Rakovina je ochorenie, ktoré neobchádza ani svet zvierat, čo si žiada zvýšené úsilie chovateľov k tomu, aby sa tomuto ochoreniu vyhli. Situácia sa rýchlo mení a čo bolo v minulosti neliečiteľné, je dnes na tom úplne inak a ak sa ochorenie podchytí v rannom štádiu, tak sú vyhliadky veľmi dobré
Foto: INGIMAGE Na druhej strane je vždy lepšie problémom predchádzať a preto si dnes povieme niečo viac o tom, prečo rakovina v tele zvieraťa vzniká a ktoré skupiny sú viac rizikové ako ostatné.
Obezita Ako v ríši ľudí, tak aj v ríši zvierat je obezita veľkým problémom, pretože domáce zvieratká sa začínajú čoraz viac podobať na svojich majiteľov. Často totiž platí, že obézni ľudia majú sklony prekrmovať aj svojich miláčikov a tým ich nevedomky vystavujú problémom v podobe zvýšenej šance na rakovinové ochorenie. Je vedecky dokázané, že prílišný prísun kalórií má za následok zápalové procesy v tele, čo v konečnom dôsledku vedie až k možnosti vzniku rakovinového bujnenia. Kalórie a ich prísun do tela sú priamo spojené s výskytom nádoru.
Foto: INGIMAGE Pri znížení kalorického príjmu sa pri pokusoch znižoval aj rast nádorov, čo jasne dokazuje prepojenie.
Zápaly Ako sme už v niektorom článku spomenuli, tak rakovina je podľa nových zistení vlastne chronické zápalové ochorenie. Každý jeden zápal, ktorý v tele prebieha je potenciálne nebezpečný a môže byť jedným z hlavných dôvodov vzniku rakoviny. Prostredie, ktoré vzniká pri zápalových procesoch je ideálne predovšetkým pre abnormálne rakovinové bunky. Rakovina potrebuje množstvo živín, ktoré si berie priamo z tela zvieraťa a preto je vhodné napríklad znížiť množstvo sacharidov v potrave na minimum, čím sa utlmia aj zápalové procesy v tele. Vďačným zdrojom sacharidov sú napríklad obilniny, ovocie, zelenina množstvo iných lacnejších náhrad živočíšnych bielkovín, ktoré sa často nachádzajú v lacnejšom hypermarketovom krmive. Komerčné krmivá sa však bez použitia škrobu vyrábajú iba veľmi ťažko a preto im to netreba mať za zlé.
Foto: Pixabay Na druhej strane je skvelým bojovníkom proti rakovine aj príjem zdravých tukov, ktoré rakovinové bunky nemôžu použiť ako zdroj energie.
Toxíny Toxické látky sa v blízkosti zvierat vyskytujú veľmi často a často aj bez toho, aby si to ich majitelia uvedomovali. Vystavenie napríklad psíka toxickým čistiacim prostriedkom je určite chyba, ktorá sa môže vypomstiť. Dnes je doba, kedy sa s toxínmi stretávame na každom kroku a nie je možné sa vyvarovať kontaktu s nimi. Jediné čo môžeme robiť je tlmiť ich účinky a expozičný čas tlačiť čo najviac smerom dole. Uvedomte si, že jedným z toxínov je aj cigaretový dym. Mnohí fajčiari si to odmietajú pripustiť, ale jedným z najzákernejších zabijakov domácich zvierat je práve ich pasívne fajčenie.
Príliš včasná kastrácia Aj toto je vedecky dokázaná skutočnosť o ktorej sa vie už od roku 2002, kedy sa uskutočnilo vedecké pozorovanie a to prinútilo vedeckú aj chovateľskú obec vidieť kastráciu z iného uhla.
Foto: INGIMAGE Až príliš vysoké percento psíkov muselo po kastrácií vo veku nižšom ako 18 mesiacov po čase bojovať so zákernou rakovinou. Chovatelia psíkov, ktorý poznajú prepojenia medzi kastrovaním a rakovinou práve cez hormonálne zmeny v tele psíka odporúčajú kastrovanie až vo veku vyššom ako 24 mesiacov. Navyše pri kastrovaných psíkoch je zaznamenané zvýšené riziko výskytu rakoviny kostí.
Zbytočné očkovanie Aj toto je jeden z dôvodov kedy zbytočne vzniká rakovina. Očkovanie proti mnohým ochoreniam má svoj význam, ale všetkému mnoho škodí. Dnes sa mnohí moderní veterinári prikláňajú k názoru, že pokojne postačuje jedno, či dve očkovania za život psíka/mačky a nie každoročné vystavovanie organizmu zbytočnému stresu. Predovšetkým u mačičiek sa zvykne vyskytovať rakovina presne v mieste vpichu, kde bola zrejme vplyvom očkovacej látky vyvolaná mutácia a následné rakovinové bujnenie. Navyše mnohé očkovacie látky majú veľké množstvo vedľajších účinkov.
Foto: INGIMAGE Prevencia rakoviny je vždy ľahšia ako boj so samotným ochorením. Toto bolo iba niekoľko najhlavnejších príčin vzniku rakoviny, ale rozhodne nie všetky. Ideálny spôsob prevencia je za pomoci stravy, dostatočného pohybu, ale svoje úlohy zohrávajú aj zdanlivo nepodstatné maličkosti ak je napríklad pravidelné čistenie zubov. O týchto maličkostiach, ktorými sa dá predísť veľkým veciam si povieme niečo viac v samostatnom článku.
Loading...