MačkaMačka

Pes je všežravec a mačka mäsožravec

 Viera Mikulová   24.01.2018   0

Je docela bežné, že majitelia psov a mačiek svojich miláčikov kŕmia z jedného zdroja, resp. rovnako.

Hoci sa nám to nejaví ako závažná chyba, jedná sa o nevhodný spôsob spolunažívania týchto zvierat. Na tom, že mačky sú mäsožravé sa zhodnú všetci, ale u psov sa názory líšia a mnohí odborníci ich radia ku všežravcom, ktorí pre zdravý rast a život potrebujú mäso. Ale ...

shutterstock

 

Psie krmivo nie je pre mačky život ohrozujúce avšak v dlhodobom horizonte je nedostatočné. 

Mačky potrebujú viac mäsa a tuku ako psy. Preto krmivo mačiek by malo obsahovať viac proteínov, vitamínov, mastných kyselín a menej uhľohydrátov. Tie psovi pomáhajú v správnej regulácii trávenia. 

Proteíny pozostávajú z 22 amino kyselín. Základné z nich musia byť telu dodávané, pričom u mačiek je to 12 a u psov 11. 

Dôležitý taurín

Taurín ako jedna z nich nie je pre psov nevyhnutný, mačky však bez neho oslepnú, ohluchnú alebo sa u nich môžu vyvinúť kardio problémy.

Vitamín A tiež inak

Tvorba vitamínu A opäť rozdeľuje mačky a psy. Pes si ho dokáže vytvoriť z betakaroténu, ale u mačiek sa musí dopĺňať do krmiva priamo. Jednoznačne ho potrebujú pre zdravý zrak i kožu.

Ľudia si dopĺňajú vitamín A konzumovaním pečienky, čo je dobrý zdroj, ale u mačiek si treba dať pozor. Vo veľkých množstvách je pre ne toxický, minimálne môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov. V malých množstvách však dodá telu potrebné vitamíny, preto ju mačkám dávame, nahradiť ju môžeme aj rybami a vajíčkami. 

Zlá salmonela

Ale pozor na surové vajcia a surové rybie a bravčové mäso u mačiek!

Všetky uvedené potraviny môžu obsahovať baktériu Salmonela alebo E.coli, pričom hrozí otrava jedlom. Vaječný bielok navyše obsahuje avidin, ktorý je kontraproduktívny pri vstrebávaní vitamínu B – biotínu. Táto interakcia spôsobuje kožné problémy a problémy so srsťou. Pri surovom mäse z rýb sa produkujú enzýmy, ktoré ničia Thiamín (vplyv Thiamínu pozri nižšie) a spôsobujú jeho nedostatok v tele.

Mačky potrebujú viac Béčka

Asi taký najzaujímavejší je rozdiel v potrebe vitamínu B1, teda thiamínu. Mačky majú 5 krát väčšiu potrebu tohto vitamínu ako psy. Thiamín vieme ľudskému telu dodať v droždí, obilných klíčkoch a strukovinách. (U mačiek droždie spôsobuje silné bolesti brucha a navyše sekundárne vzniká z neho alkohol, ktorý môže spôsobiť u nich otravu.) Nedostatok thiamínu sa prejavuje stratou apetítu, neurologickými poruchami i nekvalitnou srsťou, dokáže spôsobiť aj kómu.

Niacín (vitamín B3) – je vitamínom, ktorý si vedia psy vytvoriť aj samy avšak mačkám ho musíme dopĺňať.

Omega mastné kyseliny

Kyselina arachidonová a kyseliná linolová patria medzi Omega 3 a 6 mastné kyseliny. A sú ďalším rozdielom v chémii organizmu mačky a psa. Pes si vie kyselinú arachidonovú vyrobiť z kyseliny linolovej, ktorú dostane v strave ale mačka nie, preto jej kyselinu arachidonovú priamo musíme dodávať v krmive. 

Nie nadarmo sa povie, že psie krmivo mačke neuškodí. Platí to však iba vo frekvencii „raz za čas“, dôležité je kŕmiť mačku mačacím krmivom a psa psím.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised