Vedeli ste, že mačky nás prvýkrát poškrabkali svojimi pazúrikmi pred 9.500 rokmi? Je to možné že nás ľudí považujú tiež za mačky? Rozhodne je dokázané, že sa na nás pozerajú inak ako napríklad psi.

Tak ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Rodičia? Súrodenci? Podávači potravy? Nie je ľahké dostať na tieto otázky jednoznačnú odpoveď.
Sú mačky samotárky?
Aby sme dokázali vidieť seba v mačacích očiach, potrebujeme pochopiť ako mačka myslí a ako sa chová v rozličných situáciách. Ľudia predpokladajú, že mačky sú samotárske stvorenia. Asi je to preto, lebo ich častejšie vidíme ležať trošku bokom a trávia osamote naozaj viac času v porovaní so psami. Ale mačky nie sú vôbec samotárky. Je to jasné preto, lebo ostávajú pri našich domovoch, pri ľuďoch a neutečú od nás (až na niektoré výnimky).
Správanie
Predstavme si napríklad vzťahy a správanie medzi dospelou mačkou a mačiatkami. Mačky sa chovajú k mačiatkam starostlivo, čistia ich, učia loviť, chodiť na wc, upratať po sebe exkrementy atď.

Komunikácia medzi dospelými mačkami prebieha úplne inak. Väčšinou využívajú na to reč tela, pachové stopy, pohyby chvosta a celého tela, fyzické dotyky. Sú to vlastne presne tie isté prejavy, ktoré používajú voči ľuďom.
Komunikácia s ľuďmi
Mačky komuinikujú s ľuďmi presne takými komunikačnými spôsobmi ako komunikajú medzi sebou, keď chcú spolu dobre vychádzať, spolupracovať a zdielať spoločný priestor. Jediná odlišnosť, ktorú si vedci všimli je, že domáce mačky sa naučili mňaukať. Mačky žijúce voľne v divočine tento spôsob komunikácie nevyužívajú vôbec. Občas sa vyskytne zvuková komunikácia medzi mačkou a mačiatkami – ale mňaukanie nie. ,
Ako si ale máme vysvetliť správanie domácich mačiek, ktoré majú prístup do voľnej prírody – často donesú k dverám majiteľa ulovenú myš alebo vtáčika. Sú na to rôzne názory. Jeden to vysvetľuje tak, že mačky nás považujú za mačiatka, ktorým treba uloviť potravu a doniesť im ju.

Druhý hovorí o správaní, ktoré je kombináciou prejavov prirodzeného loveckého inštinktu mačiek a mačiek žijúcich ako domáci maznáčikovia. Domáce mačky nosia domov ulovenú potravu, čím prejavujú fakt, že ich domov je bezpečné miesto, kde sa dá spokojne jesť a odpočívať. Divoké mačky tiež nosia svoju korisť na kľudné miesto, kde ich nebudú obťažovať pri jedle iní predátori.
Čím je človek pre mačku
Podľa toho, ako sa mačky správajú k iným živým tvorom, je jasné, že si ich rozdeľujú do troch skupín: zvery ktoré sa dajú zjesť, zvery ktoré mačku môžu zjesť a tvory ktoré nepatria do ani jednej z predchádzajúcich skupín.
Na to, aby si mačka zaradila tvora do tretej skupiny, musí ho spoznávať do veku 11-12 mesiacov. Ak sa tak nestane, považuje tvora za potenciálne nebezpečenstvo a správa sa voči nemu veľmi placho – či už ide o vzťah s ľuďmi, psami, koňmi atď.

Ak ale mačka vyrastá do 12 mesiacov v spločnosti napríklad psov – bude ich považovať za alternatívu mačiek, za skupinu, ktorá mu neblíži ale nie je vhodná ako potrava.
Dnes vieme s istotou povedať, že mačky nás ľudí nepovažujú len za iné hlúpe dospelé mačky, ktorým treba nosiť chytenú potravu a starať sa o ne, a zároveň my ľudia nevidíme mačky len ako samostatné, nezávislé, osrstené, pohyblivé a tajuplné malé tvory. Stále nám ostáva priestor na vzájomné spoznávanie a obdiv.

Článok bol inšpirovaný blogerom, milovníkom prírody a moderným farmárom – Danom Nosovitzom.

to je šelma, žeby bola taka hladna? ALebo iba ziva?
tiež na tu moju už niekedy nemam nervy, lebo ked jej dam do misky konzervu, najskor s apozrie na mna, potom na konzervu a ide preč. A pritom jej kupujem brit, stavnate s lososom a aj tak sa ofunuje. Lenže po chvilke prijde a už ju zozeřie, lebo je hladna a vie, že nič ine nedostane
moja je taka potvora, že žerie brit konzervu a pozera sa na mna a mna by zaujimalo, čo si v tu chvilku mysli
))
tiež by ma to niekedy zaujimalo. Lebo ked vidim, ako sa ksichti, ked jej otvaram konzervu a už podla vone vie, že ju žrat nebude
DD a pritom jej kupujem fajne masite od britu
treba si na konzerve prečítať zloženie, pretože mäso tvorí vo väčšine konzierv len malé percento,v tých lacnejších sú to len 4 percentá a mačka to dokáže vycítiť, má orgán na rozoznanie biologickej kvality stravy – ja kúpim napr. Gianna sardinky vo vlastnej šťave v akcii bývajú za 60 centov a mačka je spokojná a je to zdravé.