PesPes

Koho poslúcha pes

 Viera Gáťová   26.01.2018   0

Jedným z najčastejšie spomínaných plusov, ktoré uvádzame pri hodnotení nášho vzájomného vzťahu so psom, je bezpodmienečná psia oddanosť a láska. Zdá sa, akoby záležalo len na tom, že pes je tu vždy pre nás, pripravený dokázať nám svoju náklonnosť.

Foto: Pixabay

Veľmi dôležitá je ale otázka, ktorú by sme si mali všetci položiť: „Rešpektuje ma môj pes?“ pes vám totiž môže prejavovať všetku lásku a zároveň vás nemusí rešpektovať ako svojho „vodcu svorky.“ Zvykne napríklad brať do papulky vaše šaty a topánky alebo ohrýzať nábytok? Skáče na vás, keď sa teší vášmu príchodu domov? Sú nejaké vaše príkazy, ktoré úplne ignoruje?

To sú znaky nerešpektovania vašej pozície vodcu napriek ostatným prejavom oddanosti a lásky. Dáva tým najavo, že ste si v rodine rovní a nemusí sa vám podriadiť.

Skúšanie hraníc alebo odkiaľ pokiaľ

Ak vás pes považuje za člena svorky na svojej úrovni, tak preňho nepredstavujete vodcu, ktorého treba rešpektovať. Mnohí ľudia si povedia, že veď to je fajn. Koniec koncov pes je považovaný za najlepšieho ľudského priateľa. Psy ale nechcú, aby vo svorke panovala rovnosť a len veľmi málo sa ich rodí s túžbou po vedení svorky.

Foto: Pixabay

Tým, že pes nerešpektuje vaše domáce teritórium a pravidlá, vám hovorí: “Hej, vôbec si nie som istý, čo odo mňa chceš, takže budem skúšať odkiaľ pokiaľ mi dovolíš, kým sa staneš vodcom “. Ľudia na túto situáciu reagujú niekedy úplne opačne a nesprávne. Vedia, že ich pes sa správa nekorektne, ale oni do toho nezasiahnu, aby nastolili disciplínu a nápravu, lebo sa obávajú toho, aby nezranili psie city.

Začarovaný kruh

Táto situácia sa stále opakuje a stáva sa z nej akýsi začarovaný kruh. Pes pokračuje v hľadaní a skúšaní hraníc „odkiaľ pokiaľ“ a človek sa stáva viac a viac frustrovaný. No namiesto toho, aby stanovil psovi pevné pravidlá, jasné usmernenia a hranice, ktoré potrebuje, začne kričať a rozčuľovať sa. To na chvíľku psa zastaví ale neučí ho to, že inokedy sa to už nesmie opakovať.

Foto: Pixabay

Bez svojho vodcu stráca pes istotu, pocit spolupatričnosti ku svorke a zmysel života. Je to preňho veľmi frustrujúca situácia a sklamanie. Frustrovné psy potom spôsobia veľké množstvo rozličných problémov vďaka svojmu nepredvídateľnému správaniu.

Na to, aby ste získali rešpekt vášho psa, sa potrebujete stať vodcom svorky. Vysvetlíme vám ako to funguje.

Na začiatku je dôvera

Ešte predtým než vás pes začne rešpektovať a nasledovať, musí vám začať dôverovať. Najlepší spôsob ako si získať takúto dôveru je byť pokojný ale rozhodný vždy keď ste spolu s ním. Pokojná energia ho uistí, že sa nemá čoho obávať, lebo vy ste stále kľudný, bez napätia alebo smútku. Rozhodnosť a sebaistota ukážu psovi, že máte veci pod kontrolou.

Foto: Pixabay

Pre každého psa je kľudná ale rozhodná energia skoro ako magnet. Ak pozorujete pri hre svorku psov, všimnite si, že niektorí z nich k sebe priťahujú pozornosť a sympatie ostatných. Kdekoľvek sa pohnú, ostatní ich nasledujú. Je to prirodzený a nevynútený inštinkt.

Keď zvládnete cítiť a vyžarovať kľudnú a rozhodnú energiu, všimnete si, že, váš pes vás začne prirodzene nasledovať. Bez toho aby vám uberal životný priestor a plietol sa vám pod nohy. Gratulujeme! Váš pes vám začal dôverovať.

Ujať sa úlohy vodcu

Úlohou vodcu svorky je poskytnúť ostatným psom ochranu a správny smer. Ak sa váš pes bude cítiť bezpečne, začnete si plne dôverovať. Ďalším krokom bude nastoliť mu pravidlá a hranice, naučiť ho čo všetko smie a čo nie.

Foto: Pixabay

Keď ste už nastolili vzájomnú dôveru a vysvetlili si, čo patrí len vám, pes vás začne rešpektovať a hľadieť na vás ako na vodcu svojej svorky. A jeho láska k vám rozhodne nebude menšia ako predtým. A viete prečo? Lebo vás už dlho miluje tak veľmi ako len vládze.

Ostávajte pokojní a rozhodní a budete rešpektovaní!

 

Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised