Prerastanie zobáka, ale aj drápkov je následok podmienok, ktoré papagáj má k dispozícií. Ak mu chovateľ nedá možnosti, ako si zobák obrusovať, tak nastáva často problém. Ak ho neriešime hneď v počiatku, tak sa následky opravujú iba veľmi ťažko a často sú aj trvalé.
Foto: Andrej Jakubík Na vine je často majiteľ Horná aj spodná časť zobáka sa vplyvom príjmu potravy, lezenia a neustálej aktivity obrusuje a tým sa udržiava v dobrej kondícií. V prípade, že papagáj prestane s touto činnosťou, tak hrozí prerastanie zobáka, pričom sa tak stáva dvoma spôsobmi.
Horný aj dolný zobák Tým prvým je prerastanie hornej časti, ktorá je dlhšia ako by mala byť a zahnutá smerom dole. To sťažuje príjem potravy a samozrejme aj čistenie peria, keďže papagáj tak robí skoro výlučne iba zobákom. Druhý spôsob je prerastanie spodnej časti zobáka, pričom tu často dochádza k vykriveniu hornej časti do boku a spodný zobák začne prerastať smerom hore ako roh. Tento prípad je viac nebezpečný, pretože aj nezakročíme včas, tak hrozí vyhladovanie papagája, ktorý nedokáže s takýmto nástrojom prijímať potravu.
Foto: Pixabay Často sú podvyživení Pri týchto papagájoch ako sprievodný jav pozorujeme napríklad zníženie ich aktivity. To znamená, že dlhšie spia, sú apatickejší, prípadne pozorujeme aj rýchle unavenie a zvýšenú intenzitu dýchania. Často tento stav nastáva po prekonaní choroby, v znáškovom období, pri nedostatku možností na okusovanie. Skrátka vždy vtedy ak papagáj prestane so svojím zobákom pracovať. Ak teda spozorujeme tento problém, tak máme na výber dve možnosti jeho riešenia.
Dve možnosti terapie Tá prvá cesta je za pomoci prirodzeného obrusovania. Teda do klietky pridáme vetvičky (ovocné stromy, vŕba, breza a pod.). Tieto vetvičky prinútia papagája, aby ich okusoval a tým si obrusoval zobák. Samozrejmosťou by mali byť aj minerálne bloky, ktorý slúžia ako na príjem minerálov tak aj na obrusovanie. Potom je tu ešte samozrejme betónové bidlo, ktoré slúži v prvom rade na obrusovanie pazúrikov, ale svoju úlohu zohráva aj pri zobáku.
Foto: Pixabay Ako iste vieme, tak papagáj si často čistí svoj zobák aj ošuchovaním o bidlo. V prípade betónového bidla dochádza aj k obrusovaniu. Chovatelia ale často súperia s nezáujmom o tieto pomôcky zo strany papagája. Jednoducho si ich papagáj nevšíma a niekedy sa ich dokonca aj bojí.
Tyčinky majú úspech V tomto prípade môžeme ako náhradu použiť napríklad klasické tyčinky, ktorú slúžia papagájovi aj ako hračka a zároveň aj ako zdroj potravy. Tyčinka je spojivom zlepená do tvrdej štruktúry a vytvára ideálny nástroj na precvičovanie zobáka.
Foto: Pixabay Ak však papagáj neprejaví záujem o tieto pomôcky, tak nastáva druhá cesta v podobe mechanického odstránenia prerastenej časti zobáka.
Viac o prerastaní zobáka v ďalšom článku »»»
Loading...