ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
MačkaMačka

Mačka je ochranca rodinky

 Andrej Jakubík   18.05.2018   1

Ako sa vlastne mačka a človek dali dohromady? Mačička hľadala ochranu a človek hľadal obranu pred hlodavcami. Obaja mali čo ponúknuť druhej strane a preto toto priateľstvo vydržalo už tisícky rokov.

Človek však v mačke objavil poklad, ktorému je už veľmi dlho prisudzovaná ochrana rodiny a šťastia. Mačka dokáže byť verná rovnako ako psík a dokonca ich je ako domácich miláčikov v rukách človeka viac ako psíkov. Len ich nie je vidieť, pretože sa často zaobídu bez venčenia. 

shutterstock

Má mačka rada sladké?

Mnoho majiteľov mačičiek má dojem, že ich chlpatý kamarát sa ide zblázniť za maškrtami a sladkosťami. Je to však tak trocha omyl, pretože mačka necíti sladkú chuť. Jej chuťové poháriky jednoducho sladké vôbec neregistrujú a za všetkým je mutácia, ktorá mačku pripravila o tento pôžitok. Avšak pôžitok zo spánku si dopraje plnými dúškami, pretože priemerná mačka dokáže prespať až dve tretiny svojho života. Týmto sa zaraďuje medzi najväčších spachtošov z ríše zvierat.

Mačka lieči

Áno, je to pravda. Je vedecky dokázané, že prítomnosť mačičky v rodine, výrazne zlepšuje zdravie všetkých jej členov. Znižuje krvný tlak, upokojuje a tým predchádza riziku infarktu. Navyše prítomnosť mačky v prípade detí zvyšuje ich odolnosť voči alergiám v dospelosti. Ak teda chcete to najlepšie pre deti, tak zabudnite na sterilné prostredie. A mačka Vám v tom rada pomôže.

Foto: INGIMAGE

Anatomické zvláštnosti

Mačička je zaujímavá aj svojou anatómiou, pretože je tu mnoho zvláštností, ktoré ju odlišujú od ostatných zvierat. Ľudia ju často považujú za nezaujímavú, ale to je iba klam. Napríklad je to dobrá imitátorka. Vie som svojich hlasiviek dostať približne 100 rôznych zvukov, ktorými prejavuje svoje pocity a emócie. Naproti tomu napríklad psík ich vie iba 10. Okrem toho, ste si určite všimli, že mačka má veľmi dobrý sluch. Možno je to aj tým, že má k dispozícií až 32 svalov, ktoré ovládajú jej ušnice. Človek je popri mačke ako chudobný príbuzný a má ich iba 6. A nesmieme zabudnúť na jedu podstatnú zvláštnosť, ktorou je mačkine srdiečko. To bije dva krát rýchlejšie ako srdce človeka.

Vopchá sa všade

Presne tak! Ako iste viete, tak mačička sa dostane takmer všade a to pre ďalšiu zvláštnosť, ktorou je nie príliš vyvinutá kľúčna kosť. Vďaka tomuto nedostatku sa dokáže prepchať aj na miesta, ktoré sú iným zvieratám jej veľkosti nedostupné. 

shutterstock

Často zalezie do dier, kde sa cíti v bezpečí, lebo sa za ňou nedostane ani ruka človeka. ale mačka má na svojom tele aj menšie nevýhody v podobe zahnutých pazúrikov, ktoré sú samozrejme zahnuté smerom dozadu a výborne jej pomáhajú pri love a pri lezení smerom hore. Horšie je to už s lezením smerom dole, kde jej pazúriky zlyhávajú. Preto sa často mačička nevie dostať zo stromu, kde dokázala bez problémov vyliezť. Samozrejme obetavý majiteľ neváha a skladá svojho miláčika ručne.

Za ublíženie mačke? Trest smrti!

Mnoho milovníkov mačiek by tento zákon privítalo aj v dnešnej modernej dobe, ale v drvivej väčšine sveta už neplatí, že za ublíženie mačke Vám hrozí aj trest smrti. Platilo to napríklad v starovekom Egypte, kde sa mačka tešila tak vysokej popularite, že sa považovala za strážcu posmrtného pokoja a sprevádzala zomrelého na ceste na druhý breh. Doteraz sa presne nevie, koľko vlastností sa mačke v severnej Afrike prisudzovalo, ale rozhodne sa tešila obrovskej popularite a úcte. Ak v rodine zomrela mačka, tak jej majiteľ si na znak smútku oholil obočie.

Foto: INGIMAGE

Je považovaná za strážcu rodiny a ochrancu pred zlými silami, ktoré sa snažia rodine ublížiť. Veríte tomu? Nájdu sa ľudia, ktorí by za to dali ruku do ohňa. Nie je tomu tak dávno, čo mačka menom Tara v Amerike zachránila život malého chlapčeka, ktorého napadol susedov pes. O polovicu menšia Tara do bodky naplnila svoju povesť ochrancu a dokonca vyviazla zo súboja s celou kožou, oproti poškriabanému psíkovi, ktorý si nabudúce rozmyslí, kde bude strkať ňufák.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Leona napísané 25.05.2017 20:49

krasna a mila na zjedenie, prítulna

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku
Leona napísané 25.05.2017 20:49

krasna a mila na zjedenie, prítulna

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised