Pes je všežravec a mačka mäsožravec

Viera Mikulová 4

Je docela bežné, že majitelia psov a mačiek svojich miláčikov kŕmia z jedného zdroja, resp. rovnako.

Hoci sa nám to nejaví ako závažná chyba, jedná sa o nevhodný spôsob spolunažívania týchto zvierat. Na tom, že mačky sú mäsožravé sa zhodnú všetci, ale u psov sa názory líšia a mnohí odborníci ich radia ku všežravcom, ktorí pre zdravý rast a život potrebujú mäso. Ale …

shutterstock

Psie krmivo nie je pre mačky život ohrozujúce avšak v dlhodobom horizonte je nedostatočné. 

Mačky potrebujú viac mäsa a tuku ako psy. Preto krmivo mačiek by malo obsahovať viac proteínov, vitamínov, mastných kyselín a menej uhľohydrátov. Tie psovi pomáhajú v správnej regulácii trávenia. 

Proteíny pozostávajú z 22 amino kyselín. Základné z nich musia byť telu dodávané, pričom u mačiek je to 12 a u psov 11. 

Dôležitý taurín

Taurín ako jedna z nich nie je pre psov nevyhnutný, mačky však bez neho oslepnú, ohluchnú alebo sa u nich môžu vyvinúť kardio problémy.

Vitamín A tiež inak

Tvorba vitamínu A opäť rozdeľuje mačky a psy. Pes si ho dokáže vytvoriť z betakaroténu, ale u mačiek sa musí dopĺňať do krmiva priamo. Jednoznačne ho potrebujú pre zdravý zrak i kožu.

Ľudia si dopĺňajú vitamín A konzumovaním pečienky, čo je dobrý zdroj, ale u mačiek si treba dať pozor. Vo veľkých množstvách je pre ne toxický, minimálne môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov. V malých množstvách však dodá telu potrebné vitamíny, preto ju mačkám dávame, nahradiť ju môžeme aj rybami a vajíčkami. 

Zlá salmonela

Ale pozor na surové vajcia a surové rybie a bravčové mäso u mačiek!

Všetky uvedené potraviny môžu obsahovať baktériu Salmonela alebo E.coli, pričom hrozí otrava jedlom. Vaječný bielok navyše obsahuje avidin, ktorý je kontraproduktívny pri vstrebávaní vitamínu B – biotínu. Táto interakcia spôsobuje kožné problémy a problémy so srsťou. Pri surovom mäse z rýb sa produkujú enzýmy, ktoré ničia Thiamín (vplyv Thiamínu pozri nižšie) a spôsobujú jeho nedostatok v tele.

Mačky potrebujú viac Béčka

Asi taký najzaujímavejší je rozdiel v potrebe vitamínu B1, teda thiamínu. Mačky majú 5 krát väčšiu potrebu tohto vitamínu ako psy. Thiamín vieme ľudskému telu dodať v droždí, obilných klíčkoch a strukovinách. (U mačiek droždie spôsobuje silné bolesti brucha a navyše sekundárne vzniká z neho alkohol, ktorý môže spôsobiť u nich otravu.) Nedostatok thiamínu sa prejavuje stratou apetítu, neurologickými poruchami i nekvalitnou srsťou, dokáže spôsobiť aj kómu.

Niacín (vitamín B3) – je vitamínom, ktorý si vedia psy vytvoriť aj samy avšak mačkám ho musíme dopĺňať.

Omega mastné kyseliny

Kyselina arachidonová a kyseliná linolová patria medzi Omega 3 a 6 mastné kyseliny. A sú ďalším rozdielom v chémii organizmu mačky a psa. Pes si vie kyselinú arachidonovú vyrobiť z kyseliny linolovej, ktorú dostane v strave ale mačka nie, preto jej kyselinu arachidonovú priamo musíme dodávať v krmive. 

Nie nadarmo sa povie, že psie krmivo mačke neuškodí. Platí to však iba vo frekvencii „raz za čas“, dôležité je kŕmiť mačku mačacím krmivom a psa psím.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mačke by sa hlavne mali podávať ideálne konzervy, mokré krmivo. Granule určite samotné nestačia, je to pre ne suché.

      1. Vieščo, my rybičkové konzervy kupujeme tie našim idú najviac krmivo-brit.cz/cs/produkty/kocky/276303-brit-fish-dreams-tuna-and-salmon a majú dobré zloženie

Pridaj komentár