Poznáte Akita Inu? Názov tejto rasy vám asi veľa nepovie, ak tohto psa nevlastníte vy.
Určite si ale spomeniete na emotívny film o vernom psovi Hatchiko, ktorý čakal na svojho pána na železničnej stanici aj po jeho smrti. Prečítajte si o výnimočnosti Akita Inu.
Foto: Pixabay
Krátka história
Akita Inu patrí k najstarším plemenám psov na svete. Doklady o chove možno vysledovať do 15. storočia.
Psy podobného vzhľadu určite v Japonsku existovali už pred zhruba 5000 rokmi. Názov Akita je odvodený od japonskej prefektúry Akita, ktorá sa nachádza v severnej časti ostrova Honšú. Odtiaľ plemeno pravdepodobne pochádza. Slovo INU znamená pes.
Žiadne iné plemeno psa nemá takú dramatickú minulosť
a taký veľký kultúrny význam ako Akita Inu. Na území Japonska sprevádzal človeka a bol mu pomocníkom a priateľom už pred mnoho tisíc rokmi. Najčastejšie záznamy o akitách chovaných vo vznešených rodoch feudálneho Japonska pochádzajú zo 17. storočia.
V 17.storočí boli akity využívané na psie zápasy a predovšetkým ako spoločníci pre samurajov. Psy bojovali veľmi často, a preto plemeno postupom času takmer vyhynulo. V roku 1908 psie zápasy zakázali.
Postupne sa začala propagovať čistá línia pôvodného – japonského psa a tá sa stala základom dnešnej Akity Inu. V roku 1931 prehlásil japonský cisár Hirohito Akitu za národnú pamiatku a poklad.
Foto: Pixabay
Americká a japonská línia Akity
Rasa Akita Inu sa v priebehu generácii krížila a vznikli dve línie Akít. Akita Inu a Americká Akita majú spoločnú a identickú históriu, pretože obe vychádzali z jedného plemena, a preto ostalo krajinou ich pôvodu Japonsko.
Chovatelia v USA zostali verní “starému typu” Akity, chovatelia v Japonsku sa rozhodli ísť odlišným smerom, čo viedlo až k rapídnej zmene štandardu.
Rok 1992 znamenal takmer koniec pre Akita Inu “Amerického typu” na sedem rokov. Cieľom bolo zredukovať na minimum Akita Inu, ktoré boli v odchýlkach od štandardu Japan Kennel Club(JKC). Odlišnosť je najmä vo farebnosti, v čiernej maske na hlave, mohutnosti a výške.
Foto: Pixabay
Výchova Akity
Výchova plemena Akita Inu vyžaduje dôslednosť. Okrem nej je potrebný tiež láskyplný a trpezlivý prístup zo strany majiteľa.
Nesnažte sa prehnane svoju Akitu k niečomu nútiť.
Zistíte, že tak len posilňujete jej tvrdohlavosť. Akity sa môžu pochváliť nekomplikovanou, ušľachtilou a dôstojnou povahou. Akita urobí z lásky k svojmu pánovi všetko, aj keď nie vždy na prvý raz. Je to veľmi bystrý, inteligentný, ale samostatne mysliaci pes.
Prvý rok je dôležitý
Je preto nutné, aby počas prvého roku života prebehla vhodným spôsobom jeho výchova a socializácia. Preto ho so sebou berte všade, kam môžete, aby si zvykol na ľudí, iné zvieratká a rôzne prostredie. Nechcete mať predsa doma ustráchaného samurajského psíka 🙂
Zhruba od 6. – 7. týždňa života sa veľmi pozvoľna začína pristupovať k výchove. Čo naučíme akitu v prvom roku života, to nikdy nezabudne.
Foto: Pixabay
Potrava pre Akitu
Treba si uvedomiť, že nároky na výživu sú zvýšené predovšetkým v prvom roku života. Aby u šteniat prebiehal správny vývoj kostry, svaloviny a všetkých ostatných orgánov, musí strava obsahovať všetky potrebné látky (proteíny, tuky, vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny.
Foto: Pixabay
Prvé dva mesiace sa šteniatka živia materským mliekom, od 4. až 5. týždňa, a neskôr vhodnými šteňacími granulami.
Od 9.tyždňa, kedy sa väčšinou šteniatka dostávajú do nového domova a k novým majiteľom sa staráme o ich pravidelné kŕmenie 4 až 5krát denne iba granulami.
Toto plemeno je už tisíce rokov spoločníkom človeka a pochádza z úplne inej kultúry a mentality národa. Naučme sa rešpektovať toto dedičstvo. Potom je oveľa jednoduchšie, aby akita rešpektovala vás. Ak ho budete ľúbiť a lásku mu aj ukážete navonok, stane sa vašim milujúcim a verným spoločníkom ako Akita Inu v emotívnom filme Hatchiko.
Loading...