Ak teda diagnostikujeme nadváhu, tak musíme začať konať. Nie je to nič drastické a všetko spočíva v odpútaní papagája od jedla. Všeobecne platí, že nadváhou trpia predovšetkým jedince na ktoré ich majiteľ nemá dostatok času a oni si jeho neprítomnosť kompenzujú potravou.
Je to vlastne skoro ako u ľudí. Preto by malo nastať obdobie cvičenia. Pravidelná strava a samozrejme aj odriekanie domácej stravy priamo z taniera. V tomto prípade sa ani neodporúča, aby klietka s papagájom bola umiestnená v kuchyni. To je z dvoch dôvodov. Prvý je, že papagájovi nerobia dobre kuchynské výpary a druhý dôvod je jeho návyk na domácu stravu.
Papagáj má tú výhodu, že na jedlo pomerne rýchlo zabudne v prípade, že sa mu venujeme. Teda ak ho zoberieme von z klietky a rozprávame sa s ním, prípadne sa s ním hráme. V tomto prípade je jedlo pre neho druhoradá vec.
Ani vo voľnej prírode papagáj netrpí nadváhou, pretože jeho potrava je obmedzená a zároveň jeho chovanie podlieha spoločenským pravidlám skupiny v ktorej sa zdržuje.
Papagájovi neordinujeme diétu, pretože to nemá zmysel. Pokúsime sa nejako odpútať jeho pozornosť od jedla, čo nie je pri jeho inteligencií ťažké, pretože ho zaujme skoro všetko čo mu ponúkneme ako náhradu jedla.
Nenechajte sa vydierať
Hlavná vec, ktorú je potrebné dodržať je nenechať sa vydierať. Nikdy nesmieme dať papagájovi dobrotu len preto, aby prestal kričať. Jeho hlava si to zapamätá a od tej chvíle už bude iba kričať, aby tú dobrotu dostal znova. Je to ľahko pozorovateľné, ale je iba málo chovateľov, ktorý by odolali svojmu miláčikovi.
Ako papagáj, tak aj chovateľ musia pochopiť, že potrava nie je zábava, ale nástroj prežitia. A ak to preženieme, tak ohrozujeme vlastné prežitie.
Tento Jakubik je moj oblubeny zvieratkovsky autor. Tesim sa na dalsie clanky. Ake zvieratka este chovas?