PesPes

Cítia sa psy previnilo?

 Viera Gáťová   22.07.2018   0

Mnohí majitelia psov už zažili podobné radosti: Keď prišli domov, našli svoj príbytok hore nohami. Nevedno prečo, ale ich pes sa rozhodol premiestniť nábytok, roztrhať poťahy na sedačke, rozhádzať dohryzené vnútro z foteliek kde sa dalo, dotrhať záclony, no proste nič nenechať tak, ako to bolo predtým.

Foto: INGIMAGE

A kam zmizol vinník? Našli by ste ho schovaného na wc...so sklopeným zrakom. Vyhýbajúc sa vášmu pohľadu. Jasne chápajúceho, že urobil niečo zlé a prejavujúceho veľkú ľútosť...a tak vás obmäkčil...namiesto pokarhania, ktorého sa mu dostalo naposledy, ste si teraz len povzdychli, vzali ste vodítko a vyrazili s ním na prechádzku.

Snáď mu ten pocit previnenia zabráni, aby to spravil nabudúce znovu. Tak to ale závisí od toho, aká je odpoveď na nasledovnú otázku: Cítia sa psy previnilo? Bohužiaľ, odpoveď je NIE.

No moment! Ale vy predsa viete najlepšie, že váš pes sa určite cíti previnilo keď niečo vyvedie! Poznáte ten jeho previnilý výraz v tvári...to, ako sa na vás bojí uprieť zrak...ak to nie je pocit viny, tak čo teda?

Čo znamená “vina” pre psa

Pohovorme si chvíľku o emóciách – čo vedci nazývajú primárnymi a sekundárnymi emóciami.

Foto: INGIMAGE

Primárne emócie sú jednoduché: je to napríklad strach alebo šťastie. Je veľa príkladov, ktoré dokazujú, že zvieratá prežívajú takýto druh emócií.

Sekundárne emócie sú komplikovanejšie: ide napríklad o žiarlivosť, hrdosť, a áno, aj o pocit viny. Pokiaľ my ľudia vieme, vyžadujú si mentálnu sofitikovanosť, ktorú zvieratá nemajú.

Ako si ale vysvetliť správanie psa, ktoré vyzerá ako uznanie svojej viny?

Všimli ste si kedy sa u nich takéto správanie prejavuje? Keď ich vyhrešíme. A v tom je práve to. Správajú sa tak odhliadnúc od toho, či vyviedli niečo zlé alebo nie. Takže viac ako o prejav pocitu viny ide o prejav podriadenosti majiteľovi. “Neviem presne čo mi hovoríš, ale cítim, že si na niečo poriadne nahnevaný. Tak ja sa začnem správať pokorne a dám ti najavo, že ty si tu boss”.

Foto: INGIMAGE

Ale ako si vysvetliť previnilé správanie sa psa v prípade, že nezvyšujete hlas? To je už naučená asociácia. Inými slovami, keď ste naposledy zbadali rozhádzané kúsky zo sedačky, tak ste kričali a pes sa preto správal pokorne a poddajne.

Ako využiť situáciu k výchove psa

Cieľom pri náprave vášho psa je dosiahnuť to, aby si zafixoval korektné správanie. V príklade, ktorý uvádzame vyššie je cieľom aby si pes spájal fyzickú prítomnosť častí roztrhanej sedačky s nápravou a zmenou svojho správania.

Ak budete psa vychovávať vždy až neskôr po roztrhaní alebo zničení častí nábytku, tak jediné čo sa mu nabudúce vybaví je, že ste boli vtedy nahnevaní a spôsob, ako vám zlepšiť náladu, bol správať sa poddajne a previnilo.

Foto: INGIMAGE

Preto je dôležité správne si načasovať výchovu a podľa možností prerušiť psa vo chvíli, keď robí zle. Ak to tak urobíte, je veľká šanca, že likvidácia domácnosti sa už nebude opakovať a vy neuvidíte previnilé psie oči.

Článok bol inšpirovaný americkým psím blogerom Joshom Weiss-Roesslerom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised