ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
PesPes

5 najčastejších mýtov o výcviku psov

 Zuzana Uríčková   03.03.2018   0

S ktorými ste sa stretli vy a ktoré sú úplnými nezmyslami?

1. MÝTUS

„Najlepšie riešenie ako odnaučiť vášho psa štekať, je použiť elektronický obojok.“

SKUTOČNOSŤ: Elektronický obojok je malá čierna škatuľka pripevnená na krku psa. Keď pes zašteká, je „napomenutý“ slaboprúdovým elektrickým šokom. Síce to neznie bolestivo, ale bolí to. Predstavte si, ako sa asi cíti pes. Je to smutné a kruté. Nie len kvôli tomu, že spôsobujú bolesť a nadmerne stresujú psov, ale zároveň na veľké množstvo z nich ani neúčinkujú. Prečo? Pretože tieto psy buď štekajú aj napriek bolesti alebo jednoducho budú frustrované a ostanú ticho. Cvičenie psa s použitím bolesti je nielenže kruté, ale zároveň z dlhodobého hľadiska neefektívne.

shutterstock

 

2. MÝTUS

„Kričanie na psa počas výcviku je v poriadku.“

SKUTOČNOSŤ: Veľa frustrovaných majiteľov psov verí, že je nevyhnutné na ich psov hlasno kričať, aby ich počúvali a rešpektovali. Avšak, po krátkej dobe títo majitelia zistia, že to nefunguje. Čím viac na psov kričíte, tým viac imúnni sa voči tomu stanú. Skutočný trik na to, ako poriadne vycvičiť psa, nemá nič spoločné s kričaním. Závisí to najmä od získania si dôvery vášho psa, vďaka čomu vás potom poslúchne.

3. MÝTUS

„Používanie psieho „klikeru“ je nevyhnutné pre úspešný tréning psa.“

SKUTOČNOSŤ: Už ste pravdepodobne videli tie malé škatuľky, ktoré po stlačení kliknú a majitelia psov ich používajú, keď ich pes spraví niečo dobré. Následne po „kliknutí“ príde odmena ako súčasť výcviku k dobrému správaniu. Bohužiaľ, aj keď táto výcviková metóda môže dávať zmysel, v skutočnosti jej chýba pointa. Ak používate kliker, stane sa súčasťou vzťahu vás a vášho psa. Opýtajte sa teda sami seba tieto otázky: Naozaj chcete nosiť kliker všade, kde pôjdete? A mať psa, ktorý poslúcha povely len ak používate kliker? Určite nie! Vynechajte kliker a prestaňte strácať váš čas.

4. MÝTUS

Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“

SKUTOČNOSŤ: Rovnako ako kričanie na psa alebo používanie elektronického obojka, aj fyzický kontakt s ním či pokus o dominanciu sú úplne zbytočné a nezmyselné. Kde je láska a rešpekt? Zamyslite sa nad tým. Rešpektovali by ste niekoho, kto vás fyzicky do niečoho núti? Jedno z najväčších tajomstiev ako vycvičiť akokoľvek starého psa je ZÍSKAŤ si jeho rešpekt, nie NÚTIŤ ho rešpektovať vás na základe strachu a bolesti. Rešpekt je voľba a strach nie je to isté ako rešpekt.

5. MÝTUS

„Ak sa pes nedá vycvičiť, niečo s ním nie je v poriadku.“

SKUTOČNOSŤ: Problém sa takmer nikdy netýka psíka priamo. Skutočný problém je v tom, čo robí tréner alebo majiteľ psa. Toto je skvelá správa pre každého frustrovaného majiteľa psa, ktorý si myslí, že niečo nie je v poriadku práve s jeho psom. Nemôžete zmeniť charakter psa, ale môžete ho vycvičiť, ak ovládate správny postup. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised