1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku

Lucia Lelovská 0

Diabetes si spájame s ľuďmi, ale nemalo by sa zabúdať ani na domáce zvieratá, aj oni totiž trpia diabetom. Uvádza sa, že až 1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku. Našťastie, rovnako ako u ľudí, aj u zvierat existuje účinná liečba.

shutterstock

Diabetes mellitus  je typ cukrovky, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u domácich zvierat (psov a mačiek). Vysvetľuje MVDr. Lucia Sýkorová z veterinárnej kliniky Tvoja Veterina v Bratislave : „Cukrovka je porucha metabolizmu cukrov v tele. V krátkosti by sa dala charakterizovať tak, že telo síce získava z potravy glukózu ako hlavný zdroj energie, ale pre chýbajúci hormón inzulín ju nie je schopné spracovať a reálne využiť. Telo preto hladuje a snaží sa hľadať alternatívne zdroje energie, pričom sa v krvnom obehu hromadí „nevyužiteľná“ glukóza a spôsobuje ďalšie poškodenia.“

Čo je diabetes?

Pri cukrovke nefunguje spojenie glukózy a inzulínu tak, ako by malo. Dodáva veterinárka :  „U zvierat je cukrovka spôsobená nedostatočnou produkciou hormónu inzulínu v pankrease. K tomu dochádza pri poškodení pankreasu rôznymi vplyvmi- zápalom, zníženým prekrvením pankreasu, autoimunitnými procesmi, vplyvom pohlavných hormónov, ukladaním amyloidu, atď.“  
Cukrovka je nebezpečné ochorenie, ktoré pri neliečení môže prejsť do vážnejších až tragických stavov. „Vo všeobecnosti viac postihuje zvieratá v strednom až vyššom veku, nemusí to však byť pravidlo. U psov sa popisuje až dvojnásobne vyšší výskyt u sučiek, existuje však aj plemenná predispozícia. U mačiek je to naopak, najčastejšie sa týka kastrovaných samcov s nadváhou a rovnako ako u psov, aj tu je dokázaný vyšší výskyt u niektorých špecifických plemien.“ vysvetľuje MVDr. Sýkorová.

Aké sú príznaky cukrovky u psov a mačiek?

Počiatočné príznaky :

  • Nadmerný smäd. Maznáčik môže často piť a rýchlo vyprázdňovať misku s vodou.
  • Častejšie močenie. Zvieratko bude často žiadať o prechádzky alebo pustenie von a môže mať v dome „nehody“. K zvýšenému močeniu (a zvýšenému smädu) dochádza, pretože sa telo pokúša zbaviť nadbytočného cukru jeho odoslaním spolu s vodou, ktorá sa na cukor viaže.
  • Strata váhy. Váš štvornohý kamarát môže schudnúť napriek tomu, že prijíma normálne porcie. Je to preto, že telo nedokáže efektívne premieňať živiny zo svojho jedla.
  • Zvýšená chuť do jedla. Môže byť stále veľmi hladný, pretože bunkám sa nedostáva všetkej potrebnej glukózy, aj keď konzumuje normálne množstvo.

Pokročilé príznaky:

  • Strata chuti do jedla
  • Nedostatok energie
  • Zmeny nálad a depresia
  • Vracanie
  • Ohrozenie zdravia :
  • Katarakta ( zákal rohovky) môže viesť k slepote
  • Zväčšená pečeň
  • Infekcie močových ciest a žlčníka
  • Záchvaty
  • Zlyhanie obličiek

Diagnóza

Váš veterinár môže vykonať jednoduché testy na kontrolu cukrovky vrátane testovania na nadbytok glukózy (cukru) v krvi a moči. Krvné testy môžu ukázať ďalšie príznaky cukrovky, ako sú vysoké hladiny pečeňových enzýmov v krvi a nerovnováha elektrolytov. Čím skôr je diabetes diagnostikovaný a začne sa s liečbou, tým má zviera väčšiu šancu na normálny život.

Liečba cukrovky

Diéta. Váš veterinárny lekár odporučí najlepší typ stravy pre vášho diabetického maznáčika. Obvykle to bude zahŕňať nejaký kvalitný proteín, rovnako ako vlákninu a komplexné uhľohydráty, ktoré pomôžu spomaliť vstrebávanie glukózy. Váš veterinár môže tiež odporučiť diétu s relatívne nízkym obsahom tuku.

Cvičenie. Aby sa zabránilo náhlym skokom alebo poklesom hladín glukózy, je obzvlášť dôležité, aby diabetické zvieratká udržiavali mierny, ale dôsledný cvičebný režim.


Inzulín. Väčšina domácich zvierat s cukrovkou bude potrebovať denné dávky inzulínu aplikované pod kožu, niečo, čo sa majiteľ bude musieť naučiť robiť denne. Ak bola u vášho maznáčika diagnostikovaná cukrovka, môžete jeho hladinu inzulínu udržiavať pravidelnými injekciami alebo pomocou špeciálne navrhnutého inzulínového pera, ako je napríklad VetPen určený pre aplikáciu veterinárneho inzulínu. Aj keď je pochopiteľné, že sa toho obávate, nie je to také ťažké, ako by to mohlo znieť. Môže sa to stať rýchlou a jednoduchou každodennou rutinou, ktorá nie je vôbec traumatizujúca ani pre domáce zvieratko, ani pre majiteľa.

MVDr. Lucia Sýkorová

Monitorovanie

Napriek tomu, že niektoré prípady môžu byť náročnejšie, diabetes u domácich zvierat sa dá zvyčajne úspešne zvládnuť bez komplikácií. Zdôrazňuje veterinárka :

„Vo všeobecnosti si najviac pozornosti vyžaduje zo strany majiteľa zviera, u ktorého sa nastavuje liečba inzulínom. Zo začiatku to môže vyžadovať časté denné merania hladiny cukru v krvi, optimálne v domácich podmienkach majiteľom lebo na veterine je zviera často v strese a jeho hladina cukru je tak umelo zvýšená čo môže viesť k chybným úsudkom čo sa týka dávky inzulínu. Po nastavení na správnu liečbu však vo väčšine času ide už len o kontrolné merania cukru pred podaním inzulínu.

Drobným vpichom lancetou (tenkou krátkou ihlou) do oblasti ucha alebo sliznice úst majiteľ odoberie kvapku krvi, ktorú následne nasaje do glukomeru a výsledok má do pár sekúnd k dispozícii. Zvieratá si na meranie vo všeobecnosti rýchlo zvyknú. Nie je totiž bolestivé a ak ako odmena príde ich dávka krmiva, spoja si úkon s príjemným následným zážitkom a kooperujú.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár