PesPes

Čo o mne vie môj pes

 Viera Gáťová   21.11.2018   0

Tiež mávate niekedy taký pocit, akoby vás mal pes úplne dokonale prečítaného? Akoby vás poznal omnoho lepšie ako niektorí členovia vašej rodiny? 

Foto: Pixabay

Možno budete prekvapení, ale máte úplnú pravdu. Psy majú v tomto smere oproti ľuďom jednu veľkú výhodu. Ľudia sa totiž nechajú v svojom úsudku veľmi ľahko pomýliť a nevedia presne odhadnúť čo sa deje vo vašej mysli a čo práve prežívate vo svojom srdci. A každý človek má svoje myšlienky a city, ktoré odvádzajú jeho pozornosť.

Oproti tomu psy používajú oveľa spoľahlivejší signál na zachytenie našich myšlienok a pocitov, a sú skutočne cielene zameraní na správanie sa ľudí v ich blízkosti...hlavne preto, že sú pre nich zdrojom potravy a zábavy.

Nižšie je vymenovaná len časť poznatkov, ktoré o nás naše psy majú.

1. Zámer a úmysel

Áno, váš pes dokáže predvídať, čo bude nasledovať. Vie odhadnúť váš úmysel niečo urobiť. Prezradí vás reč vášho tela. Taký jednoduchý príklad je, keď sa chystáte odísť z domu. Predtým ako odídete, potrebujete si obuť topánky, obliecť kabát a napokon vziať kľúče. Pes pozná všetky tieto vaše úkony naspamäť, lebo niekedy je aj on súčasťou odchodu z domu.

Foto: Viera

Ale je tu ďalší, jemnejší signál, ktorý vysielate, pes ho dokáže zachytiť a vy o ňom pravdepodobne vôbec neviete. Určite ste si všimli, že pes presne vie, kedy sa ho chystáte zobrať von na prechádzku ešte oveľa skôr ako o tom poviete čo i len slovko, alebo pohnete čo i len prstom. Je totiž schopný zachytiť nielen pohyby a reč vášho tela, ale aj zmeny v úrovni energie, ktorú vysielate, keď sa chystáte niečo spraviť.

2. Vaša nálada

Dokáže váš pes odhadnúť kedy potrebujete poriadne objatie po zlom dni? Je pripravený s vami oslavovať, keď ste dosiahli svoj veľký úspech? Nie, nie je to len váš výmysel a vaša predstava, on to naozaj vie.

Aké sú vaše pocity, je úplne jasné všetkým členom psej svorky. Dokážu zaznamenávať zmeny hladiny vašej vnútornej energie, tón hlasu, spôsob držania tela, dokonca pach, ktorý vysielate telom, ako chemickú reakciu na základe zmeny úrovne hladiny hormónov.

Foto: Viera

3. Postoj k iným ľuďom

Poznáte niekoho, kto vám naozaj ako človek nesedí, ale keď ho stretnete, usmievate sa naňho, lebo sa to patrí? Táto osoba o tom pravdepodobne nevie. Ak ale je váš pes účastný takejto situácie, ten to vie hneď a vzťahy sú mu jasné. Zase platí, že pre psa je viac dôležitá non-verbálna komunikácia. Počas toho ako hovoríte danej osobe, že vás teší, že ste sa stretli, váš pes vníma vaše napäté a zablokované telo a vašu negatívnu energiu. Samozrejme, že to platí aj naopak. Ak nečakane stretnete počas prechádzky drahého priateľa, váš pes pocíti pozitívne zmeny energie a vníma vaše uvoľnené telo a radostnú náladu.

4. Moje city ku psovi

Máte strach z agresívneho správania sa vášho psa? Máte po krk jeho hyperaktívneho šantenia a vyvádzania? A zamilovaných prejavov prítulnosti? Váš pes o tom všetkom dobre vie.

Zapamätajte si, že základom všetkého je usporiadanie vťahov vodcovstva vo svorke (vo vašej rodine). Pocit vašej frustrácie alebo strachu bude pes považovať za nerovnováhu a bude sa zo všetkých síl snažiť prevziať rolu vodcu svorky a nenechať ju vám. Ak mu preukážete vaše porozumenie a prítulnosť len vo chvíľach keď sa správa pokojne a kľudne, pozitívne tým posilníte jeho pokojné a kľudné správanie. Treba si dať pozor na reč tela, na tok myšlienok a najmä na energiu, ktorou pôsobíte na psa počas procesu budovania svojej vodcovskej pozície.

Foto: Pixabay

Na záver máme pre vás jedno doporučenie – skúste si trénovať svoju non-verbálnu komunikáciu. Pomôže vám prebrať plnú kontrolu nad správaním vášho psa a zároveň získate istotu, že váš pes bude o vás vedieť len to, čo chcete, aby vedel.

Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom a Julianou Weiss-Roessler.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised