PesPes

Cestujete so psom do zahraničia? Očkovanie je základ!

 Vladimír Pisár   22.06.2015   0

Vziať, či nevziať štvornohého kamaráta k moru? Ak sa rozhodnete pre prvý variant, pripravte sa na to naozaj včas. Vy sa zbalíte za chvíľu, ale viete, čo všetko treba zariadiť pre psa? Aké očkovania musí mať pred vstupom do Talianska? Stačí mu obyčajné tetovanie ako identifikácia?

Zdroj: istockphoto.com

 

To nie je všetko, napríklad do Chorvátska majú pitbuly vstup zakázaný! A takých výnimiek je veľa, preto pre vás máme pár rád a tipov, aby ste si cestovanie s vaším psím „parťákom“ užili na maximum.

Pripravte sa vopred

Váš pes iste ocení, ak budete vedieť, ako s ním máte pohodlne cestovať. A ak nie ste v dobrom rozpoložení vy, nebude ani on. Čo sa týka dopravy, lietadlo je síce skvelé, ale zvieratá na palubu väčšinou nemôžu. Preto by ste mali zvoliť pohodlnejší spôsob prepravy – auto, prípadne autobus, aby ste sa vyhli zbytočnému uspávaniu psa liekmi a prevozu v batožinovom priestore lietadla.

„Keď cestujeme so psom, treba dbať na jeho bezpečnosť a zdravie. To znamená, že zviera v aute prepravujeme v batožinovom priestore v prepravke alebo na zadnom sedadle, kde ho pripútame špeciálnym pásom, aby sa po vozidle nemohlo voľne pohybovať,“ hovorí MVDr. Lucia Repová zo spoločnosti Royal Canin. Upozorňuje tiež na možné prehriatie zvieraťa: „V žiadnom prípade nenechávame psa vo vyhriatom aute na slnku, a to ani vtedy, ak sú tvorené okienka. Keď sa nedá inak, auto zaparkujeme aspoň do tieňa.“

 4 rady pred cestou

Pred príchodom do krajiny si zistite všetky potrebné očkovania a nutné ošetrenia.

Pri psoch mladších ako tri mesiace sa informujte, či do krajiny vôbec môžu ísť (Taliansko, Cyprus, Lotyšsko, Poľsko, Francúzsko a Španielsko nepovoľujú vstup takýmto mláďatám).

Pitbul a podobné plemená nezapísané v registri Medzinárodného kynologického zväzu majú do Chorvátska vstup zakázaný!

Naplánujte si cestu najlepšie cez noc, prípadne cestujte v chladnejšej časti dňa. Vopred si zaistite bezproblémové ubytovanie.

Bez návštevy veterinára? Nie!

Zdroj: istockphoto.com

 

Pred cestou do exotických krajín je pre človeka samozrejmosťou navštíviť svojho praktického lekára. Pri psovi je to ešte dôležitejšie, pretože musí od veterinára získať cestovný pas, ktorý vám veterinár vydá len vtedy, ak je váš psí spoločník v dobrom zdravotnom stave a má všetky potrebné očkovania.

TIPY, čo je potrebné:

 • vždy očkovanie proti besnote,
 • odčervenie – vyžaduje Veľká Británia, Malta a Fínsko,
 • vyšetrenie protilátok proti besnote – vyžaduje Veľká Británia, Írsko, Švédsko, Malta,
 • potvrdenie veterinára (nie staršie ako tri dni), že je pes zdravý – väčšina krajín EÚ.

Zmeranie hladiny protilátok proti besnote v krvi môže vykonávať len schválené laboratórium (na Slovensku je to Veterinárny ústav vo Zvolene). Počítajte však s tým, že časovo je to veľmi náročné.

Pozor na Chorvátsko, Taliansko a Grécko

Slováci si v poslednom období veľmi obľúbili prázdninové destinácie, ako sú:

 • Chorvátsko,
 • Grécko,
 • Španielsko,
 • Taliansko.

Je však nutné myslieť na to, že teplejšie klimatické podmienky nie sú jedinou odlišnosťou od Slovenska. A najmä pre našich chlpatých kamarátov to znamená, že sa môžu stretnúť s pre nich úplne novými parazitmi a baktériami, ktoré sa u nás buď vôbec nevyskytujú, alebo len v obmedzenej miere. Veterinár vám preto odporučí a psovi predpíše antiparazitárne prípravky, ktoré by ho mali od neznámych chorôb ochrániť. Nič nepokazíte ani použitím repelentu.

4 rady pri cestovaní

Majte poruke dostatok vody (nie teplej!) či už na pitie, alebo na ochladenie.

Pripravte si krmivo.

Robte pravidelné krátke prestávky.

Nenechajte psíka pobiehať po aute a chladiť sa vystrčením hlavy z okna (spôsobí si tým zápal spojiviek a uší).

„Komáre okolo Stredozemného mora prenášajú pôvodcu srdcovej červivosti, kliešte potom sprostredkovávajú prenos pôvodcu babeziózy, ehrlichiózy a ricketsiózy a muchničky sú zodpovedné za prenos leishmaniózy,“ hovorí MVDr. Lucia Repová z Royal Canin.

TIPY, čo nesmiete zabudnúť:

 • očkovací preukaz,
 • cestovný pas zvieraťa,
 • dostatok krmiva a vody.
Zdroj: istockphoto.com

 

Prepočítajte si, koľko krmiva musíte vziať, aby vám vystačilo na celý pobyt a na cestu tam a späť. Ak to nie je priamo potrebné, nedokupujte ho na mieste, pes je zvyknutý na to svoje a už aj tak je pre neho v cudzom prostredí mnoho nového.

„Príliš veľa zmien a nové krmivo by mohlo spôsobiť prudké hnačky, ktoré sú často aj smrteľné,“ podotýka MVDr. Lucia Repová z Royal Canin. Samozrejme, myslite na dostatok čistej vody na cestu, ale aj na mieste. Voda by mala byť sladká. Ak váš pes prehltne morskú vodu, nič sa nedeje, len sa môže stať, že ju vyvracia. Preto vždy dbajte na to, aby mal prístup k sladkej vode. So sebou by ste mali mať aj obojok a vôdzku pre prípad, že nebudete bývať sami na opustenom mieste.

Cestovanie so psom zo SR do krajín EÚ

identifikácia čipom či tetovaním (nie pred rokom narodenia 2011) - do Chorvátska je nutný mikročip

pas zvieraťa v záujmovom chove

platné očkovanie proti besnote

ošetrenie proti echinokokom (odčervenie) - 120 – 24 h pred vstupom do Veľkej Británie, na Maltu a do Fínska

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised