Návštevy u lekára sú neoddeliteľnou súčasťou nášho spolužitia so psom. Pri troške úsilia nemusia byť vôbec traumatizujúcim zážitkom ani pre vás, ani pre vášho psa. Ak sa vám podarí už prvú návštevu so šteniatkom absolvovať v kľude a bez stresu, je šanca, že sa uňho strach z veterinárnej ambulancie už nikdy nevyvinie.
Foto: INGIMAGE To, že sa niekto dotkne vášho psa, je preňho zaiste normálne. Dotýkať sa jeho chvosta, bruška, labiek alebo pazúrikov mu nemusí byť veľmi príjemné. Vyberte si chvíľu, keď je váš psík úplne spokojný a kľudný a precvičujte si tieto dotyky. Keď si na to zvykne s vami, nebude mu to také nepríjemné ani neskôr od veterinára. Ponúkame vám pár typov, ktoré vám obom pomôžu uľahčiť návštevu lekára.
1. Kontrolujte svoj vlastný strach Počas dňa návštevy u veterinára ostaňte kľudný, lebo pes z vás vycíti každé napätie. Aj keby ste to mali len predstierať, nasaďte na tvár úsmev a berte všetko pozitívne. Snažte sa všetko robiť tak ako inokedy.
Foto: Pixabay 2. Pamätajte: psi rozmýšľajú pomocou nosa Levanduľa a niektoré iné prírodné vône sú známe pre svoje upokojujúce účinky. Môžete niektorú použiť a navoňajte vankúšik, ktorý dáte psovi do auta pri ceste k vetovi. Alebo si týmito vôňami navoňajte pokožku na rukách.
3. Prepravka pre psa Nepoužívajte takú prepravku, ktorú si beriete len na cestu k veterinárovi! Namiesto toho ju používajte aj inokedy doma, dajte v nej psíkovi hocikedy pamlsok alebo obľúbenú hračku. Vezmite ho v nej párkrát autom na cestu do parku alebo inde na prechádzku.
Foto: Pixabay 4. Pamlsky Vezmite si so sebou k lekárovi aj obľúbené pamlsky vášho psíka. Pomôžu vám viac za predpokladu, že pes bude trošku hladný. Dbajte na to, aby pred odchodom na veterinu ešte nevečeral.
5. Nehladkať, neprihovárať sa Ak pes znervóznie kedykoľvek počas návštevy u veterinára, určite ho nezačnite hladkať a prihovárať sa mu. Tým totiž psa iba utvrdzujete v tom, že jeho správanie je žiadúce a srávne.
6. Pred-návšteva Vezmite psa deň alebo dva pred plánovanou návštevou veterinára na „prednávštevu“, keď len nakuknete spolu do čakárne a pokojne zase vykráčate von.
Foto: Pixabay Uvedomte si, že veterinárna ambulancia je plná rozličných pachov. Takto bude psík na ne pripravený a nezaskočí ho to.
7. Príprava Kvalitne sa pripravte na návštevu Napíšte si na papier všetky problémy a okruhy, ktoré potrebujete s lekárom riešiť. Napríklad zmenu v apetíte, ťažkosti pri chôdzi, prílišné štekanie alebo iné.
8. Nehanbiť sa opýtať Pamätajte, že pes sa nevie sám opýtať. Nehanbite sa opýtať preto lekára na čokoľvek čo vás zaujíma.
Foto: Pixabay Ak lekár predpíše psovi nejaké medikamenty alebo zmenu správania – snažte sa splniť všetko, čo je potrebné v záujme zdravia.
Loading...
za odmenu dostane velke balenie konzervy pate meat od brit