Pes je všeobecne považovaný za najlepšieho priateľa človeka. Určite nikoho neprekvapí, že mnoho psíkov sa rodí s poslaním, ktoré ich predurčujú k určitým úlohám. Jednou z týchto úloh je aj záchrana ľudských životov. V tomto článku nebude reč o záchranárskych psoch. Existuje totiž určité percento psov, ktorí sú citlivejší ako tie najmodernejšie lekárske prístroje. A mýlia sa veľmi zriedka!
Foto: INGIMAGE Majú na to nos Čuchové bunky psa sú na úrovni, ktorú človek nikdy nemá šancu dosiahnuť. Iba pre zaujímavosť je treba spomenúť, že napríklad včela je na tom, čo sa čuchu týka, ešte lepšie, ale vycvičiť ju by bol menší problém.
Pred čím však psi zachraňujú ľudí? Je to rakovina . Vedci už dlhšiu dobu vedia o tejto schopnosti psov, ktorí dokážu zacítiť aj nepatrný náznak rakoviny vo vzduchu. Ak sa totiž v tele človeka začnú rozmáhať rakovinové bunky, tak sa zmení aj pach človeka. A ako inak, psík to dokáže zaregistrovať. A nie je to iba rakovina. Na zoznam chorôb, kde pomáhajú psi diagnostikovať, už pribudla aj cukrovka a epilepsia.
Nie každý na to má Samozrejme nie každý psík má v sebe tento dar. Ale panuje názor, že ho má väčšina psíkov, ale nie každý ho vie správne používať.
Foto: Pixabay Každý predmet má totiž svoj vlastný pach a tento pach je veľmi charakteristický aj v prípade, že je ho tak malá koncentrácia, že ho naše čuchové bunky ani nezaregistrujú. A pach má aj rakovina. Avšak v tomto prípade je to trocha inak. Pri rakovine sa totiž mení aj zloženie hormónov v tele človeka a tým pádom sa mení aj pach človeka. Na tieto zmeny psík samozrejme okamžite reaguje. Nie každý majiteľ si však tieto zmeny jeho chovania všimne. A už vôbec si ich nespojí so svojím zdravotným stavom.
Rakovina hrubého čreva Pri tomto type rakoviny sa dosahujú najlepšie výsledky pri testovacej skupine piatich psov. Pri testovaní dosahovali úspešnosť viac ako 90%, čo rozhodne nie je náhoda. Pachy, ktoré sprevádzajú predovšetkým alkány a aromatické zlúčeniny, človek v prípade aj začínajúcej rakoviny vylučuje do vonkajšieho prostredia, bez toho, aby si to uvedomoval. Prostredníctvom dychu, potu, moču alebo stolice. A pes to všetko cíti ešte intenzívnejšie ako tie najjemnejšie medicínske prístroje. Ako pes na tieto zmeny reaguje?
Foto: INGIMAGE Agresivita, nervozita aj pokojné správanie Psíkove správanie sa v prípade choroby jeho majiteľa zmení. Táto zmena je badateľná predovšetkým pri veľmi senzitívnych psíkoch, ktorí sú schopní tieto zmeny zaznamenať. Pes sa začne meniť. Ak bol dovtedy prítulný ku konkrétnej osobe, tak sa môže stať, že začne byť voči tejto osobe odmeraný až dokonca agresívny. Bezdôvodná agresivita, ktorá signalizuje, že sa niečo zmenilo, by rozhodne nemala byť braná na ľahkú váhu. Okrem toho existujú prípady, kedy psík doslova odmieta byť v blízkosti niektorých osôb, pričom predtým s nimi nemal problém.
Dochádzať však môže aj k opačnej situácií a pes sa začne správať veľmi pokojne ku osobe, na ktorú predtým reagoval podráždene a agresívne.
Foto: INGIMAGE Všímajte si každú zmenu, ktorou Váš psík prechádza. A nezabudnite na to, že podobné schopnosti má aj mačka. Ale o tom až nabudúce. A nezabudnite, že ďalšie novinky môžete čakať už onedlho.
Loading...