MačkaMačka

O čom mačky snívajú

 Sara   27.04.2019   0

A vieme určite, že mačky snívajú? Áno, mačky majú sny. Sníva sa im o tom, ako sa hrajú alebo lovia svoju obľúbenú hračku alebo sa vyhrievajú v slnečných lúčoch!

Foto: INGIMAGE

Na YouTube sad á vyhľadať video, v ktorom sa mačiatko počas spánku chveje ako list na strome a má zlé sny. Jeho matka, zvinutá vedľa neho do klbka, vycíti jeho starch a privinie sa k nemu labkou. Mača sa upokojí a v jeho svete je zase kľud.

To je chvíľka, ktorá v momente obmäkčí srdiečko každého milovníka zvierat. Ale v mysli sa nám vynoria pritom nejaké otázky. O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? A sú ich sny omnoho iné od tých našich?

Krajina mačacích snov

Mačka obvykle spí 16 až 18 hodín denne. Tak ako u ľudí, aj u mačiek môžeme zaznamenávať REM spánok s rýchlym pohybom očných viečok. Štádium REM spánku je to, keď sa sníva najviac snov. 

Foto: INGIMAGE

Počas Non-REM spánku sa tiež môžu prisniť sny, len sú oveľa menej vizuálne a je ich menej.

Podľa Dr. Matthew Wilsona mačacie sny nie sú veľmi odlišné od ľudských. Sníva s aim o veciach, ktoré prežívajú počas každého dňa – o hre, lovení hračiek či myší, o priateľkách… Časti mozgu, ktoré riadia naše pamäťové centrum, sú prepojené rovnako u všetkých stavovcov aj cicavcov. Či porovnávame tieto časti u potkanov a psov, alebo u mačiek a ľudí, skladajú sa z rovnakých častí.

Elektrická aktivita mozgu spiacej mačky je významne podobná aktivite spiaceho človeka. Mačací sen obyčajne trvá okolo 6 minút. Mačiatka dokážu snívať až 90% z času spánku.

Spánok a námesačnosť mačiek

Sme schopní zaznamenať aj najjemnejší pohyb mačky počas spánku – šklbnutie labky, chvosta, vtiahnutie pazúrikov, chvenie fúzikov – a myslíme si, že len toto sú známky mačacieho snenia. 

Foto: INGIMAGE

Ale najvýznamnejším znakom je uvoľnený a nehybný spánok.

Námesačné mačky sú ale z trochu iného príbehu. V podstate námesačnosť sa vyskytuje len u mačiek, ktoré majú poškodený mozog. Zaujímavosťou je to, že mimo spánku sa tieto mačky chovajú ako úplne normálne.

Dobré a zlé sny mačiek

Zlé sny sa často vyskytujú u mačiek, ktoré prežili v minulosti niečo desivé. Buď zažili týranie, alebo sa túlali po uliciach veľkomesta, kde na nich číhali rozličné nástrahy v podobe MHD atď. alebo sa zatúlali.

Dobré a milé sny sa snívajú tiež. 

Foto: INGIMAGE

A určite častejšie ako tie zlé. Niekedy si mačky pri pekných sníčkoch akoby pomrnkávajú – vydávajú spokojný zvuk, niečo medzi povzdychom a pradením.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised