Ako vziať papagája na dovolenku

Andrej Jakubík 0

Majitelia papagájov na seba okrem všetkej zodpovednosti berú aj záväzok, že svojho miláčika nikdy neopustia na viac ako jeden deň. Nie je ojedinelý prípad, že papagáj po tom, ako jeho majiteľ odišiel na niekoľko dní mimo domov, doslova skolaboval.

Operenec neustále hľadá svojho majiteľa, kričí jeho meno, odmieta prijímať potravu, nedodržiava pitný režim a je ako bez duše. 

Aj papagáj pociťuje odlúčenie rovnako ako človek a preto ho ponechávame osamote, alebo v cudzej opatere iba v nevyhnutných prípadoch. Premýšľajte ale.

Komu  zveríte do rúk život svojho miláčika?

Dokáže sa oňho postarať niekto lepšie ako vy, ktorý poznáte jeho potreby a návyky? Odpoveď je len málokedy áno. A práve preto si teraz povieme niečo o tom, ako vziať svojho miláčika so sebou na dovolenku.

Nie je to také ľahké ako by si niekto mohol myslieť, pretože je k tomu potrebných mnoho vecí a veľa trpezlivosti.

Môže ísť cez hranice? 

Tak v prvom rade si musíte overiť, či je vôbec možné prenášať zviera cez hranice a vybaviť všetky potrebné doklady. Ak je zviera zaradené do zoznamu CITES, tak samozrejme nesmieme zabudnúť pribaliť do kufra aj doklady o jeho pôvode.

V tomto príspevku si povieme iba o preprave autom, pretože to je ten najčastejší spôsob prepravy.

 

Ad1./ Prepravka

Každý papagáj by mal mať svoju prepravku. Na túto  by mal byť zvyknutý a brať ju úplne samozrejme. Tu sa trošku pozastavím, pretože je dobré, aby si papagáj spájal dovolenku s niečím príjemným.

Preto je na mieste mať doma dve prepravky. Jednu na prepravu na dovolenku, alebo do prírody a druhú na prepravu ku zverolekárovi. Papagáj ich rozozná a nebude problém pri jeho preprave v tom zmysle, že by bol zbytočne stresovaný. Aj keď tomu nevenujeme pozornosť, tak náš operenec si tieto veci spája dohromady a návšteva veterinára nie je pre neho práve šťastná chvíľa. 

Čo sa týka veľkosti prepravky, tak je to všetko postavené na zdravom ponímaní, pretože nie je nikde stanovená minimálna výmera životného priestoru. Môj osobný názor je, že papagáj samotný by mal zaberať približne jednu tretinu prenosky. Ten zvyšok necháme voľný, pretože ak by sme mu znemožnili pohyb, tak by mohol spanikáriť a ublížiť si.

Ad2./ Potrava a voda

je dôležitá, pričom voda predovšetkým v letných mesiacoch. Dávať ale papagájovi vodu a krmivo priamo do prepravky nie je práve šťastný nápad. Počas prepravy sa iba skutočne vyhladovaný jedinec pustí do krmiva, pretože ako mnohý vedia, tak papagáj musí mať pri kŕmení doslova svätý pokoj a nič ho nesmie vyrušovať. Voda je však dôležitá a preto skôr odporúčam pri preprave autom zastaviť približne každú hodinu na pár minút a ponúknuť papagájovi tekutiny. Voda pôsobí aj upokojujúco a znižuje stres.

Ad3./ Klíma

Pri preprave autom je tu ešte mnoho nástrah. Napríklad nesmieme zabúdať na to, že klíma nie je dobrá ako pre ľudí a už vôbec nie pre papagája. Preto pri pobyte operenca v aute nie je dobré robiť veľké teplotné šoky a rovnako je nežiaduce aj silné vetranie. To dokáže oslabiť jemné telíčko papagája, ktoré je už aj tak vystavené prepravným stresom. 

Ad4./ Pauzička

Púšťanie papagája na pretiahnutie končatín počas jazdy sa nedá odporučiť a ani zakázať. Ak si na to trúfate a viete čo môžete od svojho papucha očakávať, tak ho pokojne pustiť môžete, ale ak si nie ste istý jeho správaním, tak radšej ho necháme v prepravke.

Na internete kolujú rôzne videá, ktoré ukazujú ako papagája poslušne sedia na volante a komentujú jazdu. Je to príjemné spestrenie, ale vždy je to na uvážení chovateľa. Ak si na takéto niečo trúfne, tak nech sa páči. 

Ad5./ Nestresujte

Ak prepravujete papagája po prvý krát, tak je dôležitý Váš prístup. Musíte sa mu prihovárať a to jemným a pokojným hlasom. To preto, aby z Vás necítil napätie. Tento Váš prístup mu pomôže prekonať prvotný stres. Komunikácia je veľmi dôležitá a ak vidíme, že papagáj nervózne trepe krídlami, má zľahnuté pierka a ten typický vystrašený výraz na tvári, tak pokojne zastavte auto a prihovorte sa mu, prípadne si ho vyberte z prenosky, pohladkajte ho a vôbec to všetko o čom viete, že ho upokojí. 

Ad6./ Štýl jazdy

Ešte je tu zopár rád ohľadom štýlu jazdy. Tá by mala byť rovnako pokojná  a rozbehnutie a brzdenie by nemalo byť razantné, ale skôr pozvoľné. Uvedomte si, že veziete tvora, ktorý stojí voľne v priestore auta a nesedí v sedačke a už vôbec nie je pripútaný.

Tu sa musíme zmieniť aj o tom, že je dobré použiť prepravku, ktorá má vbudované bydlo, aby to mal proste papagáj troška uľahčené. Ak máme prepravku bez bydla, tak sa nič nedeje a môžeme použiť aj prepravku primárne určenú na prepravu psov, alebo mačiek. Na dno dáme napríklad uterák, alebo niečo iné, čo by splnilo úlohu bezpečnosti a pohodlia. 

A ešte na záver jedna dôležitá rada.

Papagája niekoľko hodín pred prepravou nekŕmte. To samozrejme z dôvodu toho, aby bolo v prepravke čo najmenej trusu. A hneď po vypustení papagája z prepravky, ho necháme, aby sa dôkladne sám vyumýval a potom mu dobre padne napríklad kúpeľ. Návod ako postupovať pri kúpaní ste si mohli prečítať v minulom čísle. 

 

A čo dodať na záver? Snáď iba veľa šťastných kilometrov. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár