Sťahujete sa? Cestujete? Pozor, aj vaša mačka má z toho stres!

Dagmar Jánošíková 0

Pozná to nejeden majiteľ domáceho zvieratka. Sťahovanie. Či už kvôli novej práci, zmene rodinných pomerov alebo len túžbe cestovať, veľakrát opustíme miesto svojho dlhodobého bydliska a vydáme sa v ústrety novým výzvam. A kto si už raz zadováži napríklad mačičku, celý proces sťahovania musí absolvovať spoločne s ňou. Viete si však milí majitelia predstaviť, čo znamená zmena prostredia pre vášho obľúbeného tvora?

Foto: Pixabay

Sťahovanie dokáže človeku narobiť poriadne vrásky na čele. Treba vybaviť množstvo formalít, zbaliť veci do kufrov a krabíc, zabezpečiť ich prevoz, oboznámiť sa s neznámym prostredím a s novými susedmi. Neraz nám adaptovanie sa na nové podmienky môže trvať aj niekoľko týždňov, či v tom horšom prípade niekoľko mesiacov. Životná zmena sa môže odraziť aj na našich emóciách a nálade. A verte či nie, poriadny stres spoločne s vami prežíva aj vaša mačka!

V prvom rade si treba uvedomiť, že domáceho miláčika nemožno do ničoho nútiť a pristupovať k nemu veľmi trpezlivo. On sám vie, že sa musí zoznámiť s novým prostredím, a preto je nutné mu nechať priestor na preskúmanie nezvyčajného „teritória“. Často sa však stáva, že mačička sa po príchode do nového bytu alebo domu utiahne alebo schová a dostať ju z úkrytu je priam nemožné. 

Foto: Pixabay

Aj v tomto prípade platí, že všetko má svoj čas a určite nepoužívať násilie. Mačku tým len viac vystresujete, jej obavy sa znásobia a neraz sa to končí útekom maznáčika. Ak sa náhodou aj „zašila“ na nie veľmi šťastné a pohodlné miestečko, treba jej do blízkosti zabezpečiť pravidelnú potravu a vodu. Pripraviť sa musíte aj na to, že mačka môže niekoľko dní odmietať stravu. Netreba hneď panikáriť, stáva sa to v mnohých prípadoch. Ak by však jej nechutenstvo a „rezignácia“ trvali príliš dlho, vhodné je vyhľadať zverolekára.

Vyvarujte sa nebezpečenstvu

Nielen vy, ale aj vaša mačka sa musí cítiť doma v bezpečí. Keďže mačky sú od prírody zvedavé tvory, neraz ich nájdeme aj na miestach, kde by nemali byť. Dokážu vyliezť na vysoké poličky a skrine, lákajú ich záclony a závesy. Preto v prvom rade treba myslieť na to, aby v ich blízkosti neboli ostré a nebezpečné predmety. Do bezpečia treba založiť aj rôzne pracie a čistiace prostriedky a prístup by nemali mať ani k liekom a farmaceutickým prípravkom.

Foto: Pixabay

Rovnaké nebezpečenstvo pre ne predstavujú káble a elektrické zástrčky. Mnohé mačky ich rady hryzú a vnímajú ako vhodnú hračku. Nezabúdajte preto na ochranné obaly a kryty! A v neposlednom rade – dbajte na zvýšený pozor pri otváraní okien a dvier. Na oknách by nemali chýbať sieťky a balkón by mal byť dostatočne zabezpečený. Najmä v prípade, že sa sťahujete z rodinného domu do bytu, môže čerstvý vzduch a príroda väčšmi lákať vašu mačičku liezť von. Preto opatrnosti nikdy nie je dosť.

Nechajte jej čas

Zmena prostredia je skutočne stresovou záležitosťou ako pre človeka, tak aj pre zviera. Preto čas na adaptáciu nechajte sebe aj vášmu domácemu miláčikovi. V prvých momentoch sa málokto cíti po sťahovaní komfortne, a to platí aj o zvieratkách. 

Foto: Pixabay

Preto vytvárajte doma pohodu a optimizmus a verte, že sa v domácnosti bude omnoho jednoduchšie fungovať každému jednému jej členovi! 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár