PesPes

Hierarchia v rodine z pohľadu psa

 Veve/redakcia   06.11.2018   0

Správanie psa k jednotlivým členom rodiny sa výrazne líši. K niekomu je úplný maznáčik a ochranca, no neposlúcha ho, k inému je podriadený alebo skôr drzí,  hlavu rodiny poslúchne na slovo. Prečo?

Každý má v rodine svoje postavenie a podľa toho na neho pes reaguje. Netreba však zabúdať na povahu psa. V rodine s deťmi je podstatný rozdiel či máme malé deti alebo väčšie. 

Deti do 5 rokov

Malé deti, t.j. do 5 rokov majú špeciálne privilégia, sú psami zvyčajne ochraňované a môžu si k nemu aj viac dovoliť. A. Wegmannová vo svojej knihe Voľný čas so psom píše, že deti do 5 rokov vníma pes ako šteňatá, čiže sú mu podriadené a to im dáva väčšiu mieru voľnosti.  

Pokiaľ však dieťa v tomto veku psa provokuje  alebo mu neúmyselne ubližuje, môže dostať psiu „príučku“. Zatiaľ čo vyrovnaný, pokojný pes, ktorý miluje deti, sa jednoducho stiahne, môže iný (spravidla však opatrne) dieťa „uhryznúť“.   Záleží na osobnosti psa, pričom treba zvážiť, aký pes je vhodný pre malé deti.

Základné pravidlá

To sú nepríjemné skúsenosti pre rodiča, dieťa, ale i psa. Preto sa tomu treba vyvarovať. Stačí deti naučiť jednoduché pravidlá:

  • Každý pes by mal mať svoje miesto odkiaľ síce vidí čo sa deje, ale kde má vždy kľud, nikto mu tam nevstupuje. 
  • Niektoré deti v zápale hry nevedia kedy dosť a ľahko dostanú psa do situácie, že sa musí brániť. Preto treba dohľad dospelého ak sú pes a dieťa spolu.
  • Zakázané je všetko, čo psovi spôsobuje bolesť. Najmä malé deti majú sklon pevne chytiť psa za uši alebo chvost. Ak pes jasne naznačí, že sa presiahla miera jeho tolerancie, musí dieťa okamžite prestať. V opačnom prípade vyprovokuje psa k uhryznutiu.

Hierarchia v rodine z pohľadu psa

Vek človeka

Pozícia v očiach psa

Správanie psa

Správanie človeka

Dieťa do 5 rokov

„ľudské“ šteniatko

ochranárske, dominantné

bez zábran, môže psovi ublížiť

Dieťa od 5 do 8 rokov

väčšie šteňa, ale podriadený

ochranárske, dominantné

deti by nemali dávať dominantné povely

Dieťa od 8 do 12 rokov

rovnocenný partner

priateľské správanie, ochranárske pokiaľ sa neohrozujú

môže začať s výcvikom psa pod dohľadom

Od 12 rokov

nadradený

podriadené

dominantné, priateľské

Deti do 8 rokov

Deti do 8 rokov pokladá pes väčšinou za podriadené. Nemali by preto dávať psovi príkazy, ktorých splnenie od neho vyžaduje určitú dávku podriadenosti a mohlo by tak spochybniť jeho miesto vo svorke. 

Deti od 8-12 rokov

Za rovnocenné považuje pes deti zhruba od 8 do 12 ropkov a ich spolužitie je obyčajne bezproblémové. Priznáva im rovnaké práva. Pokiaľ nemá pocit, že mu dieťa upiera jeho postavenie, zaobchádza s ním priateľsky. 

Staršie deti a mladistvých

Pes najčastejšie akceptuje bez problémov staršie staršie deti a mladistvých, vníma ich ako nadriadených. Platí to najmä vtedy, ak pes vyrastal spolu s nimi v rodine.

Nech je postavenie dieťaťa v rodine akékoľvek, rodičia sú povinní mu vštepiť, že pes nie je hračka. Keď sa deti hrajú so psom a zachádzajú za hranice, treba ju ukončiť ráznym a jasným povelom. Význam týchto povelov však musíte vštepiť psovi už vopred. Veľmi ťažko sa existuje v kombinácii "divoke dieťa" a nezvladnutý pes.

ZDROJ: Wegmannová, A.: Voľný čas so psom. Bratislava: Ikar, 2003

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised