Ako vybrať psa k deťom

Vladimír Pisár 1

Chcete, aby vaše deti vyrastali so zvieracím kamarátom, a hľadáte pokojné a spoľahlivé psie plemeno?

Odborníčka MVDr. Lucia Repová odporučí, akého vybrať psa k malým a akého k väčším potomkom. 

foto: iStock

Ako prvé si zapamätajte, že pes nie je opatrovateľka. Akokoľvek pokojný a vycvičený pes je vždy len zviera. „Určite neodporúčam nechávať malé deti a psov spoločne bez dozoru. Môže sa stať nešťastie, nech je psík akokoľvek tolerantný,“ upozorňuje doktorka Repová. 

K menším deťom menšie psíky … 

Dôležitejšie, a u malých detí ešte viac , ako plemeno je pokojná a vyrovnaná povaha. Vo všeobecnosti však platí, že k úplne malým deťom a predškolákom vyberáme skôr menšie plemená.

Sučky majú miernejšiu povahu a majú prirodzený materinský inštinkt,“ hovorí zverolekárka z Royal Canin. 

Keď suky „hárajú“, sú nevyrovnané a môžu zareagovať nečakane. Psy sú vyrovnanejšie, ale ostrejšie sa snažia vo svorke, ktorou je pre nich rodina, získať v hierarchii lepšie miesto práve na úkor dieťaťa. 

Najmä pri novorodencoch a dojčatách je dôležité so psom absolvovať výcvik.  „Aj tak však musí byť v miestnosti so psom a dieťaťom aj dospelá osoba,“ pripomína Lucia Repová. „K veľmi malý deťom sú vhodnejšie menšie plemená, ako jorkšír, čivava, jack russel, bišon, bígl,“ vymenúva veterinárka. 

foto: iStock/ yorkshire terrier

Jorkšírsky teriér môže sprevádzať svojho pána aj na také miesta, kde majú psy zvyčajne prístup obmedzený ako sú reštaurácie, obchody či dokonca múzeá a galérie. Je to živý, inteligentný, a sebavedomý pes. Výchova však nie je jednoduchá a majiteľovi začiatočníkovi môže dať zabrať. Jorkšír nemá podsadu a preto nepĺzne.

 

Čivava je napriek tomu, že patrí medzi trpasličie plemená, je schopná pohotovo a odvážne reagovať. Má nedôveru k cudzím ľudom a poľovnícky inštinkt a je vhodným spoločníkom pre všetky vekové skupiny.  

 

Bišon je hravý a veselý pes a je vhodný aj pre majiteľov bez skúseností so psami. Je to prispôsobivé plemeno voči členom rodiny aj voči cudzím. Dobre socializovaný jedinec dokáže bez problémov vychádzať aj s malými deťmi. Jemná srsť nepĺzne, ale vyžaduje si každodenné kefovanie.

foto: isifa/ Jack Russel

Teriér Jacka Russela je vhodný pre skúsených psičkárov. Potrebuje pevnú ruku, dostatok pohybu a primeranú zábavu, preto sa hodí najmä pre aktívnych ľudí. Má veľmi sebavedomú, veselú a hravú povahu. Navyše je povestný svojou veľkou ostražitosťou, bdelosťou a oddanosťou..

Bígl je neustále dobre naladený a pripravený pustiť sa do každého žartu. Sebavedomý pes s množstvom vitality má vyrovnanú povahu. Agresia je pre neho neznámym pojmom. Potrebuje však veľa pohybu a ak narazí na stopu, býva problémom ho privolať. 

 

… a väčším deťom väčšie psíky

Väčšie psy sú menej vhodné k malým deťom pre svoju veľkosť, nie pre povahu. Mohli by pri hre nechtiac veľmi malé dieťa zhodiť alebo mu pristúpiť nohu či ruku. 

foto: iStock/ Golden retriever

Zlatý retríver je inteligentné pokojné, trpezlivé a pozorné plemeno, väčšinou nie agresívne. Má vyvinutý lovecký pud, ktorý treba výchovou a výcvikom usmerniť podľa potrieb majiteľa. Aktívny vyžaduje okrem každodenných prechádzok aj iné zamestnanie/tréning, inak môže trpieť obezitou, prípadne poruchami správania.

Labradorský retríver má mierumilovnú, priateľskú a spoločenskú povahu. Už od nízkeho veku sa vyznačuje poslušnosťou a oddanosťou, rád pracuje a povely plní s radosťou. Ľahko sa cvičí a vďaka inteligencii je obľúbený ako slepecký či canisterapeutický pes.

Borderská kólia je mimoriadne inteligentná. Schopnosť pásť majú borderské kólie vrodený,  pasú všetko, čo sa hýbe – ovce, kravy, ale aj mačky, kačky či deti. Potrebuje aktívneho a skúseného majiteľa. V rukách neskúseného sa môže z „borderky“ stať nervózny a podráždený  jedinec, pri nedostatku aktivity máva deštrukčné sklony. 

Najlepšie pre rodinu, deti a, samozrejme, aj pre psíka je, keď vyrastá spolu s deťmi. Najlepšie je zaobstarať si šteniatko. Na jar sa ich prirodzene rodí najviac. 

Ako sa postarať o štenatá:

V období rastu je primeraná strava pre šteňatá najdôležitejšia, vyvíjajúci sa organizmus má oveľa väčšie nutričné nároky ako dospelé zviera. „Výživa po narodení a v období rastu je kľúčová. Len vyvážená a nutrične správne poskladaná potrava dokáže pokryť vysoké energetické nároky organizmu vo vývoji,“ hovorí MVDr. Lucia Repová.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár