Je to jedna z mála maličkostí, ktoré dokážu psíkovi či mačke zachrániť život, alebo uchrániť zdravie pred komplikáciou v podobe infekcie, zápalu, či iným problémom spojeným s chrupom, alebo ďasnami. Správnym čistením zúbkov dokážeme veľmi výrazne zlepšiť zdravotný stav zvieraťa a to iba za pár minút denne.
Foto: Pixabay Dokonca sa to všetko dá zvládnuť aj bez zápasníckych stretnutí, ktorými sme často svedkami pri podobnej starostlivosti. Zviera sa to dokáže naučiť v každom veku. Samozrejme je tu istá výhoda u mladších ročníkov, ale aj starého psíka novým kúskom naučíš.
Na to, aby psík či mačka brali čistenie zubov ako rutinu, je potrebné dodržať niekoľko pravidiel a držať sa niekoľkých rád.
Čistenie zubov od malička Trénujte čistenie zubov od útleho veku zvieratka, aby si na tento úkon zvykol. Rovnako tak sa ho dotýkajte v oblasti tváre a úst, aby bol zvyknutý na Vaše ruky a nemal strach.
Pevný čas čistenia Vyhraďte si na čistenie zubov pevný čas, ktorý budete pravidelne dodržiavať. Týmto docielite vytvorenie rutiny a psík, či mačka to nebude považovať na stresovú situáciu.
Strava Strava by mala byť čo najviac priateľská ku chrupu a jeho potrebám. V tomto smere sa môžeme najviac spoľahnúť na surovú stravu a kosti, či chrupavky, ktoré sú na čistenie zubov veľmi vhodné.
Foto: BING Používajte všetky dostupné prostriedky na dosiahnutie čistoty chrupu vášho zvieraťa. Myslite aj na žuvacie kosti.
Prehliadku chrupu robte pravidelne Sami vykonávajte preventívne prehliadky chrupu a nezabúdajte ani na dohľad veterinára, ktorý dokáže odhaliť problémy, ktoré nám ostali skryté. Na čistotu a stav chrupu vplýva množstvo aspektov a niekedy si ani samotný majiteľ psíka neuvedomuje dosah niektorých faktorov. Je to hlavne vek , plemeno psíka, či mačky, celkový zdravotný stav, výživa , genetické predpoklady a samozrejme aj kvalita veterinárnej starostlivosti.
Choré ďasná – ďalšie choroby Myslíte si, že netreba prikladať čisteniu chrupu dostatok dôležitosti? To je omyl, pretože už dnes je dokázaná súvislosť medzi ochorením ďasien a chorobami srdca u psov aj mačiek. Ako sú tieto dve zdanlivo vzdialené veci prepojené? Ak je totiž chorý chrup, tak sú často zasiahnuté aj ďasná a preto sa mnoho baktérií a choroboplodných zárodkov dostáva do tela psíka práve cez poškodené ďasná.
Foto: BING Tieto ústne baktérie sú mimoriadne silné a dokážu veľmi efektívne potrápiť imunitný systém zvieraťa.
Zubný kameň Samostatná kapitola je zubný kameň, ktoré vzniká nahromadením zubného plaku, ktorý nie je odstránený. V podstate sa jedná o rovnaké problémy ako má so zubným kameňom človek. Podráždenie ďasien a zápalové procesy na seba nenechajú dlho čakať. Príznaky zubného kameňa sú napríklad červené ďasná a nepríjemný zápach z úst, ktorý produkujú práve ústne baktérie usadené v povlaku. Vlastne sa to v mnohom podobá na dentálne problémy, ktorými trpí človek.
Dentálne problémy sú v posledných rokoch niečo ako epidémia, ktorá sa rozrastá raketovým tempom a zasahuje čoraz viac psíkov a mačiek. Operácia ako je napríklad extrakcia zuba sa radí medzi tie najčastejšie vo veterinárnej praxi vo svete. niet sa tomu čo čudovať, pretože majitelia psíov a mačiek na dentálnu hygienu nedbajú tak, ako by mali.
Foto: BING Všetko má však svoj koniec a zanedbané zuby sa vrátia ako bumerang vo vyššom veku.
Loading...
nam sa osvedcili rovno pamlsky na dentalnu hygienu..psikovi to chuti a plni to dobre svoj ucel a nezapacha mu z papulky
ahoj, môžem sa spýtať, aké sú to pamlsky prosím ťa?
Sú to presne tieto, ak ti to pomôže krmivo-brit. cz/cs/produkty/psi?brand=335875-brit-functional-snack-nov