PesPes

Aký múdry je váš pes?

 Sally Bojsová   18.05.2022   0

Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.

Foto: shutterstock

Samozrejme je jasné, že naše vlastné šteniatko je to najinteligentnejšie zo všetkých, ale aké je múdre?

Inteligencia psov a ich pozorovací talent

Psi boli vždy považovaní za oddaných, dobre cvičiteľných, obdarovaných vynikajúcim čuchom, ale nie vždy bezpodmienečne múdrych. Za posledné dve desaťročia výskumu sa podarilo vedcom z USA a Európy odhaliť zaujímavé objavy. Vďaka niekoľko tisícročnému spoločnému vzťahu človeka a psa, sa psi naučili prečítať nás tak dokonale, že im stačí niekedy len jedno gesto, aby dokázali riešiť problémy. Vedci tvrdia, že vo všeobecnosti sa inteligencia zvierat posudzuje na základe ich schopnosti úspešne prežiť, rozmnožovať sa a adaptovať na čo najväčšej ploche.

Pes je v tomto ohľade preukázateľne najúspešnejší cicavec okrem človeka. Psi sa rozšírili vo všetkých kútoch sveta, vrátane vnútra našich domovov a postelí. Zatiaľ čo väčšina cicavcov zaznamenala strmý pád svojich populácií ako výsledok ľudskej činnosti, na zemi ešte nebolo také veľké množstvo psov ako je dnes.

Takže to najmúdrejšie, čo psi urobili je, že sa naučili od nás prijímať pomoc.

Scanner

Psi, viac ako iné zvieratá, dokážu čítať naše gestá a rozumieť čo znamenajú. Ak človek ukáže na nejaký predmet, väčšina zvierat sa pozrie na jeho ruku, ale psi pozerajú kam ruka smeruje a čo ukazuje. 

Dokonca bolo preukázané, že pes scanuje aj miesto, na ktoré sa človek pozerá.

Z útulku adoptovaná borderská kólia, Chaser, sa učila 2 slová denne po dobu troch rokov. Napokon dokázala rozoznávať mená 800 plyšových hračiek, 116 loptičiek, 26 lietajúcich tanierov a 100 plastových hračiek.

Vedia psi aj rozprávať?

Súčasné výskumy tvrdia, že nie všetky typy štekotu psa sú rovanké. Psi používajú rozličné štekoty na komunikáciu rozličných správ. Zároveň je preukázané, že psi rozumejú rozdielnostiam v štekote cudzích psov a podľa štekotu sa vedia aj navzájom identifikovať.

Nasleduj ma

Psi nie sú tak rýchli v riešení problémových situácií ako niektoré iné zvieratá. Napríklad nájsť cestu pri prekonávaní bariéry alebo otvoriť dvere kľučkou im trvá dlhšie. Ale keď vidia človeka, alebo iného psa, ktorý im ukáže úlohu, pochopia. Zaujímavý bol výskum, ktorý preukázal, že šteniatka ktoré rástli pri matke ktorá bola cvičená na odhalenie pašovania drog, sa naučili túto prácu o polovicu rýchlejšie ako šteniatka toho istého plemena ale bez matkinej skúsenosti.

Najmúdrejšie plemená?

Sú niektoré psie plemená múdrejšie ako iné? Podľa väčšiny expertov je odpoveď NIE. 

Foto: Pixabay

Ale treba si uvedomiť, že niektoré plemená psov sú lepšie adaptabilné ku konkrétnym úlohám. Napríklad pracovné plemená boli a sú vychovávané tak, aby sa učili rozličné povely.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised