Keď príde čas rozlúčiť sa navždy so psíkom

Viera Gáťová 1

Najťažšia časť spoločnej cesty človeka a psa prichádza vtedy, keď sa musia poslednýkrát rozlúčiť. Väčšinou je rozhodnutie o poslednej rozlúčke na človeku a musí sa vedieť za oboch správne rozhodnúť. Bolo by úžasné, keby mohli spolu prežiť desiatky rokov, ale nejde to.

Foto: INGIMAGE

Každý majiteľ chce prežiť posledné chvíle so svojím psom dôstojne, bez bolestí a utrpenia. Pokúsime sa vám preto dať niekoľko rád od ľudí, ktorí si prešli takýmito chvíľkami už niekoľkokrát.

1. Vedieť kedy nadišiel čas

Každý človek, ktorý nechá svojho psa navždy uspať, si položí otázky typu: „Nespravil som to príliš skoro?“ Alebo inak :“Nebolo už príliš neskoro?“

Keď sa zdravie psa začne zhoršovať, treba si určiť kvalitu jeho života pomocou niekoľkých hlavných ukazovateľov. BOLESŤ, HYDRATÁCIA, HYGIENA, RADOSŤ, POHYBLIVOSŤ a VIAC (t.j. viac dobrých dní ako zlých). Každý z týchto faktorov si ohodnoťte bodmi 0 až 10. Hodnotenie si spravte vy sami a nezávisle aj váš veterinár, lebo je dosť pravdepodobné, že vaše hodnotenie bude vyššie ako to od medicínskeho profesionála.

Podľa niektorých odborníkov zameranie sa na pomer dobrých a zlých dní by malo byť najobjektívnejším kritériom pri prijatí rozhodnutia. Urobte si zoznam vecí a činností, ktoré má váš pes najradšej. Následne si poznačte koľko dní v týždni resp. v mesiaci ich pes dokáže robiť a užívať si ich naplno a koľko je dní kedy mu to už nejde, hoci by chcel – a porovnajte si počty.

Foto: INGIMAGE

Hoci moderná medicína dokáže predlžovať psovi život, nie je to preňho vždy to najlepšie . A hoci vám pes nedokáže povedať, že trpí, viete pochopiť z jeho správania, že už ho život absolútne neteší.

2. Pripravte seba

Rozdiskutujte svoje rozhodnutie na uspatie psa s veterinárom. Položte mu všetky otázky, ktoré vám víria v hlave, aj keď sa vám zdajú triviálne. Vy možno prechádzate týmto procesom prvýkrát, ale váš veterinár určite nie. Je to súčasť jeho práce.

Potrebujete si zvážiť prípadnú možnosť použitia liekov utišujúcich bolesť, ak sa rozhodnete predlžovať psovi život a samozrejme potrebujete informácie o tom, koľko to bude stáť. Veterinári bývajú v tejto otázke väčšinou úprimní a nebudú sa vám snažiť predpisovať kopu liekov na to, aby psovi predĺžili utrápený život o 1 mesiac a vytiahli z vás maximum peňazí. Nezávisle od toho ako veľmi ľúbite svojho psa, vaše rozhodnutie by malo odrážať to, čo je najlepšie pre neho a nemali by ste chcieť aby ostal nažive len kvôli vám.

Ak ste sa dohodli s veterinárom, že eutanázia je jediné spávne rozhodnutie, pripravte sa na chvíle rozlúčky. Nechajte si vysvetliť aké sú možnosti ohľadne pozostatkov, platieb za vet. služby a ostatných detailov, ktoré nebudete chcieť riešiť v deň rozlúčky a dohodnite si ich vopred.

Ak je to pre vás osobne príliš ťažké, zavolajte si na pomoc priateľa, ktorý bude stále s vami. Dovezie vás na kliniku, podporí vás a následne vás odvezie domov.

Foto: INGIMAGE

Dohodnite si presný dátum, hodinu a miesto celého procesu. Je možné, že sa budete chcieť rozlúčiť so psom doma v kruhu rodiny a v domácom prostredí a veterinár vám bude môcť vyhovieť.

3. Rozlúčka

Dobrý veterinár vás nechá počas rozlúčky so psom. Môžete pri ňom stráviť toľko času, koľko budete potrebovať.

Sami sa rozhodnite, či chcete byť pri uspávaní psa. Nie je to nevyhnutné. Sú argumenty aj za, aj proti prítomnosti majiteľa. Ale je to naozaj úplne osobná vec každého, bez možnosti zvoliť si zlé riešenie.

V súčasnosti sa na uspávanie psov takmer výlučne používa injekcia. Čo sa presne deje počas procesu eutanázie je námet na celý samostatný článok. Ale v skratke – ide o veľmi jemný, tichý a pokojný proces, ktorý naozaj pripomína zaspávanie.

4. Čo robiť potom

Najdôležitejšie je neutekať „niekam“ a nezháňať HNEĎ ďalšieho psa. Nebudete totiž v správnom emocionálnom rozpoložení na to, aby ste si priniesli domov ďalšieho člena rodiny. Priniesli by ste ho na miesto, kde je slabá a negatívna energia, na miesto kde esšte stále cítiť silné pachy po predchádzajúcom psovi. Nechajte si čas a priestor na prežívanie zármutku.

Foto: Pixabay

Ak nemáte žiadnych ďalších domácich miláčikov a rozmýšľate, že si nejakého zadovážite neskôr – napríklad z útulku – darujte prikrývky, vankúš, hračky a vodítka do akéhokoľvek psieho útulku už teraz. Pomôže vám to nemyslieť stále na smútok a darčeky, ktoré vám doma prinášali smutné spomienky, potešia teraz iných.

Každý prežíva smútok a bolesť inak, čo musíte mať na pamäti hlavne ak ste viacerí členovia domácnosti. Niekto vyzerá, že sa dokáže cez smútok rýchlo preniesť, zatiaľ čo iný ostane v depresii celé týždne alebo mesiace. Niekomu sa zdá, že už je všetko OK, a vtom sa bolesť a smútok zo straty zase vrátia. Je dôležité, aby ste nenechali svoj smútok prerásť do hnevu a nevraživosti jedného voči druhému, aby ste si doma nevytýkali, že partner nie je “dosť“ smutný a pod. Ak máte deti budete mať dosť iných starostí – ako im vysvetliť odchod psa.

Berte tiež do úvahy fakt, že ľudia okolo vás sú rôzni a tí, ktorí nemajú doma psa, nechápu, že vy prežívate stratu a bolesť akoby vám zomrel blízky člen rodiny.

Aj keď posledná rozlúčka so psom je najťažšia časť vašej spoločnej cesty, vždy vás môže tešiť to, že pes bol u vás vždy šťastný a zanechal vám mnoho krásnych spomienok a zážitkov. 

Foto: INGIMAGE

Keď prekonáte obdobie smútenia a opäť budete pozitívne naladení, vtedy príde čas, keď pes čo odišiel, prenechal ďalšiemu šancu naplno žiť.

Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší Cesarom Millanom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (29 hlasov, priemerne: 4,41 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár