ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
MačkaMačka

Prečo moja mačka kúše keď ju hladkám

 Viera Gáťová   02.03.2017   0

Je to záhada ako je možné, že sa vášmu milovanému mačiatku páčia okamihy keď jej hladkáte obľúbené miesto na kožušku, a ona sa náhle vytrhne spod vašej ruky a poriadne sa do vás zakusne, až vám ostanú stopy po jej tesákoch. 

Foto: Pixabay

Verte, že nie ste sami a veľa ľudí sa kvôli tomu trápia takisto ako vy. Mnohí chovatelia nazývajú takéto správanie mačiek ako “Kúsanie z lásky”, ale odborníci na mačky to označujú za hladkaním vzbudenú agresivitu a jedná sa o nesprávne chápanú tému.

Typické je, že priateľská mačka, ktorá túži po ľudskej pozornosti, znáša nával pozornosti až do chvíle, kým pre ňu vaša náklonnosť a dotyky netrvali už príliš dlho. Majitelia popisujú zmenu správania týchto mačiek ako zmenu z priateľského, prítulného zvieraťa na divé. Ako zapnutím nejakého vypínača.

Foto: Pixabay

Napriek tomu, že toto unikátne mačacie správanie je v prírode nepochopiteľné a neopakovateľné, existuje niekoľko možností, ktoré by ho mohli vysvetľovať.

Prečo mačka kúše

1. Môže ísť o prejav vyvolanej agresie, s ktorou sa mačky snažia kontrolovať situáciu.

2. Môže ísť o neurologicky signifikantný negatívny stimul, ktorý je spojený s hladkaním a prejavmi náklonnosti v určitom časovom úseku, ktorého dĺžka ovplyvňuje negatívne správanie týchto mačiek.

3. Tieto mačky sú pravdepodobne mimoriadne jemné v prejavovaní svojej horšej nálady ľuďom, preto ich zmena nálady sa zdá príliš prudká a rýchla, aj keď v skutočnosti to tak nie je.

Už čokoľvek to spôsobuje, dobrá správa je, že toto špecifické správanie vašej mačky nemusí zákonite znamenať, že spolu nemôžete v živote zmysluplne komunikovať. 

Foto: Pixabay

Váš veterinár by vás mal poučiť ako by ste mali rozoznať aj veľmi nenápadné varovné signály vašej mačky, ktoré si treba spojiť so zmenou jej nálady a nepohodou, ktorá ju postihne tesne predtým než sa rozhodne vás pokúsať.

Ako zabezpečiť slušné správanie mačky keď príde návšteva

Nie všetky mačky bývajú nadšené, keď si pozvete na návštevu domov priateľov. Cítia sa akoby ste domov pozvali votrelcov, ktorí chcú zabrať ich priestor.

Skúste mačku pripraviť a cvičiť v akceptovaní návštev tým, že jej zachováte normálny denný program.

Čo najviac sa vyhýbajte zmenám v dennom programe mačky a v preusporiadaní jej životného priestoru počas návštevy. Ak sú nejaké zmeny nevyhnutné, naplánujte si ich čím skôr a začnite mačku na ne pomaličky privykať. 

Foto: Pixabay

Napríklad ak potrebujete zmeniť čas alebo miesto kŕmenia, posúvajte ho postupne niekoľko dní, kým prídu hostia, aby si mačka na zmenu zvykla.

Pomôžete tak svojej mačke stať sa príjemnou hostiteľkou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised