ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
MačkaMačka

Na cestovanie musíte mačku pripraviť

 Iveta Fuzáková   26.06.2018   0

Spokojnú mačku spoznáte hneď a to ani nemusíte mať štátnicu z veteriny. Jednoducho si sladko pradie a leží vám pri nohách. Doma sa človek aj zvieratko cítia v bezpečí.

Aj štvornohých miláčikov však občas musíme premiestniť z ich pohodlného pelechu, napríklad, ku veterinárovi, či na chalupu alebo dokonca na dovolenku k moru. 

shutterstock

Niektoré zvieratká s prevozom v aute alebo v iných dopravných prostriedkoch nemajú žiaden problém. Nevadí im ani prepravný box. Skočia tam dokonca aj samé. Čo však robiť vtedy, keď vaša mačka na vás vyplašene hľadí, škriabe ako o život, mňauká až vám to trhá srdce? Čo robiť, aby ste sa takýmto zážitkom vyhli?

Na cestu sa pripravte už doma

Ak ste pri prevoze mačky zažili podobnú situáciu vaše zvieratko sa jednoducho bálo. Nie vždy stačí maškrta či pohladkanie, aby sa upokojilo. Odborníci varujú, že mačky často pri prevozoch trpia stresom. Škriabu, „značkujú“ močom, mňaukajú nízkym tónom, nechcú žrať, ukrývajú sa a môžu byť mierne agresívne. Na cestovanie však musíme zvieratá pripravovať už doma. Prepravný box nemá byť len prostriedkom na prenos mačky, môžete ho plnohodnotne využiť v domácnosti ako odpočívadlo či pelech. Zoberte ju v ňom občas len tak na záhradu alebo pred blok, jednoducho, na známe miesta. Keď ju potom neskôr budete v boxe prenášať aj na dlhšie trate nebude to až také traumatizujúce, ako keď ho vytiahnete po roku zo zadnej police skrine.

Nielen k veterinárovi

Ďalší problém, ktorého sa majitelia mačiek často dopúšťajú je ten, že Micku držia akoby v domácom väzení. Jej teritóriom je len byt, dom, poprípade, susedova záhrada. Ak jej jedinou cestou do „neznáma“ je návšteva ordinácie veterinára je to zásadná chyba. Ak by ste aj chceli mačku potom zobrať zo sebou na dovolenku alebo na výlet, jednoducho, vám už neverí. Bojí sa totiž, že po ceste ju opäť čaká neželaná veterinárna prehliadka. 

Feromóny pre pohodovú cestu 

Ak vaša Mica nerada cestuje, je niekedy veľmi ťažké určiť príčinu a dôvod jej stresu. Môže to byť prenosný box, alebo jednoducho, strach z auta, či ľudí na ulici. Pátrať a trápiť mačičku sa však nevypláca. Veď cestovnú horúčku, stres z cestovania a premiestňovania prežívajú i deti a rovnako aj dospelí. Ak ste urobili všetko preto, aby si Micka na cestovanie zvykla, ale nestalo sa tak, vyskúšajte prípravok na báze feromónov.

Keď je mačka spokojná, obtiera si hlavu o rôzne predmety a zanecháva na nich svoj tvárový feromón. Vďaka nemu sa orientuje v priestore a spätne identifikuje tieto označené miesta ako bezpečné.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised