PesPes

Aby deti neprestal pes baviť

 Martina Kolláriková   05.04.2018   0

Deti prirodzene milujú zvieratá. Túžia po malom roztomilom klbku, ktoré bude ich najlepším priateľom a bude im rozumieť. Pes však nie je hračka. Je to živá bytosť. Potrebuje starostlivosť. Potrebuje výchovu. Potrebuje nakŕmiť. A potrebuje pohyb. A to nielen keď je vonku krásne a chce sa nám. Ale stále. 

Foto: shutterstock

Každé dieťa dokáže mať so svojím štvornohým miláčikom vzťah. A dokáže na istej úrovni prebrať za neho aj zodpovednosť. Je len na rodičovi, aby zvážil, nakoľko je dieťa zrelé a koľko zodpovednosti už unesie. Čo robiť, aby deti tieto povinnosti neunavili, aby radosť z času stráveného so psom a chuť podnikať spolu rôzne veci nevyprchala? Tu je pár tipov a trikov, ktoré pomôžu udržiavať vzťah medzi vašou ratolesťou a jeho štvornohým kamarátom neustále živý, plný zábavy, ale aj potrebnej zodpovednosti. 

Ako ozvláštniť prechádzku

Psy potrebujú prechádzky. Je to pre nich telesný pohyb a tiež rozptýlenie a zábava. Človeku pomáhajú upevňovať pozíciu vodcu svorky. Mali by byť chvíľami aktívneho oddychu, nielen povinnosťou.

Pes miluje rutinu a „svoje“ územie. Ale takisto rád „číta“ nové pachy a objavuje cudzie územia. Povzbudzujte deti, aby narušili každodennú vychádzkovú rutinu. Občas stačí ísť po tej istej trase, ale opačným smerom, než zvyčajne. Raz alebo dvakrát za týždeň sa vybrať na dlhšiu prechádzku alebo zájsť na úplne nové miesto.

Posmeľte deti, aby do prechádzkového času zaradili rôzne aktivity: naplánujte deťom cestu na zmrzlinu, kúpiť si olovrant, či v lete návštevu cukrárne, kde sa dá posedieť vonku.

Foto: shutterstock

Na prechádzke sa dajú potrénovať základné povely. Štvornohý účastník prechádzky by mal byť dostatočne vybehaný, aby sa mu chcelo sústrediť. Pribaľte deťom maškrty, ktoré má pes rád, aby mohli odmeňovať každé dobré správanie.

Ak sa prechádzka odohráva vo väčšej skupine, môže to byť veľká zábava. Poraďte deťom, aby so sebou zavolali ďalších psíčkarov aspoň párkrát za týždeň. Je to socializácia pre psa, aj pre dieťa.

Z prechádzky môže byť skvelá hra a zábava. Stačí si vziať so sebou obľúbené hračky: lietajúci tanier, tenisovú loptičku, lano na preťahovanie – podľa toho, čo váš štvornohý miláčik obľubuje najviac.

 

 

Foto: Pixabay

 

Tréning poslušnosti

Pravidelná fyzická aktivita nie je jediná potreba, ktorú treba psovi napĺňať. Pes má tiež psychologické požiadavky. Mohli by sme pokojne povedať duševné.

Duševná aktivita, ktorá nepotrebuje veľa priestoru je tréning základných povelov. Keď od psa vyžadujete, aby sa sústredil a udržoval pozornosť, je to veľmi efektívny spôsob, ako vybiť jeho energiu. Takýto tréning tiež posilňuje väzbu medzi psom a dieťaťom.

Pamätajte, že najväčší úspech sa dá dosiahnuť s vreckom plným obľúbených maškŕt.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised