Čo si pamätá pes

Viera Gáťová 5

Viete, že váš pes si jednoznačne pamätá napríklad vás. Každý deň prejavuje nadšenie pri vašom príchode domov z práce a teší sa z vašej prítomnosti.

Ale ako je to s ostatnými vecami? Pamätá si napríklad tú peknú prechádzku, na ktorej ste boli včera? Alebo tú super veľkú kostičku, ktorú ste mu dali dnes ráno?

Foto: Pixabay

Bohužiaľ psy nemajú veľmi dobre vyvinutú krátkodobú pamäť. Popravde, jedna švédska štúdia tvrdí, že psy zabudnú všetko, čo sa udialo pred dvomi minútami. Takže tú chutnučkú kosť, ktorú dostal váš pes pred hodinou, si naozaj nepamätá. Nepamätá si ani dnešnú rannú prechádzku a ani včerajšie pamlsky, ktoré dostal po večeri.

Ale aj tak vieme, že pes má schopnosť pamätať si veci – lenže inak ako to chápeme my.

Typy pamäte

Ľudia si pamätajú a uchovávajú živé osobné spomienky vzhľadom na svoju tzv. útržkovitú pamäť, zloženú z epizód. Epizodická pamäť nám umožní pamätať si udalosti a veci v časových úsekoch na rozličných miestach počas nášho života. Dovoľuje nám vrátiť sa v myšlienkach späť v čase a dokážeme si predstaviť priestor aj udalosti z minulosti.

Foto: Bing

Psy ale nemajú takúto epizodickú pamäť. Majú tzv. asociatívnu alebo zlučovaciu pamäť. Pamätajú si veci na základe asociácií, teda zlučovania a spájania viacerých predstáv a súvislostí, no nie svojich spomienok.

Pozrime sa na nasledujúci príklad.

Zázračná šiltovka a hrozivý vysávač

Ak si obyčajne pred prechádzkou so psom dávate na hlavu svoju obľúbenú šiltovku, pes sa začne veľmi tešiť vždy keď to spravíte. Prečo? Lebo si asociuje, alebo spája šiltovku s prechádzkou. Táto asociácia potrvá dovtedy, dokiaľ si nevytvoríte v súvislosti so šiltovkou inú novú asociáciu.

Ak si pred prechádzkou nebudete dávať na hlavu šiltovku, ani brať do rúk vodítko, pripínať mu na krk obojok, ani robiť nič iné čo zvyčajne robievate než odídete z domu, pes sa pravdepodobne nebude tak tešiť.

Foto: Bing

Psy mávajú samozrejme aj negatívne asociácie. Čo sa stane ak vyberiete zo skrine napríklad vysávač? Pes, ktorý sa ho bojí, sa uteká niekam schovať alebo začne obranne štekať.

Keď sa váš pes prvýkrát stretol s vysávačom, pravdepodobne ho očuchal a bol zvedavý na tento nový a čudný predmet. Ale hneď ako ste vysávač pustili, tak silný zvuk hp tak vydesil, že od ľaku utiekol čo najďalej.

Váš pes sa navždy bude báť vysávača vďaka asociácii, ktorú má s ním spojenú. Iba ak podniknete kroky na to, aby sa uňho asociácia s vysávačom zmenila na pozitívnu – môžete to zmeniť.

Psy ale aj iné zvieratá majú asociatívnu pamäť z toho dôvodu, že im umožňuje v prírode ľahšie prežiť. Napríklad keď sa zviera prvýkrát stretne s dikobrazom a chce ho uloviť, zároveň to bude jeho posledný pokus, lebo si s ním spojí asociáciu dopichania jeho ostrými ostňami. Určite si bude nabudúce hľadať inú potravu.

Foto: Pixabay

Zmena asociácie

Ak je to potrebné, samozrejme sa môžeme asociácie u psa zmeniť. Možno váš pes miloval jazdu autom až do dňa, keď ste ho viezli k veterinárovi na nejaký nepríjemný zákrok. Teraz už nechce auto ani vidieť.

Ak dokážete vymyslieť niečo nové a pozitívne, tak aby bol pes zase pri jazde alebo po nej šťastný, môžete negatívnu asociáciu znovu zmeniť na pozitívnu. Jedna z najviac osvedčených metód je posadiť psa na zadné sedadlo v aute, ktoré je nenaštartované. Zobrať tam jeho najobľúbenejšiu hračku, posaďiť sa k nemu a hrať sa tam s ním. Opakovať to vždy 5-10 minút až pokiaľ neprekonáte prvotné odmietanie pri skákaní do auta. Potom zájdite autom do najmilšieho parku na prechádzku, na obľúbené miesto.

Pamätajte si, že čím je asociácia silnejšia, tým je ťažšie ju zmeniť.

Foto: Pixabay

So psami aj pre nás naozaj platí ”žiť pre tento okamih“…užívať si spoločné chvíle radosti a pohody. Nemá zmysel zaťažovať našu myseľ minulosťou ani trápiť sa ďalekou budúcnosťou.

Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom a Joshom Weiss-Roessler.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. všetko čo chce a potrebuje. A dokonca aj ked vymenim konzervy, hned to pozna. Pak je totiž gurman a ked mu dam inu ako brit konzervu, hned ofrnuje nos

  2. pes si hlavne pamata čas na jedlo, pamata si čo mu chuti a čo nie a už aj podla vone pozna, ktore granule ma rad a ktore nie

  3. naš Rey je poriadne vycvičeny, počuva na slovo. Len mu niekedy dam okrem pravidelnej stravy aj niečo naviac, nejake tyčinky, psie suchare

  4. niekedy všetko a aniekedy iba to, čo chce. Je to ako s ludmi. Moj si hlavne pamata čas, kedy ma jest. Je na to už naučený a už čaka prio miske, kedy dostane svoje oblubene brit konzervy. Je dost rozmlsany a okrem konzervy nič ine jest nechce

Pridaj komentár