PesPes

Ako dostať psa do formy

 Viera Gáťová   04.03.2016   0

Obezita, ktorá postihla väčšinu ľudí v Európe a v Amerike, sa netýka len ľudských bytostí. Sú ňou postihnuté aj psy! Štúdia z roku 2015 poukazuje na fakt, že cca 52 percent psov je obéznych.

To má bohužiaľ za následok aj ďalšie zdravotné problémy, ako je pankreatitída, cukrovka alebo problémy so srdcom a displázia kĺbov. Ak pomôžete psovi so zhodením nadváhy, pomôžete mu tým prežiť jeho život zdravšie, šťastnejšie a dlhšie.

Foto: Bing

Veľa majiteľov psov by aj chcelo, len sa trápi s problémom ako pomôcť svojmu psovi schudnúť. Aký je najúčinnejší spôsob? Aké zmeny treba spraviť v dennom režime? Ponúkame vám pár nasledovných tipov, ktoré môžu pomôcť.

1. krok Zistenie hmotnosti psa – návšteva veterinára

Navštívte svojho veterinára a zistite si presne koľko váš pes váži na začiatku diéty alebo chudnutia a koľko presne treba aby schudol. Ak je čistokrvný, treba aby ste zobrali do úvahy predpoklady jeho plemena, jeho súčasný zdravotný stav, vek a kondíciu.

2. krok Neodhadujte dennú dávku jedla ”od oka“, vážte

Pri kŕmení nikdy neodhadujte dávku granúl alebo potravy, ktorou kŕmite psa. Použite váhu a presne zistite potrebné množstvo, ktoré má dostať pes ako dennú dávku. Prečítajte si inštrukcie na obale granúl. Ak kŕmite inými spôsobmi – nechajte si dávku poradiť od veterinára. Dávajte psovi presne určenú dávku na deň a striktne to dodržiavajte.

Foto: Pixabay

3. krok Dostatok čistej vody, stanovenie času na jedlo

Toto sú zvyky, ktoré vám pomôžu sa uistiť, že psa kŕmite dostatočne a pes si zvykne na čas, kedy dostáva potravu, čo pomôže znížiť jeho žravosť medzi dvomi jedlami. Len pamätajte na to, že pes musí mať neustále prístup k čistej čerstvej vode, či cez deň, či v noci.

4. krok Pamlsky a dobrotky - STOP

Mnoho psov dostáva počas dňa rozličné pamlsky, odmeny, zvyšky od stola a dobroty. To sú všetko kalórie navyše oproti stanovenej dennej dávke. Ak potrebujete používať odmeny stále kvôli tréningu psa, zistite si presne ich výživovú hodnotu, zarátajte si ich do dennej dávky potravy pre psa. Snažte sa používať nízkokalorické pamlsky a každú odmenu prepolte na polovicu.

Foto: Pixabay

5. krok Kradnutie jedla - STOP

Ďalší zdroj nepotrebných kalórií pre psa je kradnutie potravy iným. Môže to byť zo stola, keď sa otočíte alebo vyjdete z miestnosti, alebo iným zvieratám v domácnosti – ďalším psom, mačkám, atď. Tomu treba samozrejme zabrániť. (napr. kradoša zavrite do osobitnej miestnosti počas kŕmenia ostatných).

6. krok Prechádzky

Tento tip pomôže zhodiť váhu vám obom. Vyhraďte si denne 40 minút na spoločnú prechádzku. Ak ju už denne absolvujete – zvýšte čas prechádzky. 

Foto: Pixabay

Ak si na takýto režim ešte len začínate zvykať, môžete sa poradiť so svojím veterinárom, ktorý vám poradí či je na začiatok vhodnejší kratší čas, napríklad 10-15 minút a potom tento čas postupne predlžovať.

Článok je inšpirovaný blogerkou a žurnalistkou Julianou Weiss-Roessler.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised