Kúpanie papagája

Andrej Jakubík 0

Papagáje potrebujú vodu rovnako ako všetko živé na tejto planéte. Nie je žiadnym tajomstvom, že napríklad Austrálske a Africké druhy si dokonca vyslúžili neblahú povesť ako doslova plytvači vodou, keď celý kŕdeľ dokáže za niekoľko minúť vyplytvať vzácnu vodu, ktorú miestny dobytkári dávajú do napájadiel pre svoje zvieratá.  To je niekedy dôvod, prečo ich obyvatelia odháňajú od svojich obydlí. 

 

Vodu musia mať 

Život papagájov je úzko spojený s vodou, ktorú niektoré druhy doslova milujú. Jednoducho ju musia mať a ak sa im nedostane dostatok tejto tekutiny, tak sa to dokonca prejavuje na ich správaní. Určite si mnohý chovatelia všimli, že sú chvíle, keď sú ich miláčikovia akosi nie vo svojej koži. Neustále sa škriabu, ošívajú, sú nervózny a niekedy sa to prejavuje aj hlasitým škriekaním a dokonca aj napádaním svojho chovateľa. Tieto stavy sú veľmi často badateľné predovšetkým v letných mesiacoch a môže za ne vo veľkej časti prípadov nedostatok vody.  

Príznaky nedostatku vody

Chovatelia často zabúdajú aj na správnu vlhkosť vzduchu, ktorá by mala byť dodržaná rovnako ako je dodržaná aj vo voľnej prírode. A na kúpanie pre väčšie papagáje určite nie je postačujúca veľkosť bežného napájadla. Takže ak sa dostavia príznaky nedostatku vody a suchého vzduchu, tak je potrebné konať.

Tieto príznaky sa dostavujú zväčša ráno a prejavujú sa v správaní papagája, ktorý sa začne doslova špliechať vodou vo svojej malej napájacej miske. Je to až komický pohľad na tvora, ktorý sa snaží vložiť obe nohy do jednej misky a pritom sa drží zobákom mreže, aby udržal rovnováhu. Rovnako keď meníme vodu, si musíme všímať všetko neobvyklé. Ak napríklad nájdeme vodu skoro úplne spotrebovanú a sfarbenú do mliečna, tak je takmer jasné čo sa stalo a síce, že papagáj si užíval kúpanie. 

Prečo ale vtáky potrebujú vodu na kúpanie?

Dôvodom je prach, ktorý sa na ich telo dostáva z pierok, ktoré im neustále dorastajú. Tento prach je viditeľný veľmi zreteľne. Ak sa napríklad vták škriabe, tak môžeme pozorovať  tento prach, ktorý sa dostáva von z miesta kde sa papagáj poškriabal.

Toto si môžeme overiť pokusom, kedy ústami fukneme papagájovi do krídlo, alebo do oblasti chvosta a tento prach sa dostane von. Ten kto má doma operencov iste vie, aký je to niekedy problém a biely prach sa nachádza doslova všade. Kúpanie však nie je iba o zbavení sa prachu. Je to aj o celkovej očiste organizmu, ktorý sa zbaví všetkých látok, ktoré tam zanechal bežný život papagája. A to od zvyškov potravy až po prach z rozobratých hračiek. Všetko toto sa vplyvom statickej elektriny na telo papagája doslova prisaje.  

 

Kúpanie papagája môžeme urobiť rôzne. 

Kúpanie v klietke

Najprv si ale povedzme niečo o kúpaní v klietkach. V teplých letných dňoch si môžeme vziať postrekovač a osviežime tak nášho opereného zverenca a tým aj zvýšime vlhkosť vzduchu v jeho blízkosti čo priaznivo pôsobí na jeho dýchanie. Takýto postrek nerobíme cez najväčšie teplo, ale ráno a večer, pretože inak by sme mohli spôsobiť papagájovi teplotný šok.

Nechajú sa zmoknúť

Ak máme vonkajšiu voliéru, tak nám určite neujde fakt, že pri daždi sa mnoho papagájov neschováva, ale rozprestrú krídla a nechajú svoje telo doslova zmoknúť. Je to inštinkt, ktorý majú priamo z prírody a nevzdajú sa ho ani v zajatí klietky. 

Kúpacia miska vo voliére

Druhým spôsobom je umiestnenie kúpacej misky priamo vo voliére, alebo jednoducho iba tak na zemi, kde si ho papagáj nájde. Miska musí spĺňať niekoľko požiadaviek a rozhodne by nemala jej farba reagovať s vodou, ale to je myslím logická požiadavka. Použijeme misku kovovú, plastovú, alebo keramickú.

Ďalšia požiadavka je na stabilitu, ktorá by mala vydržať aj ťažšie druhy papagájov, ktoré sa posadia na jej okraj. Pamätajte, že ak sa papagáj raz prevráti s miskou vody, tak jeho dôveru si bude táto miska získavať veľmi ťažko. Do stredu misky môžeme položiť kameň, alebo iné závažie ktoré upevní stabilitu, tak ako to poznáme napríklad pri chove zajacov. 

Teplota vody by nemala byť ani vysoká a ani nízka. Postačí klasická vlažná voda oveľa chladnejšia ako pre potreby človeka. 

Kúpanie vo vani

A nakoniec tu máme kúpanie vo vani. Tento spôsob sa odporúča iba pri papagájoch, ktoré sú zvyknuté na svojho chovateľa a dôverujú mu, pretože sa môžu vyplašiť a prostredie kúpeľne je pre nich nebezpečné.

Ešte pred samotným kúpaním je dobré vziať papagája na prechádzku do kúpeľne, aby si zvykol na nové prostredie a nebál sa nových vecí okolo seba. Počas toho, sa s papagájom rozprávajte pokojným hlasom, aby z Vás cítil pokoj a istotu. Skúste ho položiť na dno vane a pomaly pustite vodu. Zapamätajte si približnú teplotu, ktorou ho sprchujete, pretože pri páčkových batériách je to také malé zjednodušenie. Ak má

Váš papagáj svoju obľúbenú hračku, tak si ju samozrejme môže vziať zo sebou do vane, ak nehrozí že by sa namočením zničila. 

Ak je to možné, tak radšej použijeme sprchu a ružicu si nastavíme na jemný prúd, tak aby sme nespôsobovali prílišný tlak. Vodu na papagája lejeme z každej strany s výnimkou hlavy, kde oči a iné orgány musia ostať suché (hlavne ušné jamky, ktoré sú schované pod pierkami).

Nezabudneme na priestor pod krídlami a hlavne na nohy, ktoré sú niekedy špinavšie ako tie prasacie. Vodu musíme na telo papagája púšťať niekoľko minút, aby bolo vôbec vidno ich povrchné namočenie. Po chvíli je však všetko inak  a operenec aj sám podľahne kúzlu kúpania sa.

Často sa stáva, že zdvihne pierka, čím umožní prechod vody pomedzi ne a nechá sa pokojne osprchovať. Papagáj Žako na obrázkoch dokonca na pokyn chovateľky zodvihne jednu nohu, aby mu ju mohla dobre osprchovať aj zo spodnej strany.

Postačí len trocha trpezlivosti a Váš papagáj sa už nikdy nebude pozerať na kúpanie ako na nutné zlo, ale práve naopak. Bude sa tešiť na skvelú zábavu. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár