ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
PesPes

Dentálna hygiena psov a mačiek

 Andrej Jakubík   05.12.2016   0

Je to jedna z mála maličkostí, ktoré dokážu psíkovi či mačke zachrániť život, alebo uchrániť zdravie pred komplikáciou v podobe infekcie, zápalu, či iným problémom spojeným s chrupom, alebo ďasnami. Správnym čistením zúbkov dokážeme veľmi výrazne zlepšiť zdravotný stav zvieraťa a to iba za pár minút denne. 

Foto: Pixabay

Dokonca sa to všetko dá zvládnuť aj bez zápasníckych stretnutí, ktorými sme často svedkami pri podobnej starostlivosti. Zviera sa to dokáže naučiť v každom veku. Samozrejme je tu istá výhoda u mladších ročníkov, ale aj starého psíka novým kúskom naučíš.

Na to, aby psík či mačka brali čistenie zubov ako rutinu, je potrebné dodržať niekoľko pravidiel a držať sa niekoľkých rád.

Čistenie zubov od malička

Trénujte čistenie zubov od útleho veku zvieratka, aby si na tento úkon zvykol. Rovnako tak sa ho dotýkajte v oblasti tváre a úst, aby bol zvyknutý na Vaše ruky a nemal strach.

Pevný čas čistenia

Vyhraďte si na čistenie zubov pevný čas, ktorý budete pravidelne dodržiavať. Týmto docielite vytvorenie rutiny a psík, či mačka to nebude považovať na stresovú situáciu.

Strava

Strava by mala byť čo najviac priateľská ku chrupu a jeho potrebám. V tomto smere sa môžeme najviac spoľahnúť na surovú stravu a kosti, či chrupavky, ktoré sú na čistenie zubov veľmi vhodné.

Foto: BING

Používajte všetky dostupné prostriedky na dosiahnutie čistoty chrupu vášho zvieraťa. Myslite aj na žuvacie kosti.

Prehliadku chrupu robte pravidelne

Sami vykonávajte preventívne prehliadky chrupu a nezabúdajte ani na dohľad veterinára, ktorý dokáže odhaliť problémy, ktoré nám ostali skryté. Na čistotu a stav chrupu vplýva množstvo aspektov a niekedy si ani samotný majiteľ psíka neuvedomuje dosah niektorých faktorov. Je to hlavne vek, plemeno psíka, či mačky, celkový zdravotný stav, výživa, genetické predpoklady a samozrejme aj kvalita veterinárnej starostlivosti.

Choré ďasná - ďalšie choroby

Myslíte si, že netreba prikladať čisteniu chrupu dostatok dôležitosti? To je omyl, pretože už dnes je dokázaná súvislosť medzi ochorením ďasien a chorobami srdca u psov aj mačiek. Ako sú tieto dve zdanlivo vzdialené veci prepojené? Ak je totiž chorý chrup, tak sú často zasiahnuté aj ďasná a preto sa mnoho baktérií a choroboplodných zárodkov dostáva do tela psíka práve cez poškodené ďasná. 

Foto: BING

Tieto ústne baktérie sú mimoriadne silné a dokážu veľmi efektívne potrápiť imunitný systém zvieraťa.

Zubný kameň

Samostatná kapitola je zubný kameň, ktoré vzniká nahromadením zubného plaku, ktorý nie je odstránený. V podstate sa jedná o rovnaké problémy ako má so zubným kameňom človek. Podráždenie ďasien a zápalové procesy na seba nenechajú dlho čakať. Príznaky zubného kameňa sú napríklad červené ďasná a nepríjemný zápach z úst, ktorý produkujú práve ústne baktérie usadené v povlaku. Vlastne sa to v mnohom podobá na dentálne problémy, ktorými trpí človek.

Dentálne problémy sú v posledných rokoch niečo ako epidémia, ktorá sa rozrastá raketovým tempom a zasahuje čoraz viac psíkov a mačiek. Operácia ako je napríklad extrakcia zuba sa radí medzi tie najčastejšie vo veterinárnej praxi vo svete. niet sa tomu čo čudovať, pretože majitelia psíov a mačiek na dentálnu hygienu nedbajú tak, ako by mali. 

Foto: BING

Všetko má však svoj koniec a zanedbané zuby sa vrátia ako bumerang vo vyššom veku. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised