Máte doma štvornohého pacienta?

Dagmar Jánošíková 4

Mať doma psa neznamená len napĺňať mu misku a chodiť s ním na prechádzky. Znamená to aj, že mu pravidelne poskytnete starostlivosť, ktorá súvisí s jeho hygienou a ktorá vás môže upozorniť na abnormálne znaky signalizujúce chorobu.

Foto: Bing

Aj keď sa psovi dôkladne venujete, stane sa, že ochorie. Čo teda v takýchto prípadoch so psom robiť a ako sa o neho starať? Ak máte možnosť, v prvom rade vyhľadajte veterinára. Niekedy sa však stane, že možnosť ísť k veterinárovi kedykoľvek, najmä v menších mestách nie je. Preto je dobré vedieť pár informácií, ako pomôcť svojmu psovi v akútnom prípade a hlavne sami.

Ako spoznať, že pes môže mať nejaké zdravotné problémy

Pozorným sledovaním vzhľadu a správania psa viete pomerne ľahko zistiť, či sa pes cíti dobre alebo sa správa inak ako zvyčajne. K základným symptómom, že so psom nie je niečo v poriadku sú prejavy ako: nechce sa hrať, odmieta potravu, spí viac ako zvyčajne, jeho srsť stráca lesk alebo dochádza k jej lámavosti.

Foto: Bing

Medzi akútne prejavy patrí: zvracanie alebo hnačka, strata hmotnosti.

Hnačka a zvracanie

Medzi najčastejšie zdravotné problémy, s ktorými sa majitelia psov stretávajú patrí hnačka, ktorá sa dosť často vyskytuje v kombinácii so zvracaním.

Hnačku u psa môže spôsobiť:

– prítomnosť cudzieho predmetu v tráviacom trakte,

– nevyvážené zloženie krmiva (vysoký obsah tukov a sacharidov),

– rýchly prechod na nové krmivo,

– príliš veľa krmiva,

– nevhodný typ krmiva,

– nevhodná teplota krmiva (studené alebo príliš horúce krmivo),

– znehodnotené krmivo (plesňami, toxínmi, znečistené krmivo),

– neznášanlivosť na niektoré lieky,

– otravy

– zápal pankreasu,

– nádory žalúdka alebo čreva,

– ochorenia pečene, obličiek.

Foto: Pixabay

Domáca liečba hnačky

Ak pes dostal na žranie niečo, načo nebol zvyknutý, je veselý, má chuť do jedla, pitia, dramaticky nevracia, nie je veľmi zvýšená frekvencia stolice a nie je v nej krv. Vtedy môžete skúsiť nasadiť diétu (kuracie, mäso, ryža, mrkva). Po celý čas nezabudnite psovi kontrolovať príjem vody, aby sa neodvodnil a ostal dehydrovaný. Ak sa stolica za 2-3 dni neupraví, vtedy je už potrebné navštíviť veterinára.

Teplota

U psa sa zvýšená teplota zisťuje na prvý pohľad dosť ťažko, keďže normálna teplota psa je okolo 38 až 39 stupňov v závislosti od jeho veľkosti. Vyššia teplota signalizuje problém. Psovi nikdy nepodávajte ľudské lieky! Psi sú na lieky citlivé a po užití ľudských liekov im hrozí prasknutie žalúdka.

Ako psovi zmerať teplotu

Najbežnejším spôsobom je meranie teploty v konečníku psa. Používajte (krátky a pevný) teplomer, ktorý neobsahuje náplň z ortuti.

Postup pri meraní teploty

Straste teplomer na úroveň aspoň 35 stupňov. Teplomer pritom držte na opačnom konci ako je zásobník náplne.

– časť teplomeru, ktorú chcete zasunúť do konečníka zvieraťa, natrite vazelínou alebo nesoleným maslom.

– psovi zdvihnite chvost a jemným tlakom zasuňte do konečníka (minimálne1/3). Nikdy sa nesnažte teplomer zasunúť násilím. Ak sa vám to nedarí, teplomer jemne otočte zľava doprava.

– teplomer nechajte v konečníku aspoň 20 sekúnd. Pes by mal pritom stáť nesmie si sadnúť.

– po vybraní z konečníku utrite vatou a na stupnici zistite teplotu.

Foto: Pixabay

Upozornenie po meraní teploty psovi:

– teplomer nikdy nečistite horúcou vodou.

– ak sa teplomer zasúvaním do konečníka rozbije (praskne), nikdy sa nepokúšajte vyberať črepiny. Pes ich väčšinou vylúči stolicou. Náplň teplomeru nie je pre sliznicu toxická.

Ak zistíte, že má váš pes zvýšenú teplotu na viac ako 41 stupňov Celzia zabezpečte mu dostatok vody, na labky mu prikladajte studené obklady a snažte sa čím skôr navštíviť veterinára.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár