PapagájePapagáje

Zvieratko doma. Žeby papagáj ?

 Dagmar Jánošíková   03.08.2021   0

Rozmýšľate, že si zadovážite domáce zvieratko, no neviete sa rozhodnúť, ktoré by bolo najvhodnejšie? Ak nie ste fanúšikom malých chlpáčov, možno by ste sa mali poobzerať po operencoch. 

shutterstock

Ak sa rozhodnete pre kúpu papagája, je dobré si predtým zistiť o ňom čo najviac informácií. Je pravda, že obľubu si medzi ľuďmi získal najmä svojou hravou povahou, krásnym sfarbením a spoločenskou povahou. Avšak je to živý tvor a treba sa vedieť o neho postarať.

V prvom rade si však odpovedzte na niekoľko otázok, až potom prineste papagája domov:

  • Sme pripravení mať doma zvieratko?
  • Dokážeme mu vytvoriť vhodné podmienky pre život?
  • Budeme mať na zvieratko dostatok času po celú dobu spolužitia?
  • Sme pripravení na výdavky, ktoré súvisia s chovom domáceho miláčika?
  • Trpí niektorý člen rodiny alergiou, prípadne iným ochorením, ktoré by mohlo narušiť naše spolužitie?
  • Ak je v domácnosti viac zvieratiek – dokážu spolu žiť na jednom mieste?
Foto: INGIMAGE

Ak ste sa uistili, že papagáj je do vašej domácnosti vhodný, pripravte mu všetko potrebné pre spolužitie.

Chov jedného papagája sa neodporúča

Chov jedného papagája sa neodporúča, najmä ak mu nemôžeme venovať dostatok času. Okrem toho je lepšie kúpiť hneď dvoch vtákov. Vybrať si môžete z viacerých druhov. Rozlišujeme rôzne typy - napríklad podľa sfarbenia, ktoré týmto operencom vo voľnej prírode slúži na maskovanie, podľa veľkosti si zase môžete vybrať papagáje menšieho vzrastu, stredné alebo veľké, ktorých dĺžka môže dosahovať aj jeden meter.

Viac v článku: Akého papagája do rodiny - podľa veku detí »»»

Potom čo si donesiete papagája domov, dôležité je, aby sa aklimatizoval na nové prostredie. Zbytočne ho nestresujte príliš veľkým počtom ľudí okolo neho. Naopak, nechajte ho chvíľku osamote a následne sa opatrne k nemu priblížte a prihovárajte sa mu.

Vlastnosti

Podobne ako človek, aj papagáj má rôzne vlastnosti. 

Foto: INGIMAGE

Zaraďujú sa síce medzi najinteligentnejšie vtáky, avšak na nervy vám môže liezť najmä ich hlučnosť a prenikavý hlas. Medzi jeho nedostatky patrí aj robenie neporiadku či ničenie vecí okolo seba. Aj napriek viacerým neduhom, ktorých sa môže papagáj dopustiť, nikdy zviera netrestajte. Verte, že to nebude viesť absolútne k ničom, resp. k presnému opaku, ako by ste chceli papagája vychovať.

Správna klietka a strava

Veľmi dôležité je vytvoriť pre nového člena rodiny kvalitné „ubytovanie“. To je totiž základom je spokojné spolunažívanie a zároveň aj pre jeho zdravie. Myslíte na to, že je potrebné vyberať bezpečnú a priestrannú klietku, zabudnite na rôzne retiazky na nohy, ktoré len zvieraťu ubližujú a sú dávnym prežitkom.

Keď už máte pre papagája obydlie, zvážte všetky možnosti týkajúce sa stravy. Tu by si každý majiteľ mal naštudovať čo najviac informácií alebo sa poradiť s erudovaným chovateľom či veterinárom. 

Foto: INGIMAGE

Stavte na krmivá od renomovaných predajcov, pozor na rôzne podozrivé e-shopy a prehnane zvýhodnené ceny. Papagájovi nepodávajte ani jedlo pre ľudí.

Ďalší člen rodiny

Keď si už zadovážite domáce zvieratko, pamätajte na fakt, že je to živá bytosť a stáva sa neoddeliteľnou súčasťou rodiny. Preto sa mu treba venovať, všímať si ho a starať sa o jeho blaho. Papagáje sú citlivé bytosti a milujú spoločnosť ľudí, na druhej strane občas ich treba nechať aj osamote. Preto podľa toho vyberajte vhodné miesto pre umiestnenie klietky. Tak aby v prípade potreby mal priestor na ticho a pokoj, ale aby to zároveň bolo miesto, kde sa objavujú ľudia. Pozor však na prievan!

V prípade, že sa vták stane súčasťou domácnosti, nezabúdajte dbať na bezpečnosť. Taktiež zatvárajte okná, dvere a veľký pozor na otvorené priestory. Aj keď ste si istý, že by nikdy neuletel, bezpečnosť a istota sú na prvom mieste. Preto buďte dostatočne obozretní. 

Viac v našej rubrike PAPAGÁJE »»»

Foto: INGIMAGE

Pozor aj na prítomnosť rôznych drobných predmetov v jeho okolí. V prípade, že sa papagáj k tomu dostane, mohlo by to mať pre neho fatálne následky. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised