideľné odčervovanie

Ak ste majiteľom mačky/psa, vaše zvieratko by malo byť pravidelne odčervované. U mačiek, ktoré chodia von, sa odporúča raz za mesiac. Bytové mačky bez možnosti výbehu by mali dostať odčervovaciu tabletku raz za 3 mesiace. Výhovorky ako "ona predsa nechodí von, kde by to dostala", neobstoja. Aj vy môžete doniesť domov na topánke kus hliny s vajíčkom škrkavky. 

Nekŕmte vašu mačku čerstvým surovým mäsom. 

Pokiaľ chcete zvieraťu okrem priemyselnej stravy dopriať aj kus "poriadneho jedla", mäso nechajte aspoň 24 hodín premraziť, rozmrazte na izbovú teplotu a potom podávajte. Zmrazením sa prípadné vajíčka škrkavky zničia. 

Dôkladné umývanie rúk

Po čistení mačacieho záchodíka, ak ho vaša mačka vlastní, dbajte na dôkladné umytie rúk. Je jasné, že deti by od malička mali byť naučené, že mačacie záchody nie sú pieskovisko a ak sa aj občas pozabudnú, treba starostlivo poumývať malé rúčky. Z vlastnej skúsenosti viem, že sa to dá, chce to len dôslednosť a ani to netrvá tak dlho, kým to deti pochopia. 

Zvlášť dôležité je dávať pozor na neohradených pieskoviskách, kam majú prístup voľne žijúce zvieratá. Toto je dosť horúca téma, nebudem ju ďalej rozvádzať, ale snáď každému dospelákovi je jasné, že piesok z takéhoto pieskoviska do pusy nepatrí a ručičky treba po hre v piesku poumývať. Len to ešte vysvetliť tým drobcom s neustále pripravenou pusinou... 
Pokračovanie nabudúce...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Tamara napísané 19.09.2020 12:24

mame doma mačku, aj ako dieta si pamatam, že sme stale mali mačku. Je to naš rodinny maznačik. Deti ju miluju. Len keby ta mačka nebola taka vyberava v jedle, bolo by to ovela jednoduchšie

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku
Tamara napísané 19.09.2020 12:24

mame doma mačku, aj ako dieta si pamatam, že sme stale mali mačku. Je to naš rodinny maznačik. Deti ju miluju. Len keby ta mačka nebola taka vyberava v jedle, bolo by to ovela jednoduchšie

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised