Malátny a slabý pes? Niečo nie je v poriadku

Adriana Bláhová 2

Babezióza. Nič vám to nehovorí? Nie ste jediní. Kedysi ochorenie prenášané kliešťami v Stredomorí, sa u našich psíkov vyskytuje čoraz častejšie.

O krátky čas začínajú „malé potvorky“ vyliezať a čoskoro udrú v plnej sile. Zákerné ochorenie však v týchto končinách nikto nečaká, preto je tichou a nebezpečnou hrozbou našich psíkov. 

shutterstock

Ako sme už spomenuli, babezióza je parazitárne ochorenie, ktoré sa objavuje u psov, ale aj iných zvierat. Prenáša sa kliešťami. Spôsobujú ju babézie – jednobunkové krvné parazity. Napádajú najmä červené krvinky (erytrocyty), ale aj iné bunky retikuloendotelového systému.

Babézie sa v červených krvinkách rozmnožujú, následne ich zničia. Po prasknutí erytrocytu sa parazity uvoľnia a napádajú ostatné zdravé krvinky. Ochorenie môže byť vážne i menej vážne v závislosti od druhu babézií, reakcie imunitného systému a prípadných prebiehajúcich ochorení u napadnutého psa.

Primárne spôsobuje choroba hemolytickú anémiu, teda chorobu krvi a krvotvorných orgánov a niektoré poruchy imunitných orgánov. 

Ako sa Babezióza prenáša?

Ochorenie na našom území prenáša kliešť rodu Dermacentor. Vyskytuje sa nielen na Slovensku, ale aj v oblasti juhovýchodnej Moravy. Kritické obdobie kliešťov je práve počas teplejšieho počasia. Infekcia sa však môže preniesť aj prostredníctvom transfúzie krvi.

Sučka môže nainfikovať šteniatka aj počas vývinu. Ochorenie sa často vyskytuje u záchranárskych psov ako importovaná infekcia. Pri druhu Babesia gibsoni sa infekcia medzi psami šíri aj pri pohryznutí. Inkubačná dobe, teda čas, ktorý ubehne medzi prisatím infikovaného kliešťa a objavením sa prvých príznakov, je 8-20 dní. 

Príznaky, ktoré ochorenie sprevádzajú

Prvými varovnými signálmi by pre majiteľov mali byť malátnosť, slabosť, nechuť do jedla a tmavý moč zafarbený do hneda. Ochorenie môže prebiehať mierne, keď sa príznaky ani nemusia prejaviť alebo akútne, kedy má fatálne následky.

V tomto prípade je rozhodujúci druh babézie a imunitný systém psíka. Ochorenie postihuje psov nezávisle od veku či plemena. 

Symptómy babeziózy:, 

  • slabosť, 
  • letargia,
  • horúčka cez 40˚C,  
  • tmavý moč,
  • žltačka (žlté sfarbenie, ďasien, očného bielka, pokožky…), 
  • bledé ďasná a jazyk,
  • zväčšené lymfatické uzliny, 
  • zväčšená slezina. 

Babezióza sa spája aj s klinickými príznakmi iných orgánových sústav:

  • poruchy srdcovej činnosti, zrýchlený pulz a sťažené dýchanie, 
  • zápaly svalov
  • hepatitída, poškodenie očí (uveitída, keratitída),  
  • poškodenie obličiek, 
  • poruchy trávenia (zrýchlená peristaltika čriev, zvracanie, hnačky)
  • poruchy centrálneho nervového systému (poruchy chôdze, paralýzy, epileptoformné záchvaty…). 

Hneď po objavení príznakov by sa mala zahájiť liečba. Čím skôr sa začne, tým má psík väčšiu šancu na uzdravenie. Neliečené psy môžu uhynúť. Babezióza sa lieči rôznymi liekmi, po ktorých požití môže dôjsť k neželaným účinkom. Na Slovensku sa podáva injekčný liek. Po liečbe by sa mali príznaky zmierniť.

Niekedy sa však stáva, že parazity z tela psíka nezmiznú úplne. Babezióza tak udrie v plnej sile pri zvýšenom strese či oslabenom imunitnom systéme psíka. Chlpáči, ktorí si ochorením prešli by však nemali byť darcami krvi. 

Ako môžeme psíkov chrániť?

Ideálne je zabrániť akémukoľvek kontaktu nášho psa s kliešťom. Ak malého „záškodníka“ nájdeme prisatého, je nutné ho čo najskôr odstrániť. Aby sa babézie preniesli do krvi psa, musí byť kliešť prisatý 24-28 hodín.

Aby sme nemuseli psíka prácne kontrolovať po každom návrate z vychádzky, lesa či parku, najjednoduchším riešením je zabezpečiť, aby kliešte na nášho miláčika vôbec „neliezli“.

Existuje niekoľko spôsobov. „Antiparazitárne obojky fungujú na princípe stáleho uvoľňovania účinnej látky a zaisťujú nám stálu a dlhodobú ochranu pred parazitmi. Napríklad Scalibor Scalibor® ProtectorBand chráni psíka proi kliešťom blchám, komárom a pakomárom až po dobu šiestich mesicov.  

Výhodou spot on foriem(pipety) je, že psík nemusí mať cudzí predmet (obojok) na sebe a že účinná látka sa nachádza len v koži psa a nie vo „vonkajšom prostredí“,“ vysvetľuje veterinár MVDr. Tibor Brauner. Spot-ony sa aplikujú priamo na kožu psa pozdĺž chrbta na niekoľko miest. Existujú aj antiparazitárne spreje. Obvykle však neúčinkujú dlhodobo. Zahubia parazity, ktoré sa momentálne nachádzajú na psovi. Musia byť presne a rovnomerne dávkované a pes ich nesmie po aplikácii oblizovať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. u nas nechcel vobec zrat a zvracal az moc a nas vet bol mimo hrozne dlho a tak sme skusali kusok doma ho davat dokopy ciernym uhlim a tak ale napokon sme dali urobit krvne testy a zistili sme ze je to alergia na kuracinu a psenicu co su bezne obsiahnute v psich granulach takze stacilo prejst nam na hypoalergenne krmivo brit a sme v pohode a pri prilisnej sile

Pridaj komentár