Aj môj pes by chcel masáž

Viera Gáťová 0

Psy milujú keď sa ich my ľudia dotýkame, keď ich hladkáme, masírujeme im bruško alebo škrabkáme za ušami. A takisto ako ľudia, aj oni si dokážu vychutnať masáž. Pravdepodobne si pomyslíte: To mám akože fakt svojho psa masírovať?

Foto: INFIMAGE

No hoci vám to pripadá hlúpe, je to v skutočnosti pre psa veľmi užitočné a príjemné. Psy sa cítia presne tak skvele pri masáži ako aj my. Je pre nich uvoľňujúca a dáva im možnosť tráviť čas spolu so svojím majiteľom, stávajú sa z nich priatelia. To ale nie sú jediné benefity.

Benefity psej masáže

Zmiernenie stresu a strachu. Psy sa ľahko vystresujú alebo dostanú strach. Môže to spôsobiť hlasný zvuk, búrka, ďelobuchy, blesk alebo aj mačka. V podstate je jedno čo spôsobí psovi stres, dôležité je, že mu masáž dokáže zmierniť napätie, uvoľní ho a zabudne na obavy.

Liečebné účinky Ak je pes poudieraný a ranený, potom jemná masáž môže byť presne to, čo vám odporučí aj veterinár. Po porade s ním, masáž pomôže psovi pri uzdravovaní, zmierni bolesti a opuchy, uvoľní napätie a vyvrtnutie, pomôže zrásť jazvy.

Zlepšenie funkcií orgánov Vďaka masáži sa zlepší krvný obeh, zníži krvný tlak, zlepší sa lymfatický obeh, posilní sa imunitný systém, zlepší sa trávenie, stimuluje sa činnosť pečene a obličiek, posilí sa hlboké dýchanie

Foto: INGIMAGE

Podpora celkovej dobrej kondície Presne ako u ľudí – masáž pôsobí na psa osviežujúco, cíti sa po nej vitálny a v pohode

Posilnenie vzájomneho puta a vzťahu Masáž môže byť pre vášho psa nový pojem, ale hneď ako si uvedomí ako sa pri nej a po nej perfektne cíti, určite si ju obľúbi a upevní sa váš vzájomný vzťah.

Ako masírovať psa

Samozrejme psa nemôžeme masírovať rovanko ako by sme masírovali inú osobu. Bolo by to preňho príliš silno a malo by to opačný efekt. Musíme požívať jemné pohyby a techniky, tak aby sa pes cítil príjemne. Dáme vám pár tipov ako dať psovi relaxačnú masáž.

1. Predtým, než začnete s masážou sa uistite, že pes je pokojný. Keďže jedným z cieľov masáže je relaxácia, tak začať masáž v stave keď sa pes bojí by znamenalo podporiť nesprávne chovanie v takom stave. Doporučujeme napríklad ísť pred masážou na dlhú spoločnú prechádzku.

2. Začnite masáž jemnými dotykmi psa po celom tele. Počas toho sa mu milo prihovárajte, tak aby sa cítil kľudne a príjemne.

Foto: INGIMAGE

3. Krúživými pohybmi masírujte psovi krk.

4. Pokračujte masírovaním ramien. Venujte tejto oblasti dlhší čas, lebo pes si túto časť tela nevie sám dočiahnuť.

5. Presuňte sa k hrudi a vrchnej časti nôh. Postupne prejdite až na labky. Buďte opatrní pri vankúšikoch, lebo väčšina psov má pri ich dotyku kopací reflex. Ak váš pes nemá v obľube masáž nôh, vynechajte ich a presuňte sa inde.

6. Masírujte jemne chrbát psa použijúc krúživé pohyby, idúc oboma rukami popri chrbtici od krku až ku koreňu chvosta a späť.

7. Keď skončíte, pes by mal byť úplne uvoľnený a kľudný.

8. Masáž je výborná príležitoť ako sa zladiť so svojím psíkom. Zistíte, čo je mu príjemné a pri ďalšej masáži si budete môcť všimnúť aj malé zmeny, ktoré prípadne nastanú počas masáže a môžu poukázať na nejaký zdravotný problém.

Foto: INGIMAGE

Takže dnes večer keď budete sedieť so psom na gauči, vyskúšajte ho pomasírovať a presvedčte sa ako sa mu to bude páčiť!

Článok bol inšpirovaný americkým blogerom, pánom Joshom Weiss-Roesslerom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár