Uletel vám papagáj?

Andrej Jakubík 4

Papagáj je tvor verný, ale aj napriek rokom, ktoré trávil v zajatí, nikdy neodmietne pocit slobody.

Predovšetkým v letných mesiacoch je badať, že ľudia vyhlasujú pátranie po stratených papagájoch, ktorý nedopatrením dostali možnosť na útek a nezaváhali.

Foto: Pixabay

Najčastejšie sa stretávame s útekom malých druhov papagájov, ktorých inteligencia nezahŕňa vlastnosť akou je vernosť. Andulka, Korela, Agapornis, ale aj kanáriky a zebričky.

Toto sú malé druhy vtákov, ktoré je po úteku pomerne ťažké vystopovať, pretože ich veľkosť je malá a často nehybne a bez kriku sedia na strome. Jednoducho pozorujú a objavujú svet okolo seba.

Prežijú?

Ľudia si často myslia, že papagáje neprežijú dlhšie obdobie bez ľudskej starostlivosti, ale to je omyl. Nevadia im teplotné výkyvy, pretože aj v tropických oblastiach sú ráno teploty blízke nule. Nevadí im zháňanie si potravy, pretože v mestách je jej dostatok.

Papagáje dokážu byť na úteku celé mesiace, pokiaľ sa nenechajú chytiť od dravca, alebo nového (menej často pôvodného) majiteľa. Je známy aj prípad zo susednej Českej republiky, kedy sa papagáj menom Mníšek šedý dostal na slobodu a dokonca vytvoril v divokej prírode vlastnú kolóniu, ktorá je tu dodnes a neustále sa rozrastá. 

Buďme opatrní

V prvom rade je potrebné urobiť všetko preto, aby papagáj neuletel. To znamená, že ak je vonku, tak neotvárame klietku a vždy sa presvedčíme, že je správne zavretá. Niekedy stačí iba malé nedovretie dvierok a inteligencia papagája je natoľko vyspelá, že aj toto malé zaváhanie dokáže využiť na útek.

Najčastejšie papagáj utečie v čase, kedy mu vyberieme kŕmidlo a necháme klietku niekoľko chvíľ bez dozoru. Papagáj to dokáže mimoriadne rýchlo využiť. 

Každý papagáj má svoju slabosť

Papagáj, ktorý sa dostane na slobodu je často vyplašený a nereaguje na vaše volanie, pretože je zahltený novým prostredím. Tu je dobré mať žolíka v rukáve. Totiž každý papagáj má svoju slabosť. Predmet, alebo aj osobu pre ktorú by urobil čokoľvek.

Majte vždy po ruke tento predmet (prívesok na kľúče, hračka, keksík, alebo zrkadielko) pre prípad, že bude potrebné ho prilákať späť. Ak papagáj uletí, tak pravdepodobne nebude v prvých okamihoch ďaleko. Nie je totiž zvyknutý na dlhý let a rýchlo sa unaví. To znamená, že zosadne, aby si odpočinul.

Pokúste sa využiť túto chvíľu na jeho dolapenie (postačí ľahký uterák prehodený cez telo papagája). Ak je na strome, alebo na neprístupnom mieste, tak urobte nasledovné. Prineste pod strom jeho klietku, kde mu dáte krmivo a vodu. Je tu vysoká šanca k tomu, že sa po čase vráti do svojej klietky. Avšak v prípade druhov ako kanárik, alebo zebrička to nepomôže, pretože si nevedia spojiť svoju klietku s jedlom. 

Čo robiť ak ste ho stratili z dohľadu?

Stopovanie papagája sa vždy rovná náhode, pretože nenecháva za sebou žiadnu viditeľnú stopu. Až na jednu. Zvuky. Každý, kto má doma papagája pozná jeho charakteristické zvuky, ktoré vydáva. Tie dokážete spoznať aj na vzdialenosť niekoľkých  stoviek metrov. Každý druh papagája má svoje špecifické hlasové prejavy, ktoré sa dajú bezpečne odlíšiť od iných druhov. Preto je tu možné iba zvukové stopovanie, ktoré by nás malo doviesť k cieľu.

Nemyslite si, že papagáj, ktorý vám uletel sa bude potulovať iba okolo vášho domu. To je častý omyl, pretože tento tvor putuje krajinou a dokáže precestovať aj niekoľko kilometrov denne. Preto ak hľadáte okolo domu, tak vo veľa prípadoch nič nenájdete. Prvé minúty úteku sú veľmi dôležité a treba si zapamätať smer, ktorým sa papagáj vydal. Aj keď si to mnoho ľudí nepripúšťa, tak šanca na dolapenie uleteného papagája je vysoká. 

Hľadá iné papagáje

Papagáj je spoločenský tvor. Potrebuje spoločnosť svojho druhu a svoj druh bude hľadať aj na slobode. Je vysoko pravdepodobné, že sa bude zdržiavať v blízkosti iných papagájov v klietkach. Tento trik mám osobne vyskúšaný, pretože som tak k sebe domov prilákal uletenú Korelu a ako návnadu som použil svojich Agapornisov v klietke na balkóne. Fungovalo to a aj keď som mal niekedy pocit, že Korela na strome oproti nejavila záujem, tak o niekoľko minút som ju mal doma v kuchyni.

Ak teda hľadáte uleteného papagája, tak ako prvé miesta by ste mali skontrolovať najbližších susedov, ktorý tiež doma chovajú papagája. Ich typické zvukové prejavy sa totiž nedajú prehliadnuť. Človek, ktorý mal doma niekedy či už len obyčajnú Andulku mi dá za pravdu, že s istotou na 100% vie typické škreklavé volanie tohto druhu spoznať na veľmi veľkú vzdialenosť. 

Premýšľajte ako papagáj

Ak chcete nájsť a chytiť svojho papagája, tak musíte premýšľať ako papagáj. Bude hľadať potravu, vodu, prístrešok, alebo spoločnosť ľudí. Toto všetko berte do úvahy ak chcete byť úspešný v pátraní. Mne neostáva nič iné, iba vám popriať veľa šťastia.   

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dúfam že to bude fungovať ta klietka pod strom keďže sú prázdniny a on sedava na stromoch v školskom areáli je celý areal oplotený a nemame sa tam ako dostať tak ako sa ho mám pokúsiť chytiť? Ako zloženie zradlo keď je leto ? On je iba proso smile pomôžte mi ziem v turčianskom sv.martine nemám zavolať odchytovu službu?

  2. Dúfam že to bude fungovať ta klietka pod strom keďže sú prázdniny a on sedava na stromoch v školskom areáli je celý areal oplotený a nemame sa tam ako dostať tak ako sa ho mám pokúsiť chytiť? Ako zloženie zradlo keď je leto ? On je iba proso smile pomôžte mi ziem v turčianskom sv.martine nemám zavolať odchytovu službu?

  3. V prípade uleteného papagája je tu ešte jedna možnosť, pokúsiť sa ho chytiť, o tejto službe viac na odchytpapagajov.sk

Pridaj komentár