PesPes

Každý pes si zaslúži láskavý domov

 ts   04.10.2021   0

V pondelok 4. októbra je Svetový deň zvierat, prostredníctvom ktorého ochranári už deväťdesiat rokov prinášajú osvetu a spájajú sily s cieľom zlepšiť životné podmienky zvierat na celom svete. Slováci milujú psov. Patria k najobľúbenejším domácim miláčikom. Podľa nedávneho prieskumu agentúry GoInside takmer dve pätiny (39 %) obyvateľov Slovenska má doma psa a takmer dve tretiny (63 %) tých, čo psa doma nemajú, ich majú aspoň radi.

foto: Sloboda zvierat

Hovoríme tak o tisíckach nových psov, ktoré každoročne prídu do našich domácností. Mnohé z nich práve z inzerátov, za ktorými sa skrývajú kruté a otrasné chovateľské podmienky, fatálne zdravotné problémy vyplývajúce zo zlej stravy a hygieny. Sloboda zvierat chce preto Svetový deň zvierat venovať téme množenia psov a s ním súvisiacemu inzertnému biznisu. Ponukami zvierat neznámeho pôvodu sa online priestor doslova hmýri, pričom inzerenti nemajú povinnosť udávať miesto chovu, prípadne ho udávajú zámerne klamlivo. Skrývajú tak pred očami kupujúcich katastrofálne podmienky v množiarni: stiesnené priestory pivníc, biednu hygienu, nedostatočnú stravu a choré zvieratá.  

Slovensko patrí ku krajinám s najviac rozbehnutým biznisom s „čistokrvnými“ šteniatkami bez preukazu pôvodu na našom území, aj v zahraničí. „Hovoríme rádovo o stovkách chovov na Slovensku a tisíckach psov žijúcich v hrozných podmienkach, chovaných len za účelom produkcie šteniat,“ hovorí o rastúcom množstve nelegálnych chovov Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat: „Len v našom útulku ročne prijmeme približne 600 takýchto psov. Ide prevažne o „nepredajné“ šteniatka, ktoré nespĺňajú kritéria množiarov  a sučky, ktoré doslúžili a nie sú schopné ďalej rodiť mladé niekoľkokrát za rok.“

foto: Sloboda zvierat

 

"Každý pes si zaslúži láskavý a bezpečný domov už od narodenia. „Je veľmi dôležité, aby závažnú spoločenskú tému týkajúcu sa pohody a zdravia zvierat podporili aj významné spoločnosti a značky, ako dnes Pedigree, ktorá podporuje práve adopciu psíkov z útulkov,“ hovorí Pavla Dugovičová.

CHCETE DOMOV PSA? MYSLITE NA JEHO ŠŤASTIE A BEZPEČIE UŽ POČAS JEHO HĽADANIA

DESATORO ZODPOVEDNÉHO PSIEHO RODIČOVSTVA

Milovať svojho domáceho miláčika preto znamená myslieť na jeho dobrý život  rovnako pred tým, ako aj potom, ako sa dostane k vám domov. Zodpovedných alternatív, ako získať psíka domov, je niekoľko. Ak ho však adoptujete cez útulok, dosiahnete 2v1 - získate štvornohého priateľa a k tomu urobíte dobrý skutok tým, že mu zabezpečíte šťastný domov. Aby sa budúci psí rodičia ľahšie zorientovali, Sloboda zvierat a Pedigree pripravili tzv. DESATORO ZODPOVEDNÉHO ZAOBSTARANIA SI PSA A PSIEHO RODIČOVSTVA

1. Pes je záväzok na celý život

Uvedomte si, že pes je člen domácnosti, ktorý bude súčasťou vášho každodenného života niekoľko rokov. Je preto dôležité rozmýšľať nielen nad tým, ako sa „zmestí“ pes do vášho života a vášho životného štýlu dnes, ale aj o desať rokov.

2. Vyberte si vhodný typ psa

Každá rasa psa je špecifická a má svoje potreby. Ujasnite si, aký typ psa je pre vás a vašu rodinu najlepší a či mu dokážete vytvoriť vhodné podmienky na to, aby sa s vami cítil dobre. Berte do úvahy vaše a psie možnosti a požiadavky na veľkosť priestoru, aktívny pohyb, a rovnako aj na vaše a jeho povahové charakteristiky.

3. Starostlivosť o psa stojí peniaze

V priebehu života vás pes môže stáť nemálo peňazí. Rátajte s počiatočnými nákladmi, vrátane poplatkov za zaobstaranie si zvieraťa a jeho materiálnu zábezpeku : obojok, vôdzku, pelech, misky. Nezabudnite tiež rátať s priebežnými nákladmi za stravu aj poplatky u veterinára.

4. Nekupujte psa bez papierov cez inzeráty
Inzeráty so šteniatkami bez preukazu pôvodu sú síce lákavé a rýchlo dostupné, ale môžu sa za nimi skrývať kruté podmienky, v ktorých žijú chovné sučky, aj ich šteniatka. Dnes už neplatí ani argument lepšej ceny. Nekupujte cez inzeráty, preverujte podmienky, z akých šteniatko pochádza. Aj tu platí zlaté pravidlo: „Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť“. Preverte si predajcu a ak sa nemôžete stretnúť s mamou a súrodencami šteňaťa alebo vám predajca ponúkne stretnutie na verejnom mieste.

5. Adoptujte si psa z útulku

Ročne sa len zo Slobody zvierat adoptujte do nových domovov takmer 2000 psov. Opustených, majiteľmi zanedbávaných a týraných zvierat sú aj v tejto chvíli stovky. Na ozajstnú rodinu čakajú v útulkoch, kde dostanú potrebnú zdravotnú starostlivosť, poriadnu stravu aj pocit bezpečia. Do nového domova odchádzajú zvieratá ošetrené, zaočkované, čipované a kastrované. Ceny za tieto úkony sú zahrnuté v cene adopčného poplatku, ktorý sa pohybuje okolo 100 eur.

6. Spoznajte nového psíka vopred

Či už si beriete psíka z útulku alebo od zodpovedného chovateľa, stretnite sa s ním viackrát. V Slobode zvierat si môžete vziať psíka na niekoľko dní na takzvané dlhé venčenie, aby ste zistili, ako vám funguje spolužitie v domácnosti.

7. Pripravte domácnosť na príchod

Keďže každá domácnosť je iná, nie je možné uviesť presný zoznam, čo všetko je potrebné zabezpečiť pred príchodom domáceho miláčika, je však potrebné zvážiť niekoľko vecí. Mimo dosahu dajte všetky čistiace prostriedky, lieky, ale aj potraviny nevhodné a toxické pre psa, vrátane čokolády, avokáda, hrozna, hrozienok, cibule, cesnaku a kávy. Skryte tiež všetky malé predmety, ako sú mince, batérie, malé hračky, sponky a gumičky a uistite sa, že káble sú zastrčené. Zabezpečte izby, priestory a bránky, ak nechcete, aby mal váš pes vstup „do všetkých častí vášho domu“. Ak sa psík zdržuje časť dňa vo vonkajšom priestore domu, musíte sa uistiť, že nemôže ujsť a ohroziť tak svoje zdravie alebo zdravie zvierat a ľudí vo svojom okolí. Tieto povinnosti vyplývajú aj zo zákona. Pes nesmie tráviť život na reťazi, izolovaný v pivnici či v koterci. Jeho miesto je pri človeku.

8. Vhodná strava

Nezabúdajte na správne kŕmenie a vyváženú stravu, ktorá sa líši v rôznych vývojových a životných cykloch psa. Dobrá strava má vplyv na zdravie a trávenie, jeho biologické procesy, náladu a pohodu. Naštudujte si, akou stravou môžete podporiť rast, zdravie a kondíciu psa. Zloženie surovín v strave je  najdôležitejším ukazovateľom pri jej správnom výbere.

9. Nájdite so dobrého trénera

 Nechajte si poradiť odborníkmi, ako správne trénovať psíka. Správny výcvik je dobrou zábavou pre vás oboch a jeho výsledkom je šťastný, poslušný a verný priateľ.

10. Nájdite si dobrého veterinárneho lekára a zvážte prípadné poistenie domáceho miláčika

Nečakajte, kým váš nový pes ochorie. Popýtajte sa na odporúčania na dobrého veterinára vo vašom okolí. No a myslite aj na poistenie psa, ktoré vám môže pokryť ako liečebné náklady v prípade úrazu alebo choroby domáceho miláčika, ale aj zodpovednosť za škodu spôsobenú psom na majetku alebo na zdraví.

foto: Sloboda zvierať

 

SKONČIME S KRUTÝM BIZNISOM SO PSAMI CEZ INZERÁTY

Zastaviť množiarov môžeme jedine spoločnými silami – prísnejšou legislatívou, s pomocou inzertných spoločností a neustálym vzdelávaním budúcich majiteľov. Do konca tohto roku má Sloboda zvierat ambíciu presadiť sprísnenie ponuky a predaja spoločenských zvierat do veterinárneho zákona.  

Sloboda zvierat sa z tohto dôvodu rozhodla osloviť najväčšie mediálne spoločnosti a vyzvala ich k súčinnosti pri etickej inzercii zvierat, ktorá má viesť k zlepšeniu ich chovateľských podmienok. Zodpovedný prístup, ochotu hľadať riešenia a podpísať Memorandum o spolupráci, prejavili viaceré veľké vydavateľstvá.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie