3 Tipy Ako zabrániť neželanému štekaniu

Viera Gáťová 0

Na úvod si treba uvedomiť, že štekanie je pre psa jedna z najdôležitejších foriem komunikácie, hneď po reči tela a vyžarovaní energie. Psy väčšinou štekajú preto aby prejavili varovanie, pri ochrane svojej svorky a teritória. Ďalším dôvodom štekania môže byť vyjadrenie prudkých emócií. Vyššie spomínané spôsoby štekania nie sú ničím výnimočné a zvyčajne netrvajú dlho. 

Foto: Pixabay

Nekontrolované štekanie

Nekontrolované dlhotrvajúce štekanie máva vo väčšine prípadov rovnakú príčinu a rovnaké riešenie na nápravu – keď pes nadmieru šteká, chce vám dať na vedomie, že sa veľmi nudí a potrebuje podnet k činnosti, stimuláciu a výzvu.

Vodca svorky a jeho úloha

Čo je úplne isté je fakt, že nadmerné nevynútené štekanie znamená, že je nejaký nesúlad vzťahov medzi majiteľom psa a psom. Neindikuje to žiadny psí problém. Ide o to, že existuje nevyvážený vzťah vo svorke a tým nie sú zabezpečené základné psie potreby. Štekanie je len výrazovým prostriedkom ako vám pes chce naznačiť, že niečo nie je vporiadku.

Uštekaný pes potrebuje cvičenie, pohyb, disciplínu a potom prejav náklonnosti – presne v takomto poradí. Cvičenie, pohyb a disciplína poskytnú vášmu psovi fyzickú a psychickú záťaž a stimuláciu, po ktorej pes túži. Prejav náklonnosti – len ak je pes pokojný a kľudný – poddajný – tak správne podporíte správanie, ktoré chcete, aby si pes osvojil.

Foto: Pixabay

Kontrola prejavov radosti

Určite ste to už tiež veľakrát videli – niekoho s malým radostným psíkom, ktorý od vzrušenia nechcel prestať štekať a pán si ho vzal na ruky, aby sa psík upokojil. Bohužiaľ toto je úplne nesprávna reakcia. Prejavená pozornosť psovi počas afektu mu vyjadruje súhlas a spokojnosť majiteľa s jeho správaním.

Stačí to párkrát zopakovať a pes si zapamätá, že štekanie je presne to, čo sa vám páči. A podobná situácia sa netýka len vyššie spomenutého scenára. Koľkých z vás keď prídete domov víta rozradostený pes, ktorý na vás skáče, celý sa vrtí a šteká? A koľkí z vás si tieto prejavy vysvetľujete ako prejav šťastia a okamžite mu prejavíte svoju náklonnosť a pozornosť?

Toto je jedna z najťažšie pochopiteľných situácií pre majiteľa psa.

Vo svorke ale keď sa niektorý pes vráti, ostatné psy ho nevítajú, neštekajú ani neskáču. Niekedy prejavia záujem čuchaním a zavrtením chvosta ale vo väčšine prípadov sa vlastne nič nedeje. To len my ľudia robíme z našich príchodov a odchodv domov niečo výnimočné a tým navádzame psa na neprimerané správanie.

Foto: Pixabay

Ak vy sa vy radostne a vzrušene vítate so psom pri príchode domov, začne aj on prejavovať svoje emócie. To znamená, že počas čakania na vás kým prídete domov a nastane vzájomná zábava z príchodu, sa pes začne nudiť a je poriadne znechutený. Ak máte podobné prejavy aj pri odchode z domu, zanecháte psa v stave emocionálneho vzrušenia, ktoré pominie s vaším odchodom a vznikne problém s nechceným štekaním z nudy a frustrácie.

Cvičenie a disciplína

Riešnie problémov so štekaním je jednoduchšie ako si ľudia myslia. Začína sa to tým, že poskytnete psovi dostatok cvičenia a pohybu v podobe prechádzok, pokračuje cvičením disciplíny a zamestnania psa mentálnou aj fyzickou činnosťou a naučením ho povelov poslušnosti. Úplne najdôležitejšie je NEODMEŇOVAŤ psa za nechcené správanie akým sú prudké emócie a afekt.

Foto: Pixabay

Nemajte obavy. Váš pes si o vás nebude myslieť, že ste zlý a lakomý, ak ho nebudete rozmaznávať a odmeňovať 24 hodín denne. Váš pes si vyžaduje vašu pozornosť a vašu spokojnosť a tie sú preňho najväčšou odmenou.

Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár