Neviete, či trpíte alergiou na domáceho miláčika? Kýchate, smrkáte, máte červené oči a podráždenú pokožku?
Možno za to môže váš domáci miláčik. Alergia je chronická zápalová reakcia na slizniciach či na koži. Ide o neprimeranú reakciu organizmu na alergény v našom prostredí. Zvieracie alergény majú schopnosť udržiavať sa na povrchu predmetov v interiéri, ale tiež na odeve osôb, ktoré s nimi žijú v spoločnej domácnosti. Väčšina týchto alergénov sa vylučuje slinami, mazovými žľazami alebo močom a až v druhom rade hrajú úlohu srsť a chlpy. Ak máte doma chlpáča a sužujú vás spomínané ťažkosti, zbystrite pozornosť!
Foto: Pixabay Ste alergik? Ak spadáte do kategórie alergikov, tak vedzte, že najagresívnejším zdrojom alergénov sú práve mačky a rôzni hlodavci ako škrečkovia, morčatá, potkany, myši, či domáce králiky. U mačiek rasa nehrá rolu, nie je rozdiel medzi dlhosrstými, či krátkosrstými. Srsť malých mačiatok je menej nebezpečná a najväčším rizikom je spravidla srsť kocúrov. Pri psích miláčikoch sú v srsti v súvislosti s alergiami rozdiely.
Kde sa skrývajú alergény? Väčšina ľudí si myslí, že hlavné alergény zo zvierat sú priamo v ich srsti. Ich kožúšky sú však dobrými prenášačmi alergénov, ktoré sú obsiahnuté najmä v slinách, moči, kožnom maze, kožných šupinách, úlomkoch srsti, krvnom sére, výkaloch a perí.
Foto: Pixabay Kde sa vzala, tu sa vzala… Ľudia môžu alergiu nadobudnúť stykom s vlastným domácim miláčikom alebo príležitostným a nepravidelným kontaktom so zvieraťom. Takisto sa alergia môže spustiť kontaktom s človekom, ktorý dané zviera chová. Alergia sa môže vytvoriť počas niekoľkých mesiacov. Mnoho ľudí tak s ťažkým srdcom zo zdravotného hľadiska odstraňuje domáce zvieratko z bytu, avšak ide o správne rozhodnutie, ktoré zmierňuje a zlepšuje problémy s alergiou.
Alergia môže byť len na jeden druh zvieraťa, prípadne môže dôjsť k skríženiu alergií na psa, mačku alebo koňa. Príznaky alergie môžu byť rôzne, od zápalu spojiviek, kýchanie, smrkanie, až po ekzém a kašeľ. Všetky príznaky u človeka vyvolávajú veľkú únavu a spánkové ťažkosti.
Foto: Pixabay Ak sa zvieratka nevzdáte Ak sa rozhodnete si napriek ťažkostiam s alergiou domáceho miláčika ponechať, skúste obmedziť s ním kontakt a nespite s ním v jednej miestnosti. Pravidelne sa starajte o jeho pelech a ošetrujte ho prípravkami pre odstránenie alrgénov zo srsti a domácnosti. Používajte vysávače s účinnou filtráciou. Pravidelne upratujte byt a odstraňujte zvieracie chlpy pomocou vetrania, vysávania, umývania podláh. Nezabudnite ani na koberce, záclony a nábytok.
Foto: Pixabay Starajte sa aj o kožu a srsť zvieratka a raz za čas ho vykúpte. Vymieňajte mu podstieľku v peliešku aj hračky. Prípadne skúste čističky vzduchu, ktoré môžu výrazne zlepšiť ťažkosti a stavte na protiroztočové poťahy na sedačkách, posteliach.
Loading...