ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
PesPes

Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať

 Zuzana Szemöková   08.10.2017   0

Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a  čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.

 

Zdravý pes = šťastný pes a takisto aj šťastný a spokojný majiteľ. Civilizačné choroby ako obezita, cukrovka či dokonca alergie postihujú psov takisto ako nás a preto je potrebné vždy myslieť na ich špecifické potreby, aby sme prípadným ochoreniam dali čo najmenšiu šancu. Mnohí ľudia zabúdajú na fakt, že pes je mäsožravec, teda základom jeho potravy by mali byť najmä proteíny živočíšneho pôvodu. Stravovanie je však vecou výchovy a stále platí, že zodpovednosť za kvalitu života psa nesie jeho pán. 

1. Žiadne zvyšky

Pes je zviera, to netreba nikomu pripomínať. V prírode sa živí tým, čo si uloví, je sebestačný a sám inštinktívne vie, čo potrebuje a čo mu škodí. V domácnosti však psy čiastočne strácajú svoje prirodzené inštinkty a návyky získavajú výchovou. Strava, ktorá je určená pre ľudí, v miske chlpáča nemá čo robiť a zvyšky potravín by mu mohli skôr uškodiť ako pomôcť.

2. S kosťami opatrne 

Kosti sú výborným zdrojom minerálnych látok, avšak nemali by tvoriť základ, ale len doplnok potravy. Môžeme ich dávať psom medzi jednotlivými kŕmeniami hlavne na zábavu. Kosti z hydiny a z králikov by pre ich tvrdosť a lámavosť mali byť tabu, ideálne sú väčšie kosti z mladých zvierat, ktoré sú mäkké a u ktorých nehrozí, že sa nimi pes zadusí alebo si poškodí vnútornosti.

3. Na granulách nešetrite 

Na trhu existuje mnoho výrobcov granúl pre psov, preto je niekedy problematické sa v nich zorientovať. Lacné a nekvalitné granule obsahujú vysoký pomer obilnín a málo proteínov živočíšneho pôvodu. V praxi by sme to mohli prirovnať k situácii, kedy by ľudia žili len zo suchého chleba. Tak, ako sledujeme zloženie potravových výrobkov pre nás, by sme mali dávať pozor aj na to, z čoho sa skladá strava pre štvornohých miláčikov.

4. Čokoláda ako jed

Pre niektorých ľudí je čokoláda závislosť a odborníci tvrdia, že tmavá je dokonca zdraviu prospešná. Nie však pre psy. Pre ne čokoláda predstavuje jed, ktorý môžu spôsobiť závažné problémy či dokonca smrť. V kakau sa totiž nachádza teobromín, ktorý pes oproti človeku trávi priveľmi pomaly. Ak mu však chcete napriek všetkému dopriať sladkú odmenu, voľte špeciálne čokolády pre psy, ktoré obsahujú minimum kakaa. Ani s nimi by ste to však nemali preháňať.

5. Tráva psom neublíži

V súvislosti so skutočnosťou, že psy sú mäsožravce, toto tvrdenie môže znieť nepredstaviteľne, avšak opak je pravdou. Ak pes pojedá trávu, môže to znamenať, že mu jednoducho chutí alebo že mu potrava spôsobila tráviace ťažkosti. Dlhé steblá trávy psom dráždia žalúdok a tým pádom môžu zvracať a uľaviť si od problémov s trávením. Zbystriť pozornosť by ste mali jedine vtedy, ak sa váš pes trávou prejedá a robí to príliš často.

6. Jedzte spolu s ním

Psy sú veľmi spoločenské zvieratá. Radi s ľuďmi behajú, hrajú sa, nechávajú sa hladkať či škrabkať, ale takisto sú najšťastnejšie aj keď jedia vtedy, kedy ľudia. Kŕmenie psov by malo byť akýmsi rituálom a návykom založeným na systematickosti. Nielen kvôli pravidelnému vyprázdňovaniu, „spoločná“ večera psa s majiteľom podporuje vzájomné puto a vytvára medzi nimi pocit spolupatričnosti.

7. Koľko plemien, toľko chutí

Každý pes je špecifický. Týka sa to nielen odlišných povahových vlastností a charakterov, ale takisto aj telesnej schránky a vzrastu. Zloženie stravy musíme prispôsobovať osobitne šteňatám a dospelým psom, tam sa však rôznorodosť nekončí. Menší pes potrebuje inú skladbu potravy ako pes obrích rozmerov, takisto by sme mali prispôsobovať krmivo gravidným sukám či psom s tráviacimi ťažkosťami alebo potravinovou intoleranciou. Prednosť by ste preto mali dávať výrobcom, ktorí majú v ponuke krmivo pre psov v ich rôznych vývinových štádiách či hmotnostných a vzrastových kategóriách.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised