PesPes

Ako si priviesť psa do práce

 Sally Bojsová   04.03.2020   1

V súčasnosti čím ďalej tým viac zamestnávateľov umožňuje svojím zamestnancom priviesť si do práce psa. Dôvodov je hneď niekoľko, ale hlavnými sú preukázateľne vyššia morálka na pracovisku, nárast produktivity práce a zvýšená pracovná motivácia. 

Foto: INGIMAGE

Zároveň sa podporí chuť na obednú pauzu a krátku prechádzku po vonku, čo napokon zase zvyšuje produktivitu zamestnanca popoludní.

Keďže náš pes zaberie určitú časť pracovného priestoru, prejdime si pár bodov psej etikety a pravidlách slušného správania.

1. Poskytnite psovi miesto, kde sa bude cítiť bezpečne, nie teritoriálne

Vyberte svojmu psovi miesto v kancelárii ešte pred jeho príchodom. Pripravte mu tam vankúš alebo pelech. Pes sa bude cítiť bezpečne, keď ho presne usmerníte po vstupe do nového priestoru, kam má ísť a kde je jeho miesto. Nenechávajte psa aby si hľadal sám miesto na ležanie, behal a ovoniaval si teritórium. Dajte mu na vedomie, že toto je spoločný priestor, ktorý nie je len jeho a zdieľate ho s ďalšími kolegami.

Foto: BING

2. Dohliadnite na to, aby sa pes v práci správal slušne

Pes, ktorý sa má stať vaším “kolegom” v office, by mal byť priateľský a určite nie teritoriálny. Pes, ktorý je podráždený, šteká a vrčí na ľudí by vytváral zlú a rušivú pracovnú atmosféru.

Samozrejme to neznamená, že ak máte problémového psa, tak ho nemôžete priviesť do práce, len to musí byť po predchádzajúcej dohode a vysvetlení si pravidiel s kolegami. S niektorými problémami vám vedia dokonca pomôcť odstrániť ich. Dôležité je, aby ľudia v kancelárii vedeli aké správanie voči problémovému psovi je najlepšie. Treba vynechať dotyky, neprihovárať sa a nehľadieť mu do očí.

3. Musíte mať psa pod dohľadom

Psi v kancelárii musia byť poslušní, vychovaní a ovládateľní. Nesmú voľne behať v pracovnom priestore. Keď sa majiteľ presúva niekam po chodbe, pes ide s ním na vodítku.

Foto: Pixabay

4. Pes musí byť zdravý, čistý a riadne zaočkovaný

Keďže sa predpokladá, že do práce si privedú psa viacerí zamestnanci, je dôležité, aby sa navzájom nenakazili. Preto je nutné preukázať vakcinácie psa a ich aktualizácie. Pes má byť pravidelne kúpaný a nesmie mať parazity.

5. Pes má byť vyvenčený

Dôležité je, že keď privediete svojho psa do kancelárie, nebude chcieť označkovať celý priestor močom alebo inak. Pred vstupom do budovy treba psa zobrať na prechádzku a vyvenčiť ho. Takisto počas dňa ho treba vziať von z kancelárie a prejsť sa sním pár minút po vonku. Takéto chvíle sú dobrou príležitosťou na malú rozcvičku na čerstvom vzduchu a natiahnutie svalov.

Ak by sa predsa zadarila nejaká nemilá nehoda, treba mať v práci so sebou papierovú rolku a antibakteriálny prípravok.

Foto: INGIMAGE

6. Ranná rozcvička

Aby sa pes zbavil nadbytočnej energie, je dobré si ráno dať min. 30 minútovú prechádzku, alebo si ísť so psom zabehať , či zabicyklovať, alebo ho nechať niesť psí ruksak cestou do práce. Ak sa má v práci stretnúť viac psov, je dobré ak sa stretnú ráno pred budovou a spoločne sa zoznámia na neutrálnej pôde vonku.

7. Stimulácia alebo zábava pre psa

Keď trávi deň viac psov vo firme, je dobré keď si vymieňajú medzi sebou svoje hračky (približne v časovom rozostupe 30 minút). Dokonale tak spoznajú svoje pachy a navzájom sa zoznámia. Niekedy je fajn stretnúť sa vonku a spoločne sa pohrať. Hračky slúžia aj na to, aby psa počas čakania zabavili a nezačal sa nudiť.

8. Večera, pamlsky a kosti

Spočiatku, keď začínate chodiť so psom do kancelárie a sú tam prítomní aj iní psi, nepoužívajte žiadne kosti alebo pamlsky ako odmenu za slušné správanie. 

Foto: INGIMAGE

Vo všeobecnosti platí, že v kancelárii by ste nemali vôbec psa kŕmiť. Miska s vodou – po dohode môže poslúžiť viacerým psom – je samozrejmosťou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
kamilka1 napísané 28.05.2020 12:04

do prace so mnou nechodi, nechavam ho doma. Byvam v byte a mam bigla, takže maly pes, ale velmi aktivny a stale hladny. Takže vždy nachystam konzervy mono protein, granule, plnu misku vody a ked prijdem domov, všetko je preč a misky su prazdne

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku
kamilka1 napísané 28.05.2020 12:04

do prace so mnou nechodi, nechavam ho doma. Byvam v byte a mam bigla, takže maly pes, ale velmi aktivny a stale hladny. Takže vždy nachystam konzervy mono protein, granule, plnu misku vody a ked prijdem domov, všetko je preč a misky su prazdne

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised