Tréning prebehne so skúsenými handlermi a trénermi Radekom Blazom a Zuzanou Likierovou.
Je kynologický termín pre predvedenie vystavovaného psa vo výstavnom kruhu. Handler je potom ten, kto vykonáva handling. Hlavné umenie handlingu spočíva v správnom predvedení psa tak, aby vynikli jeho dobré vlastnosti (exteriérové vlastnosti i výstavná disciplína) a zároveň aby sa „skryli“, resp. bagatelizovali jeho drobné nedostatky. (zdroj wikipédia).
Predstavte si seba ako nastupujete do výstavného kruhu spolu so svojimi súpermi. Rozhodca stojí a okom premeriava každého z vás. Máte povestných 30 sekúnd na to, aby ste urobili „prvý dojem“ čiže, aby váš psík upútal jeho pozornosť a zabodoval ako „ten pes, ktorý má to niečo čo z neho spraví šampióna“. Potom dostanete ďalších pár minút, keď si bude rozhodca dôkladne prehliadať vášho psa s cieľom posúdiť jeho klady a nedostatky. Následne máte v lepšom prípade jedno, dve kolá na predvedenie psa v pohybe. Aby ste to zvládli vy, „nepokazili ste to svojmu psíkovi“ a zvládol to aj pes je potrebný tréning.
Foto: Beata Lacíková Tréning je určený pre nováčikov aj pre skúsených handlerov, ktorí chcú zlepšiť prácu seba a psíka v kruhu.
Čo musí handler vedieť? Podľa mňa sú to tri základné oblasti. V prvom rade musí poznať základné fakty ako štandard svojho plemena , ako má byť upravený, ako sa správne predvádza (voľné predvedenie tzv. free handling, na retiazke, na výstavnej vôdzke, na stole alebo na zemi v postoji a pod.).
Ako druhé musí poznať správanie svojho psa v kritických situáciách . Výstava takouto situáciou je, veľa ľudí, psov, pachov, hluk, neustály pohyb a meniace sa podmienky, blízkosť iných psov, dotyky rozhodcu a pod. Niektorí psy toto prostredie priam zbožňujú a nástup do kruhu je pre nich odmenou. Mala som v prvom vrhu šteniatko, veľmi dominantného psíka, ktorý vošiel do kruhu v triede mladých, zistil, že sa na neho všetci pozerajú a v tom okamihu hrdo zdvihol hlavu a predvádzal sa ako kráľ, bol to nádherný zážitok.
Po tretie musí poznať exteriérové klady a nedostatky svojho psa . Hovorí sa, že dokonalý pes neexistuje, každý má menšie alebo väčšie nedostatky. Našou úlohou je vyzdvihnúť a predviesť to najkrajšie čo náš psík má a nezaoberať sa týmito nedostatkami. Aby sme to dokázali, musíme jeho pozitíva aj negatíva vedieť rozoznať a naučiť sa s nimi pracovať.
Foto: Beata Lacíková Preto potrebujete „druhé oko“ oko trénera, ktorý vás vypočuje, poradí vám a naučí vás rozpoznať kedy pracujete správne a kedy nie.
Kto sú tréneri R. Blazo a Z. Likierová? Radek Blazo, chovná stanica Radically.chovateľ Lhasa Apso a profesionálny handler. Svoje prvé vedomosti a skúsenosti získal prácou pre Mia Ejerstad, vynikajúcu handlerku v Taliansku. Neskôr pracoval niekoľko rokov na rôznych miestach po Európe a USA. Tu pracoval pre Barbaru Beissel, veľmi známu chovateľku a handlerku toy plemien, so špecializáciou na plemená so splývajúcou, padajúcou srsťou v USA, kde zdokonalil svoje skúsenosti s predvádzaním a úpravou dlhosrstých plemien psov.
Zuzana Likierová, chovná stanica Arte Cassari, chovateľ, handler a tréner. Chovateľskej činnosti sa venuje od r 1985. Jej chovateľská stanica stanica Arte Cassari má vynikajúce meno v chove Briardov u nás aj v zahraničí. V súčasnosti sa venuje chovu plemena Rhodezský ridgeback a Norvitch teriér. Okrem chovu a výstav sa Zuzana roky venuje aj výcvikovej činnosti. Je tiež spolumajiteľkou rehabilitačno-kondičného centra Fit Dog, ktoré sa zaoberá nielen kondičnou prípravou psov, ale aj rehabilitáciami psov po úrazoch. Venuje sa profesionálnemu výcviku poslušnosti, handlingu a individuálnym výcvikom psov (pozri na f Cvičisko Stupava).
Ako bude tréning prebiehať? Tréning sa uskutoční vo vnútorných aj vonkajších priestoroch Kamenný mlyn. Začíname o 9 hod a prvá hodinu bude prednáška so zameraním na teóriu handlingu, rozpoznanie pozitív a negatív exteriéru psa.
Foto: Beata Lacíková Následne psíkov a majiteľov rozdelíme podľa ich predchádzajúcich skúseností a bude prebiehať paralelne tréning pohybu vo vonkajších priestoroch a predvedenie v postoji v hale.
Spevnenie postoja, prednášky Ďalšia skupinka bude trénovať spevnenie postoja na fit lopte a pre úplných začiatočníkov prebehne prednáška o prvej výstave (čo si pripraviť, čo sa bude diať, na čo si treba dať pozor). Počas 7 hodín budú prebiehať 10 – 15 min bloky práce so psíkmi a nasledovať oddych.
Ideálne je, aby majitelia priniesli pre psa box , do ktorého ho budú môcť odložiť, aby si oddýchol a sami mali priestor sledovať ostatných cvičiteľov a učiť sa na ich úspechoch aj neúspechoch. V čase medzi 12 a 13 hod bude pol hod obedová prestávka, individuálne si ju vyberie cvičiteľ podľa práce v kruhu.
Každý cvičiteľ dostane 4 individuálne lekcie a niekoľko spoločných predvedení v kruhu. Na záver, okolo pol 4, bude súťaž, na ktorej cvičitelia a ich psy ukážu výsledky celodennej práce. Osobitne odmeníme toho, kto dosiahne najväčší pokrok.
Foto: Beata Lacíková V prípade záujmu pošlite mail na beata.lacikova@awd.sk pošlem vám prihlášku a ďalšie potrebné informácie.
Loading...